Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Alp Havacılık İkitelli Sanayicisi ile Buluştu

Alp Havacılık İkitelli Sanayicisi ile Buluştu
  • 06.01.2018
  • 634 kez okundu

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 50.000 m² kapalı alanı, 700’ ün üzerinde nitelikli personeli, titanyum, aluminyum, çelik, paslanmaz çelik, bakır alaşımları ve süper alaşımların işlenmesinde çok geniş çaplı deneyime sahip Alp Havacılık, bilhassa titanyum alanında dünyanın önde gelen havacılık firmaları arasında yer alıyor.

Havacılık,Uzay ve Savunma Sanayi için önemli firmalardan biri olan Alp Havacılık Alt Sözleşmeler Yöneticisi İsmail Yücel ŞİŞMAN, deneyimlerini İkitelli sanayicisine aktardı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği Genel Sekreteri YalçınYILMAZKAYA şunları ifade etti: “Ben Amerika standartlarında bugün yaptığını beğenmeyen biriyim. Proje kapsamında çok güzel şeyler oldu. Çok teşekkür ediyoruz. Gelecekle ilgili birkaç projeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bir Avrupa Topluluğu projesi yazıldı. Türkiye’de çok fazla yerin bunu başaracağını zannetmiyorum. Şu anda bunun beklentisi içindeyiz. İkinci projemiz bu yıl sonunda bitecek. Ancak bizim gönlümüz bu beraberliğin devamından yana. Çünkü Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri;  başlamak ve bitirememek.  Bu nedenle bir başka projemiz daha var. Güdümlü proje. İstanbul Kalkınma Ajansıyla birlikte onu da yapmaya çalışıyoruz. O projenin şöyle bir güzelliği var; Sanayicimizin gerçek anlamda istediği iki tane şey var. Biri ulaşamadığı test imkanlarına veya kabiliyetlere ulaşabileceği bir yer diğeri ise yurtdışından gelen ve hem para hem de zaman kaybederek kendine uygun hale getirmeye çalıştığı genç kardeşlerimizi sizlerin istekleri doğrultusunda daha önceden eğitmek. Yani bir kaynakçı mı istiyorsunuz. Bizim o kaynakçıyı Amerika’daki standartlarda eğitip size sunmamız lazım. Okullar bunu yapamıyor. Dünyada böyle örnekler var. Bu örneklerden bir tanesini inşallah bizde kuracağız. Bir Ur-Ge projesi paylaştık. 7 tane şirketimiz aramızda. 10 tane şirketimizde İzmir’de. Hep beraber bu aileyle yakaladığımız ivmeyi devam ettirelim. Sizlerin desteği bizim için çok önemli.

Ülkemizde milli uçak, milli tank yapılması ümit ediliyor ve bir kısmı için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların en önemli ve en kıymetli noktası milli sanayi olmasıdır. Milli sanayi olmadan gemi, tank, tüfek hiç biri olmaz. Milli sanayinin oluşturulması çok kritik bir konu. Bunu 1950’lere kadar çok iyi anlamışlar. Atatürk; “İstikbal göklerdedir.” demiş.  Göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar.  Başka bir ifadeye göre uçağı olmayan bir memleket,  damsız eve benzer. Bu ifade gerçekten nerede olmamız gerektiğini anlatan bir ifade. Sadece gökyüzü odaklı olmamakla beraber aynı zamanda uzay çalışmalarının da önemli olduğunun farkına vardığımızda, havacılığın ve uzayın ülkemiz için ne kadar önemli olduğu anlaşılır.”

Son olarak söz alan Alp Havacılık Alt Sözleşmeler Yöneticisi İsmail Yücel ŞİŞMAN ise öncelikle kendi kariyerine ilişkin ayrıntıları daha sonra ise Alp Havacılık bünyesinde edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaştı.  8 yıldır bu görevi yaptığını ve daha önce otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde de benzer görevlerde çalıştığını ifade eden ŞİŞMAN konuşmasına söyle devam etti: “Sektörler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları daha net görme şansım oldu. Bugünkü programı gerçekleştirdikleri için İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yönetimine ve programda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.  Alp Havacılık güzel işler yapıyor. Havacılık Sanayiinde güzel çalışmalara imza atıyor. Bizde çalışanlar olarak gurur duyuyoruz. Şirketimiz 1998 yılında Eskişehir’de kurulmuş.  Önce küçük ölçekte kurulmuş ama zaman içerisinde Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın destekleri ve hükümetimizin çizdiği yol haritasıyla ayrıca Savunma Sanayindeki olumlu gelişmeler  paralelinde hızlı adımlarla büyümüş ve bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Bir kaç yıl içerisinde 4 iş merkezi üzerinden yürütülen bir şirket konumunda olacak. Sektörde bilinen birçok ana müşteriye hassas talaşlı imalat ve üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz parçaların CNC tezgahlarda imalatlarını gerçekleştirip akabinde ısıl işlem, boya, kaplama, montaj gibi özel proseslerini ve eğer varsa testlerini gerçekleştiriyoruz. Güçlü bir ekibimiz var. Yavaş yavaş otonom üretime yönelmeye başladık. Üretimi daha fazla olan parçalarda insan hatasını minimize etmek için otonom sistemlere doğru yöneldik.

Bu arada daha önce bu soru çok sorulduğu için aklıma geldi. “5 eksen tezgah kullanıyorsunuz. 5 eksen operatörü nereden buluyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Bulamıyoruz. Maalesef Türkiye’de bu tarz yüksek teknoloji ürünü tezgâhların eğitiminin alınabileceği fırsatlar çok az. Teknik ve Meslek liselerimiz bu konuda yetersiz kalıyorlar. Açıkçası bunu kendimiz gideriyoruz. Nasıl yapıyoruz? Sanayi odalarının,  İŞKUR’un ve AVİGEM’in güzel kursları oluyor. Bizlerle ortak çalışıyorlar. Orada kursa başlayan arkadaşlar staj dönemlerini gelip bizde geçiriyorlar. Biz bu dönemlerde onları değerlendiriyoruz. Bizim standartlarımıza uygun arkadaşlar varsa onları da istihdam ediyoruz. Eğitimlerini de kendimiz veriyoruz. Ama hem bizim hem çalıştığımız firmaların bu konuda genel olarak sıkıntıları olduğunu biliyoruz. İleri teknoloji kullanan kalifiye eleman konusunda biraz sıkıntılıyız. Aldığımız hammaddenin testlerini yapmak için laboratuvarlarımız var. Kendi bünyemizde zaten yapmak durumundayız.

Alp Havacılık 1998 yılında kurulmasına rağmen alt yüklenici çalışmalarına biraz geç başlamış. Ben 2010 yılında bu göreve getirildim. 9 yıldır dışarıdaki firmalarla iş birliği yapmaya başladık. Dolayısıyla sektördeki diğer ana yüklenici firmalarla kıyasladığınızda emeklemekle yürümek arasında bir noktadayız.

Dışarıdaki tedarikçi firmalarla neleri paylaşıyoruz dersek? Talaşlı imalat ana hedefimizdir. Aralıklı olarak 4 ve 5 eksenli parça işletiyoruz. 14 firmamız var. Bu firmalar Eskişehir ve Ankara’da bulunan firmalar. Aparat imalatlarını yaptırıyoruz. Özel proses konusunda faaliyet gösteriyorsanız, hem NETKEP zorunluluğu istenir hem de müşteri tarafından onaylanmanız istenir. Sadece bizim onaylamamız yeterli değil.  ‘Alp Havacılık’ın tedarikçi ile çalışmasını gerektirecek ihtiyaç nedir?’ diye sorabilirsiniz.  İlk adım, öncelikle bir ihtiyacın doğmasıdır. Bu ihtiyaç nereden doğuyor? Bizim yıl içerisindeki çalışmalarımız veya planlar çerçevesinde belirlediğimiz durumlarda kapasite kısıtlılığımız ya da sahip olmadığımız herhangi bir konu varsa dışarıda bu işlerin yapılması için çalışma başlatıyoruz. Bunun için önce operasyon müdürlüğümüz bir çalışma yapar. Yeni bir proje alındıysa bu proje kapsamında kullanılacak kapasiteye bakar. Eğer Alp Havacılık içerisinde bunlar kullanılabiliyorsa zaten yapılır. Ama dışarıya çıkartılması düşünülürse bu risk yönetimi, kapasite planlama, maliyet düşürme kapsamında olabilir. Bu ihtiyaç bilgileri bize operasyon müdürü tarafından iletilir. Bu ihtiyaçlar proje bazlı 4-6 ay gibi kısa dönemli olabileceği gibi 5-10 yıl gibi uzun dönemli de olabilir. Bizim yaptırdığımız işlerin %95’i uzun dönemli işlerdir. Çünkü havacılık sektöründe sözleşmeler çok uzun dönemlidir.  Doğal olarak gelen talepleri mevcut tedarikçilerimiz içerisinde değerlendiriyoruz. Onların kapasiteleri ve kabiliyetleri uygun mu diye bakıyoruz. İhtiyaç geldikten sonra mevcut tedarikçimizle çalışmayacaksak değerlendirmeler başlıyor. Tabii burada bir onay sürecimiz var. Çok karmaşık değil ama uzun bir süreç. Önce bir ön değerlendirmemiz var. Ekibimizle birlikte geliyoruz ve ziyaret ediyoruz.

 Teknik değerlendirme yapıyoruz. Kapasiteniz var mı? İngilizce bilme seviyeniz nedir ? Kabaca cironuz nedir? Ne kadarı hangi müşteride?  Bir firmanın cirosunun %80-90’nının bir müşteride olmasını pek tercih etmeyiz. Ayrıca diğer her şey düzgün işliyor ve buradan eksi puan alıyorsanız, kalmıyorsunuz tabi ki. Bir puanlama sistemimiz ve 12-13 soruluk bir anketimiz var.

Buradan olumlu puan almanız durumunda kalite kontrol mühendisi arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Onlar da kalite kontrol gözüyle inceliyorlar. Kalite kontrol sertifikası ya da yönetim sistemi aramıyoruz. Gelen malzeme kontrolleri nasıl yapılır, ölçüm nasıl yapılır bunlara bakıyoruz.  Sizler temel kalite gerekliliklerini biliyor olabilirsiniz. Bunlar bizim için yeterli olacak değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmelerden sonra bir takım evrak işlerimiz var. Bunları tamamlayıp üst yönetimden onay alıyoruz.

Amerikan hükümetinin bilgi konusunda farklı bir yaklaşımı var. Biz ithalat, ihracat dediğimizde mal alım- satımı gibi düşünürüz ama onlar bilgi transferini de ithalat-ihracat gibi düşünüyorlar. Hatta bununla ilgili çok katı kanunları var. Hem ana imalat sözleşmemizde hem de bilgi güvenliği sözleşmemizde uzun uzun maddelerimiz var.

Bilginin korunması, kontrolsüz bir biçimde bulunmaması, kontrolsüz bir biçimde 3. şahıslarla paylaşılmaması hususunda hem müşterilerimiz hem de biz oldukça ciddiyiz.  Toparlarsak; Alp Havacılık internet sitesinden ‘Firma Bilgi Formu’ doldurarak altyüklenici olmak için başvuru yapabilirsiniz. Buraya gelip bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...