Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Bakan Özlü Üretim Reform Paketini Açıkladı

Bakan Özlü Üretim Reform Paketini Açıkladı
  • 28.03.2017
  • 556 kez okundu

BAKAN ÖZLÜ ÜRETİM REFORM PAKETİNİ AÇIKLADI

Bakan özlü, Üretim Reform Paketi’nin tanıtımına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştıkları 77 maddelik Üretim Reform Paketi’ni, tüm ilgili STK’lar ve kuruluşların görüşlerini alarak hazırladıklarını belirten özlü, sanayinin geliştirilmesi ve üreticinin desteklenmesi noktasında, kapsamlı bir paket oluşturduklarına işaret ederek, piyasa gözetim ve denetimini esas alan sanayi ürünleri güvenliğiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını ve onu da yıl sonuna doğru TBMM’ye göndermeyi amaçladıklarını dile getirdi. Paketin getirdiği yeniliklere dikkati çeken özlü, şunları kaydetti: “Bu yasayla, sanayicinin mali yüklerini azaltıyoruz, yeni teşvikler getiriyoruz, kent içinde kalan sanayi sitelerini taşıyoruz, yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getiriyoruz, sanayi parseli arzını hızlandırıyoryz. OSB’lerin altyapı ve lojistik ağını geliştiriyoruz, OSB uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz, üretime hazır sanayi parselleri oluşturuyoruz. Özel endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz ve imkanı getiriyoruz. Üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz, üniversitelerin araştırma geliştirme kapasitelerini arttırıyoruz, sanayi sektörüne yönelik eğitim programlan oluşturuyoruz, nitelikli iş gücü istihdamını

arttırıyoruz, yerli üretim yapanları destekliyoruz.”

“SANAYİCİLERDEN KESILEN TRT PAYI KALDIRILACAK” OSB’lerdeki sanayicilere enerji desteği sağlanması noktasında Bakanlar Kurulundan yetki alacaklarını belirten özlü, planlı sanayi alanlarındaki satışlarda damga vergisi ve harçları kaldıracaklarını belirtti. Özlü, üniversite öğrencilerinin, iş yeri eğitimlerini destekleyeceklerini ve teknoloji geliştirme bölgelerinde, temel bilimler mezunlarının istihdamına imkan getireceklerini dile getirdi. OSB’lerdeki tüm projeler için kredi ve kredi faiz desteği vereceklerin dikkati çeken özlü, sanayi sitelerinin taşınmasını sağlayacaklarını söyledi. Kamu ihalelerinde yerli üreticilere

BU YASAYLA. SANAYİCİNİN MALİ YÜKLER Nİ AZALTIYORUZ, YENİ TEŞVİKLER GETİRİYORUZ, KENT İÇINDE KALAN SANAYİ SİTELERİNİ TARIYORUZ, YÜKSEK PARSEL FİYATLARİNA DÜZENLEME GETİRİYORUZ, SANAYİ PARSELİ ARZINI HIZLANDIRIYORUZ.

fiyat avantajı sağlayacaklarına işaret eden özlü, KOSGEB desteklerine avans ödemesi getireceklerini anlattı.

“135 SANAYİ SİTESİ VE 63 BİN 649 İŞ YERI TAŞINACAK” Kent içinde kalan sanayi sitelerine değinen özlü, bunların hizmet açısından yeterli olmadığını ve şehrin merkezinde iyi bir görüntü oluşturmadığını vurguladı. Özlü, sanayi sitelerini, mülk sahipleri ve belediyelerle anlaşarak, şehre makul mesafe dışında alanlara taşımak istediklerini anlatarak, bunu bakanlığın koordine edeceğini kaydetti. Bu kapsamda 135 sanayi sitesi ve 63 bin 649 iş yerinin taşınacağını bildiren özlü, bunların taşınma maliyetinin yaklaşık 19 milyar lira olacağım belirtti. Sanayi sitelerinin, mülk olarak taşıma masrafını karşılayabilecek büyüklükte olduğuna dikkati çeken özlü, “2017 yılında taşıma işlemlerini başlatacağımız ilk etapta Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesi var. Bunların da toplam maliyeti 2 milyar 976 milyon lira. Bu 8 sanayi sitesi kapsamında 6 bin 422 dükkan taşınacak. Burada zoraki bir durum yok, gönüllülük esas. Zaten sanayi sitelerinin önemli bir kısmı da taşınmak istiyor.” ifadesini kullandı. Özlü, il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri veya belediyelerce yapılacak sanayi sitelerinin, mülkiyetin edinilmesi, masrafları, altyapı üstyapı yatırımları ile mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin tamamımı krediyle destekleyeceklerine işaret ederek, “Verdiğimiz krediler, yüzde 1 ile 3 arası faizli, ilk 3 yılı geri ödemesiz, 13 yıl vadeli çok makul maliyetli krediler. Bu şekilde sanayi sitelerimizin taşınmasnı koordine edeceğiz, destek vereceğiz.” dedi

“OSB PARSEL FİYATLARINA ÜST LIMIT” Yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getireceklerinin altını çi-zen özlü, Türkiye’de sanayi parsel birim fiyatı Singapur OSB’sinden daha pahalı OSB’ler bulunduğunu söyledi. Özlü, yüksek maliyetli arsa bedellerine bir üst limit getireceklerini bildirerek, “OSB’ler tarafında temin edilen sanayi parselinin maliyeti OSB’lere 100 liraysa, OSB’Ierde buna maksimum

yüzde 25 kar payı koyup satabilecekler.” şeklinde konuştu. Özlü, OSB’lerde mülk edinen sanayicilerin, tapularını teminat olarak gösterebileceklerini dile getirdi. Yatırım yapılmayan parsellerin üretime kazandırılmasını hedeflediklerini belirten özlü, faaliyete geçmeyen sanayi parsellerini geri alacaklarını vurguladı. Sanayi parseli tedarik edip, yatırım yapmayan 200’den fazla parsel bulunduğuna dikkati çeken Özlü, bunların geri alınması gerektiğini dile getirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü, “Yurt dışına organize sanayi bölgesi (OSB) kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulundan yetki alıyoruz yani Türkiye’de başarılı olan OSB’ler yurt dışında da OSB kurabilecekler.” dedi. OSB’lere, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurma hakkı getireceklerini belirten özlü, bu sanayicilerin satış değil, kiralama işlemi yapabileceğini ve böylece mülk edilme, arsa ve sanayi parseli alma zorunluluğundan kurtulacaklarını söyledi. Özlü, tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsis edeceklerini ve uygulama kapsamında Bakanlar Kuruluyla belirlenmesini hedeflediklerini anlattı. Bazı OSB’lerin doğalgaz ihtiyacı ve karayollarına bağlantı sorunları bulunduğuna değinen özlü, “Bunlar için de düzenleme getiriyoruz. Doğalgaz dağıtım lisans’ kapsamında yer alan OSB’lerin talebi halinde, doğalgaz altyapı ihtiyaçlarının lisans sahibi dağıtım şirketleri tarafından OSB alanları içinde karşılanmasının önünü açıyoruz ve kolaylık getiriyoruz. Fabrika, liman gibi üretim tesisleriyle planlı sanayi alanlarının demiryolu bağlantısı ve iltisak haklarının yapılmasını sağlayacağız. Yeni kurulan OSB’lerde zaman zaman karayolu bağlantı sorunları oluyor, bunlara çözüm getiriyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolunu yaparken, bunların bağlantılarını da yapacak. Yaklaşık 300 OSB var, bunların sadece 8’inin demiryolu bağlantısı mevcut, bunu yaygınlaştırıcağız.” diye konuştu.

“YURT DIŞINA OSB KURMA İMKANI GETIRIYORUZ” Özlü, OSB uygulamalarını yaygınlaştıracaklarını ve ıslah OSB uygulamasının tekrar hayata geçirileceğini anlatırken, düzensiz ve plansız yapılan, sanayi bölgelerini planlı hale getirmek istediklerinin altını çizdi. OSB kurmak ve işletmek noktasın-da Türkiye’nin ciddi birikimi olduğuna işaret eden Özlü, bunu yurt dışına taşımak istediklerini vurguladı. Bazı OSB yöneticilerinin yurt dışında OSB kurmak isteklerini dile getirdiğini aktaran Özlü, “Yurt dışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulundan yetki alıyoruz yani Türkiye’de başarılı olan OSB’Ier yurt dışında da OSB kurabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu. Özlü, paketle üretime hazır sanayi alanları oluşturacaklarını belirterek, “OSB, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri için uygun sanayi alanları belirlemek ve bu alanlarda uygun görülenlerin altyapılarını yapmak için bakanlığımıza yetki alıyoruz.” ifadesini kullandı.

“TRABZON’DA DENİZ DOLDURULARAK ENDÜSTRİ BÖLGESI KURULACAK”

Özel sektörün özel endüstri bölgesi kurmasına imkan tanıyacaklarını dile getiren Özlü, büyük yatırımlar için sanayiciler tarafından yönetilecek özel endüstri bölgelerinin kurulmasının ve yatırım adaları oluşturulmasının önünü açacaklarını söyledi. Sanayi bölgeleri için arazi şartlan çok uygun olmayan bazı yerler bulunduğuna işaret eden Özlü, “Burada deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz. Bunlardan birisi Trabzon Arsin bölgesidir. Burada bir endüstri bölgesi kurmak için bu kanunda yetki alıyoruz. Trabzon bölgesinde sahilde yaklaşık bin 500 dönüm arazide endüstri bölgesi oluşturmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 15 metre derinliğe kadar denizde dolgu çalışması yapacağız” diye konuştu.

“ÜNIVERSITELERİN TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ KURMALARININ ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ” Özlü, paketle üniversitelerin Ar-Ge kapasitelerini arttıracaklarına dikkati çekerek, bilimsel araştırma projelerinde çalışan yüksek lisans öğrencilerine burs vereceklerini, sanayiye yönelik araştırma projelerini destekleyeceklerini kaydetti.

Üniversitelerin teknoloji transfer ofisi kurmalarının önünü açacaklarının altını çizen Özlü, dünyada gelişmiş ve hızlı gelişmekte olan ülkelerde uygulanan ücretli araştırma iznini Türkiye’ye getireceklerini belirtti. Özlü, yüksek öğretimde kalite, danışma ve koordinasyon kurullarının kurulacağını dile getirerek, bu yolla sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirmek için eğitimler verileceğini bildirdi. Ayrıca, üniversitelerin mühendislik ve fen fakültesinde okuyan öğrencilerin en az bir yarı yıl eğitimini sanayide yapacağını anlatan Özlü, OSM’lerde özel endüstri meslek lisesi ve meslek yüksek okulları kurulmasının önünü açacaklarını, buralarda okuyan öğrencilere eğitim desteği sağlanmasının yanı sıra okulların binaları ve eksik ekipmanı için de kredi desteği vereceklerini ifade etti.

“OSBÜK’ÜN KURUMSAL YAPISI GÜÇLENDİRİLECEK” Özlü, yapım işlerini, sanayi iş birliği uygulamaları (SIP) kapsamına alacaklarını belirterek, “Orta ve yüksek teknolojili yerli üretilen ürünlere yüzde 15 fiyat avantajı sağlanmasını zorunlu hale getiriyoruz.” dedi. Enerji verimsiz ürünlerin denetlenmesi ve uygunsuzluk durumunda idari yaptırımlarının uygulanmasına ilişkin bir düzenlemeyi de getireceklerini belirten Özlü, bu ürünlerin piyasadan toplatılabilmesiyle ilgili düzenleme yapıldığını bildirdi. Özlü, özel hukuk tüzel kişiliği vererek Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBOK) kurumsal yapısını güçlendireceklerini, sicil alan tüm OSB’Ierin OSBOK’e üye olma zorunluluğunu getireceklerini söyledi.

“ZEYTİNLİK SAHALARI KORUMA KURULU KURULACAK” Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu kuracaklarını da açıklayan özlü, “Bir bölgede sanayi bölgesi oluşturulacaksa bunun kurulup kurulmamasına Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu karar verecek” dedi. Özlü, iller bazında oluşturulacak kurulda Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Orman ve Su İşleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ve Maliye bakanlıkları ile tarım il müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, ziraat fakültesi ve ziraat odasından birer olmak üzere toplam dokuz üyenin bulunacağım bildirdi. Sanayi bölgeleri ile zeytinlik sahaları arasında uygulanan mesafenin korunacağını ifade eden özlü, şöyle devam etti: “Mesafe hususu, teknolojinin çok gelişmediği zamanlarda konulan bir kriter. Artık teknoloji çok gelişti, filtreleme sistemleri, Avrupa Birliği kriterleri, arıtma tesisleri var. Biz kurduğumuz tüm OSB’Ierde arıtma tesisini zorunlu tutuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özelliklede baca gazları konusunda çok duyarlı. Sanayi parseli hangi alanda oluşturulabilir veya oluşturulamaz kurul bağımsız şekilde buna karar verecek. Dolayısıyla ‘Gelişigüzel sanayi bölgesi kuruluyor’ iddialarına son vereceğiz.” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü, sanayilerin elektrik tüketimlerinde TRT’ye pay ödendiğine dikkati çekerek, “2015 yılında sanayicilerin TRT’ye ödediği pay 344,2 milyon lira. Biz bunu kaldırıyoruz. Maliye Bakanlığımız TRT için şans ve talih oyunlarından kesilen bir paydan TRT’ye kaynak aktaracak. TRT desteksiz kalmayacak ama TRT’yi destekleyen sanayicimiz değil, şans ve talih oyunlarından gelen gelir olacak.” dedi. Türlciye’deki OSB’Ierdeki doluluk oranının yüzde 70-71.1er

seviyesinde kaldığını, yaklaşık yüzde 30’unun boş olduğunu ifade eden özlü, bunları sanayicilerle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

 

düzenlemeyle bunun ortadan kaldırıldığını söyledi. Özlü, hafta sonu tatili muafiyetinin sanayiciye yıllık katkısının 233 milyon lira olacağım altını çizdi. Planlı sanayi alanları için emlak vergisinin kaldırılması ve yapı denetim hizmet bedeli indirimi ile ilgili desteklere ilişkin Özlü; “Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimi ile de yılda 127 milyon 828 bin lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sivili almış her sanayici için emlak vergisini kaldırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Zeytinlik sahalarının korunmasında izin yetkisi Tarım Bakanlığında olacak Özlü, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınması mülk sahiplerinin rızası ile gerçekleştireceklerinin altını çizerek, bu işletmeleri daha modern, günümüz şartlarında planlı, içerisinde sosyal donatıları olan düzenli bölgelere taşımayı amaçladıklarınıda, konum olarak şehir merkezlerinde kaldıldaları için arazilerin değerli olduğunu, şehir içindeki arazilerin nasıl değerlendirileceğine de belediye, mülk sahibi gibi tarafların karar vereceğini bildirdi. Söz konusu taşınma için gerekirse Hazine arazilerinin de tahsis edilebileceğini dile getiren Özlü, “örneğin Malatya’da böyle bir durum söz konusu. Bir bölge var, sanayici taşınmak istiyor. Talip oldukları bir yer var, o yeri Milli Emlak ile görüşeceğiz, bir anlaşma sağlayıp, oraya taşıyacağız.” dedi. Özlü, Zeytinlik Sahalarını Koruma Kurumunun kurulmasına ilişkin ise şunları kaydetti: “Zeytinlik sahalarının korunması ile ilgili kanunda bir boşluk var. Bu zeytinlik ile ilgili ilk yasa 1939 yılında çıkarılmıştı. 1995’te revize edildi, bu hala uygu-lamada. Bunu aslında güncelliyoruz, bir çerçeve çiziyoruz. Bu yasayı teknolojideki gelişmelere ve günün şartlarına göre güncellemek istiyoruz. ‘Sanayi bölgeleri kurmak için zeytinlik alanlar perişan ediliyor’ gibi bir suçlamanın altında kalmak istemiyoruz. Kurul karar verecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu izni verecek veya vermeyecek, nihayette izin verme yetkisi zeytinlik sahaları için bizde değil Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olacak. Bu kurul iller baznıda valinin başkanlığında kurulacak. Benim şahsi fikrimi söyleyeyim. Birinci sınıf tarım arazilerine zeytinciliğin çok düzenli bir şekilde yapıldığı yerlede asla sanayi parseli, OSB veya endüstri bölgesi kurmaktan yana değilim, öyle bir talep geldiği takdirde benden döner.”

“ORONLER1 TOPLATABILECEĞIZ” Enerji verimsiz ürünlerin denetlenmesi ve uygunsuzluk durumunda idari yaptırımların uygulanması noktasında tedbirlerini genişleteceklerini hatırlatan Özlü, piyasa gözetimi ve dene-timiyle ilgili Bakanlığa verilen yetkiyi kullanacaklarını, Üretim Reform Paketi ile ilgili yasayla da yetkilerini genişleteceklerini söyledi.

Özlü, piyasadaki enerji sınıfı “A+ + +” ürünleri denetleme konusunda şu an çok etkin olamadıklarını, bu etkinliği artıracaklarını dile getirerek, uygunsuzluklar için cezalan da belirlediklerini, ürünlerin toplatılması gibi yaptırımların da olduğunu belirtti. Pakette sanayi odalarmın korunmasına ilişkin bir madde olup olmadığının sorulması üzerine de Özlü, “Onu Bakanlar Kurulunda görüştük. Ticaret ve sanayi odalarını birbirinden ayırmama yönünde bir konsensus oldu.” ifadesini kullandı. Özlü, pakette Organize Sanayi Bölgeleri Ost Kuruluşunun (OSBOK) kurumsal yapısının güçlendirilmesine ilişkin bir düzenlemenin de bulunduğuna dikkati çekerek, sicil alan OSB’lerin OSBOK’e üye olma zorunluluğunu getireceklerini söyledi. Özlü, OSBOK’ün fonksiyonel hale getirilmesi için adımlar atacaklarını vurguladı.

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...