Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Dünya İnsani Zirvesi – Emine Erdoğan

Dünya İnsani Zirvesi – Emine Erdoğan
  • 23.05.2016
  • 1.207 kez okundu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan: Dünya İnsani Zirvesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan:
Üzerinde yaşadığımız yerküre ne yazık ki 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşıyor. Her şeyden önce 1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız
Türkiye çok yönlü bir uluslararası politika izlemektedir. Doğu’ya sırtını dönmeden yönünü Batı’ya çevirmiştir. Çok kutuplu dünyada özellikle Afrika’yı ihmal etmemektedir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, yerkürenin ne yazık ki 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşadığını belirterek, Her şeyden önce 1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız. dedi.

Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi başlıklı özel oturumdaki konuşmasına, katılımcıları selamlayarak başladı.

Tarihte bir ilk olan zirvenin ev sahipliğini, İstanbul’da yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Erdoğan, kentin gerek tarihi, gerekse jeopolitik açıdan dünyanın önemli şehirlerinden olduğunu aktardı.

Erdoğan, Napolyon, ‘Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.’ demişti. Aynı şekilde Lamartine’in, ‘Dünyaya bir kez bakma imkanı olacaksa İstanbul’dan bakmak gerekir.’ dediğini hatırlıyoruz. Doğunun, batının, kuzeyin ve güneyin kesiştiği bu müstesna şehirde, tüm dünyayı ilgilendiren insani bir meseleyi konuşmak son derece anlamlıdır. diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye’nin uluslararası kuruluşların da tasdik ettiği üzere, dünyanın en cömert ülkesi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

Gerek verdiği kalkınma destekleri, gerekse mültecilere açtığı kapılar itibarıyla tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Bu vasıflarla, sizleri burada misafir etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Umuyorum ki insani zirve, daha yaşanabilir bir dünya inşa etmeye vesile olur. Üzerinde yaşadığımız yerküre ne yazık ki 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşıyor. Her şeyden önce 1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız. Öte yandan zalim bir devlet başkanının idaresi altında, son 5 yılda 500 binden fazla insan öldü. 6,5 milyon insan yerinden edildi. Çocuklar ve kadınlar canlarını kurtarmak için çaresizce denizlere açıldı. Fakat uluslararası kamuoyu sadece seyretmekle yetindi. Mülteci meselesi tüm dünyanın çözülemez bir sorunu haline geldi. Oysa sorun, temel bir insanlık meselesiydi.

Savaşların vicdanlarda açtığı yaralar artık kaldırılamaz halde

Emine Erdoğan, Türkiye’nin 3 milyon Suriyeli ve Iraklıyı topraklarında misafir ettiğini, Lübnan’da yaklaşık 1 milyon, Ürdün’de de 700 bin civarında mültecinin bulunduğunu aktararak, Türkiye, tamamen kendi öz kaynaklarından 10 milyar dolar harcama yaptı. Sivil toplum kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın bireysel yardımları hesaba katıldığında bu rakam, 20 milyar doları buluyor. Buna karşılık, zengin ülkeler, Suriyeli mültecilerin yalnızca yüzde 1,4’ünü kabul etti. Hümanist söylem lafta kaldı. ifadelerini kullandı.

Savaşların vicdanlarda açtığı yaraların artık kaldırılamaz halde olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Din ve kültür eksenli kutuplaşmalar, bütün medeniyet iddialarını boşa çıkarıyor. İnsanlık artık bu yükleri taşıyamıyor. Düşünebiliyor musunuz, 60 milyon insanın, ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle yerini yurdunu terk ettiği bir dünyada yaşıyoruz. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana insanlık böylesine bir sefalet yaşamadı. Bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketler, diğer yanda çıkarcı politikalar sebebiyle ekonomik ve siyasal krizlerle boğuşuyoruz. Dünya yönetilemez bir noktaya doğru sürükleniyor. Ne yazık ki tüm bu krizlerin ortasında en büyük mağduriyeti kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Savaşın yıkıcı etkisi, sadece patlayan bombalar ve sıkılan kurşunlardan ibaret değil. Savaş sırasında her açıdan istismar edilen kadınlar ve çocuklar, yaşamlarını ağır psikolojik travmalarla sürdürmek zorunda kalıyorlar. İnsan onuruna yakışır bir siyasal ve ekonomik sistem kurmak durumundayız. Umuyorum ki Dünya İnsani Zirvesi, ahlaki ve insani açıdan bir paradigma değişikliği için milat olur. İnsani yardım politikalarının gözden geçirilmesine vesile olur.

İnsani yardım sadece acil durumlarda gönderilen yardım kolileri değildir

Erdoğan, insani yardımın, sadece acil durumlarda gönderilen yardım kolileri olmadığına dikkati çekerek, İnsani yardım, yardım alan tarafın bağımlılığını ortadan kaldıracak, sömürgeci mantıktan uzak, insani ve vicdani bir eylem olmalıdır. İnsan onurunu koruyacak biçimde planlanmalıdır. değerlendirmesinde bulundu.

Osmanlı şehirlerinde dini ve sosyal kurumların ya da büyük meydanların bir köşesinde, adına sadaka taşı denen oyuk taşlar bulunduğunu, hayır yapmak isteyen zenginlerin akşam karanlığında kimse görmeden taşın oyuk kısmına bir miktar para bıraktığını anlatan Erdoğan, paraya ihtiyacı olanların da gururları rencide olmadan gidip, buradan sadece ihtiyaçları kadar para aldıklarını söyledi.

Emine Erdoğan, bunun, son derece insani ve zarif bir yardımlaşma usulü olduğunu, 17. yüzyılda İstanbul’a gelen bir Fransız gezginin, hatıratında, para bulunan bir taşa, tam bir hafta boyunca kimsenin dokunmadığını anlattığını vurgulayarak, Çünkü, verenin ve alanın birbirini görmediği böylesine ahlaki bir sistem, aynı zamanda gelir adaletsizliğini aşmış bir toplumda var edilebiliyordu. Hiçbir çıkar beklemeksizin, insan onurunu gözeterek yapılan bu yardımlar, kuşkusuz yüksek bir toplumsal ahlakın varlığını gösteriyor. şeklinde konuştu.

Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi

Türkiye’nin Afrika’ya bakışının da bu tarihsel kodlara dayandığını, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının tüm gayretinin, çıkar amaçlı değil, dost ve kardeş ülkelerin kalkınmasına destek olmak hedefiyle gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

Afrika’nın sorunlarına Afrika çözümleri’ ilkesiyle yapılan yardımlar, balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek şeklindedir. Bu bağlamda mesleki okullar, Afrika’ya yaptığımız kalkınma yatırımlarının ana unsurunu oluşturuyor. Türkiye çok yönlü bir uluslararası politika izlemektedir. Doğu’ya sırtını dönmeden yönünü Batı’ya çevirmiştir. Çok kutuplu dünyada özellikle Afrika’yı ihmal etmemektedir. Eşimin gerek Başbakan olduğu, gerekse Cumhurbaşkanlığı döneminde Afrika’ya çok sayıda ziyaretler gerçekleştirdik. Eşime refakaten katıldığım bu seyahatlerde, kadınların ve çocukların sorunlarına eğilme imkanı buldum. Bir su kuyusunun Afrikalı bir kadının hayatında ne anlama geldiğini bizzat müşahade ettim. Keza, üzerinde yaşadıkları coğrafyanın yeraltı kaynaklarından habersiz Afrikalı yetimlerin çaresizliğini yüreğimde hissettim.

Bu nedenle, Afrikalı kadınların ve çocukların hayatına mütevazı bir katkı olarak bir proje başlattıklarını belirten Erdoğan, Dışişleri Bakanlığının koordinasyonuyla, himayelerinde yürütülen çalışmayla, Afrikalı kadınların el emeği ürünlerini, hak ettiği değerde, kar amacı gütmeksizin Türkiye’de pazarlanacağını dile getirdi.

Emine Erdoğan, buradan elde edilen gelirin, Afrikalı kadınlara ve çocuklara, eğitim ve sağlık yatırımı olarak geri döneceğini vurgulayarak, 25 Mayıs Afrika Günü’nde Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi adıyla Ankara’da açacakları merkezin, Afrikalı kadınlarla olan dayanışmalarını artıracağını aktardı.

Kadınlar arasındaki dayanışmanın çok önemli olduğuna inandığını dile getiren Erdoğan, küresel anlamda toplumsal cinsiyet adaleti için iş birliklerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Emine Erdoğan, Ne yazık ki, kadın bedeninin, emeğinin ve iş gücünün sömürüldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal haklarını kazanma mücadelesi, sadece kadınları değil, tüm insanlığı ilgilendiren bir sorundur. Çünkü olumsuz etkileri herkesi kuşatmaktadır. Meseleyi bir insan meselesi olarak ele aldığımız takdirde, zaten birçok sorunun hallolacağını düşünüyorum. diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...