Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

BOEING, İkitelli Sanayicisiyle Buluştu

BOEING, İkitelli Sanayicisiyle Buluştu
  • 09.01.2017
  • 1.036 kez okundu

Başkanlığımız HUFBM Projesi kapsamında “Yabancı Üreticiler ile Yan Sanayi Günü” etkinliği ile dünyanın en büyük sivil, askeri uçak ve helikopter üreticilerinden bir tanesi olan BOEING firması ile sanayicilerimizi buluşturdu.

HUFBM proje danışmanı Yalçın Yılmazkaya ve Boeing Strateji Direktörü Filiz Hayırlı Tepebaşı Sanayicilere Boeing’le çalışmak ve havacılık sanayine üretim yapmak hususlarında bilgi verdi. 

İlk olarak söz alan HUFBM Proje Danışmanı Yalçın YILMAZKAYA şunları ifade etti; “Önce teşekkürlerle başlayacağız. Teşekkürlerin en büyük kısmı sizlere. Diğer bir teşekkür Filiz Hanım’a, bir diğer teşekkür yöneticilerimize çünkü her zaman bizleri desteklediler. Büyük teşekkür bu projenin sahibi olan arkadaşlarımıza. Aslında bir sene olmuş başlayalı çok uzun zaman geçmiş. Ekosistemi kuramazsanız birkaç tane şirketle bir ülkenin savunması ve havacılığı gelişmez. Bizim bu ekosistemdeki devlerimiz TAI ve THY olacak. Ama onun dışında en önemli parça sizlerin de orada olmasıdır.”

“İkitelli OSB yöneticilerine, proje ekibine bu davet için teşekkür ediyorum. Sizlere ulaşmak bizim içinde çok güzel bir fırsat. 15 Temmuz Boeing’in 100. kuruluş yıl dönümü. O yüzden bu sene kendimizi ciddi bir değerlendirmeden geçiriyoruz. Geleceğe ne getirebiliriz, neler yapabiliriz gibi  sorgulamalarımız söz konusu. İlk yüz yılımızda birçok şey yaptık. Bunların içinde hem ticari uçaklar hem de askeri uçaklar var. Ama bunların yanı sıra çeşitli alanlarda hizmetler var. Bugüne gelene kadar Boeing aslında birçok şirket satın alarak ve birleşerek büyümüş. İlk kurulduğumuz zamanlarda Boeing uçakları posta taşıyormuş. Hem uçağı üretiyor hem postayı taşıyor. Bu amaçla kurulmuş bir şirket. Daha sonrasında bu taşımacılık işi başka şirketlere devrediliyor ve biz tamamen uçak üretimine odaklanıyoruz. Askeri kısımda biraz daha etkinliği arttırmak için başka şirketleri satın alıyor, büyümeye devam ediyoruz. Boeing ilk başta tedarik zincirini geliştirmekten çok şirket alarak  kendisini beslemiş. Bu farklı bir strateji. Şu anda ise bunun tam tersi söz konusu. Kendisini tedarikçilerle geliştirmeye çalışıyor. Önümüzdeki döneme baktığımızda ticari uçaklar ve savunma sanayi öncelikli çalışma alanlarımız  olarak ifade edilebilir. Ticari uçaklarda uçak üretimi konusunda  bir yetkinliğimiz var.  Bütün çalışmamızı sağlayabilen mühendislik ve operasyon birimimiz var ki o olmasa bunların hiçbiri olamayacak. Buradan biraz globale gittiğimizde Boeing genel olarak dünya üzerinde ne yapıyor ona baktığımızda aslında 150’den çok ülkede müşterimiz var ve 150’den çok ülkeye hizmet satıyoruz ve bunun içinde globalleşmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra diğer tarafta 20 bin tedarikçimiz var. Bu çok önemli bir rakam. Yönetilmesi çok kolay olmayan bir ağ. Bu sistemi kontrol edebilmek için çok inceleme ve denetimlerimiz var. Diğer taraftan Ar-Ge ve teknoloji geliştirme konusunda dünya üzerinde çeşitli yerlerde merkezlerimiz var.

Ar-Ge Konusunda Çalışmalarımız Var

Türkiye’de Ar-Ge konusunda bir takım çalışmalarımız var. Toplamda 160 bin civarında çalışanımız var ve Boeing bunu da giderek globalleştirmeye çalışıyor. Tedarik zincirinde olduğu gibi nasıl müşterilerimiz küreselse tedarik zincirinin çalışanlarını da giderek Amerika dışında geliştirmeye çalışıyor ki var olan pazara hizmet edebilsin. THY bizim Türkiye’deki en önemli müşterimiz. Ama bunun yanında barış kartalı var. Türkiye ile 2000 yılında çalışmaya başladığımız ve Türkiye’nin önemli ölçüde kabiliyet kazandığı bir proje. Boeing ofisi de bu projeyle birlikte Türkiye’de kurulmuş. Türkiye’deki bazı firmalara ciddi ölçüde kabiliyet aktarımı sağlanmıştır. Aynı  zamanda bizim için başarı hikayesi dediğimiz Türk sanayinin de bu şekilde kabul ettiği bir proje. Ağır yük helikopterleri ve kargo helikopterleri yeni yeni teslim edilmeye başladı. Onun dışında Türkiye’de diğer müşterilerimizde var. İlk işbirliğimiz Türkiye ile 1943 yılında başlıyor. İlk Boeing uçağına döndüğümüzde kendi uçaklarına isim koymaya başladığı yıl 1970. İlk teslimat 1991 yılında Türk Hava Yollarına yapılmış. Şu anda Türk Hava Yolları filosunun çoğunluğu Boeing 737’dir. 1999 yılında Ankara ofisini kuruyoruz ve bu aynı zamanda barış kartalı projemizin başlangıç tarihidir. 2000 yılında TAI ilk defa Boeing’ten ticari uçaklarla ilgili ihale alıyor ve bunun devamında da süreç ilerleyerek gidiyor. 2009 yılında Türk Hava Yolları 777 siparişlerini veriyor. 2013 yılında 737 siparişleri çok ciddi ölçüde artıyor. Şu anda aslında havacılık sektörü çok ciddi ölçüde büyüyor. Önümüzdeki dönemde 3. havalimanının yapılmasıyla da bu projeksiyon yükselerek devam edecek ve İstanbul’un bölgesel transfer merkezi haline gelmesi planlanıyor. Bu süreçte bu bizim için önemli bir pazar ve sizin için de önemli bir fırsat.

Kobi’leri Geliştirmek Amaçlı Çalışmalar Yapmak İstiyoruz

Bu sektöre çalışacak sanayiye Türkiye’de ihtiyaç var. Bizde bu amaçla sizlerle görüşmeyi ve KOBİ’leri geliştirmek amaçlı çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Ortaklarımız var. Boeing’in uçak içi kabinler, koltuklar konusunda önerilebilir listesi var. Biz bunları satmıyoruz. Müşterilerimize bu firmalardan alabilirsiniz şeklinde öneriyoruz. Firmaların bu listeye girmesi aslında çok zor. Buna girebilmeleri  amacıyla bir takım destekler sağladık. Kalitelerini yükseltmeleri sürecinde izleme, değerlendirme desteği verdik. Bu firmaları yalnız bırakmadık. Çünkü çok ciddi bir pazar var. THY’de giderek büyüyor. Amacımız sadece Türkiye’de bunları sağlamak değil. Bu firmaların bölgeye veya diğer ülkelere küresel ölçekte tedarikçi olmalarına  destek sunmak istiyoruz. Çünkü çok ciddi bir kalite söz konusu. Rekabetçi firmalar ve Boeing açısından bu çok pozitif bir durum. Hem ticari hem de savunma sanayi kısmında tedarikçilerimiz var. Ticari anlamda TAI ve Kale, Alp Havacılık ve bir takım yabancı firmaların Türkiye’de kurdukları firmalar sayesinde çalışmaya başladık hatta  bu firmaların bazılarına Türkiye’de üretirseniz sizden alırız dedik ve kurulmalarını sağladık. Türkiye’de giderek büyüyen bir sektör var. Kompozit malzemeler üretimi. Bu alanda önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de neler yapılabiliri araştırmak için bir değerlendirme yapacağız.

Önümüzdeki 20Yıl Öngörüsü

Biraz havacılık sektörü konusunda öngörülerimizden bahsedeceğim. Belki duymuşsunuzdur bunlar her sene yıl ortasında yayınlanan ve revize olan öngörülerdir. Önümüzdeki 20 yıllık dönemde buradaki büyümeyi ölçmeye çalışıyoruz. Bütün dünya genelinde 20 yılda havacılık ne kadar büyüyebilir düşüncesiyle 2016- 2035 yılları arası baz alınarak hesap edilmiş rakamlardır. 2016-2035 yılları arasında 39 bin civarında pazara yeni uçak alınmasını bekliyoruz ve bunun 6 trilyon dolar civarında değeri olmasını öngörüyoruz. Bu öngörüler çalışılmış planlanmışta olsa bir takım riskler taşımaktadır. Fakat deprem, terör saldırısı her zaman bu öngörüleri değiştirebilecek niteliktedir. Baktığımızda bu uçakların çok büyük bir çoğunluğu dar gövde dediğimiz 737 tipi uçaklardan oluşacak gibi görünüyor. Çünkü hava yolları giderek ticari uçaklar kısmında dar gövde uçaklara odaklanmış durumda. Geniş gövde uçaklar bu aşamada biraz daha düşüşte. Sefer sayısını arttırıp dar gövdeyle yolcu taşımayı tercih ediyorlar ve giderek trend bu yönde ilerliyor. %71 oranında bu büyümenin dar gövde uçaklardan geleceğini öngörüyoruz. Diğer taraftan 39 binin 9 bini civarında geniş gövde uçaklar bu pazarın önünü açacak gibi görünüyor. Bölgesel uçaklara baktığımızda bu pazarın %6’sını alacak gibi görünüyor. Bizde Türkiye olarak bölgesel uçak konusunda bu pazara girmeye çalışıyoruz. Umarım 2023’te bu pazar genişlemiş olur ve Türkiye olarak bölgesel uçaklar konusunda önemli bir pay almış oluruz.

Çin Büyüyen Bir Pazar

Diğer taraftan bölgesel olarak baktığımızda bu uçakların çok büyük bir kısmının Asya pazarı tarafından kullanılması bekleniyor. Özellikle Çin ticari havacılıkta çok büyüyen bir pazar. Bu pazarın tümü için %38 civarında bir rakam öngörülüyor. Yine Amerika, Kanada pazarı %21 civarında. Bunun çoğu eski uçakların yenilenmesinden kaynaklanacak bir sektör olarak öngörülüyor. Avrupa %19 civarında. Onlarında çok ciddi bir filo yenileme ihtiyacı var ve bu pazarda belki Amerika kadar büyüyecekler. Ortadoğu’ya baktığımızda %8 civarında büyümesi öngörülüyor ve bu pazarda tamamen filolar hala çok yeni ve yenilenmeye de devam edecek. İstanbul giderek merkez konumuna geliyor ve bu doğrultuda bu pazarın yeni eklenen filolarla büyümesini öngörüyoruz. Burada  önemli ölçüde etkenler var. Bu etkenler Afrika’da hava trafiğinin liberalleşmesi, bir takım engellerin kaldırılarak ülkede hava trafiğinin açılması olarak ifade edilebilir. Bu pazarın %42’sini eski filoların yenilenmesi sağlayacak ve geri kalan %58’ini de havacılık sektörünün büyümesi sağlayacak. Bu hem üreticiler hem tedarikçiler için çok önemli. Bu sektörün bu şekilde büyüme öngörüsü çok önemli. Bizde Türkiye olarak bunun farkındayız ve buraya doğru yatırım yapma sürecindeyiz. Buda önemli bir farkındalık. Boeing ürettiği uçakların %65’ini dışarıdan alıyor. Sadece %35’ini kendi fabrikalarında yapıyor.

Tedarik zincirimizde en başta yapısal kalemler var. Uçağın gördüğünüzde ilk başta dikkatini çeken kısımları, uçağın gövdesini oluşturan en önemli kısımları, hareket edebilir kanat parçaları, kapılar ve diğer bütün gövde parçaları da dahil olmak üzere temel aldığımız tedarik ürünlerin başında geliyor. Önümüzdeki dönemlerde kompozit yapılarda artış bekleniyor. Diğer metallerde tedarik açısından yetkinliklerini kaybetmiyor ama kompozit konusu geleceğin sektörü olarak öngörülüyor. Uçuş sistemleri, hidrolikler, iniş takımları, tekerlekler ve diğer elektrik sistemleri gibi sistemler söz konusu. Bunların biraz daha küçük bir kitlede tedarik zinciri mevcut. Daha çok havacılık konusunda tedarik ağımız var aslında. Burada yedek parçalar çok önemli. Bunun yanı sıra teknik bir takım hizmetler konusunda tedarikçilerimiz var. Üretim dışı bir takım alanlar var. Bunlarda hizmet konusunda çok önemli. Yine aynı şekilde bakım onarım, müşteri hizmetleri konusunda tedarikçilerimiz mevcut.  Yani Türkiye gibi gelişen ülkelere çok ihtiyaç var.” şeklinde konuştu ve hazırladığı tablodan detaylı veriler paylaştı.

Konuşmaların ardından Yalçın Yılmazkaya  ve Filiz Hayırlı Tepebaşı sanayicilerden gelen soruları yanıtladı ve Boeing’le çalışabilmeleri için gerekli olan prosedürleri sanayicilerle paylaştılar.

boeing3 boeing boeing1 boeing2

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...