Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Fransız İlaç Şirketinden Türkiye’ye Yatırım – İstanbul

Fransız İlaç Şirketinden Türkiye’ye Yatırım – İstanbul
  • 01.04.2016
  • 952 kez okundu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş’ün konuşması
Servier Türkiye Genel Müdürü Mea’nın konuşması
İmza töreni Fransız ilaç şirketinden Türkiye’ye yatırım
Fransa merkezli uluslararası ilaç grubu Servier, Türkiye pazarına yönelik İrlanda ve Fransa’da üretilen ilaçların üretimini Türkiye’ye taşıyacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş:
Bakanlığımız yerlileştirme ve lokalleştirmeyle ilgili özellikle ithal ürünlerin Türkiye’de üretimi noktasında çalışmalara başladı
-Servier Türkiye Genel Müdürü Mea:
-Türkiye’nin 2023 planlarına destek olmak üzere bu ülkede üretime geçmeye karar verdik
Uluslararası ilaç şirketi Servier, Türkiye pazarına yönelik İrlanda ve Fransa’da üretilen ilaçların üretimini Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Şirket, bu karar kapsamında Türkiye’de gelecek 18 ay içerisinde 21 milyon kutu ilaç üretecek.

Konuya İlişkin CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, vatandaşın sağlıkta en önem verdiği iki konudan birisinin ilaca erişim, diğerinin ise hastane ve doktorun bulunması olduğunu söyledi.

Bunların yanı sıra Türkiye’de ilaç üretimi, tıbbi teknolojinin yerlileştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması, sağlık turizmi, şehir hastaneleri gibi önemli konuların da bulunduğunu dile getiren gümüş, bu iki ana konunun altında 86 alt branşı ilgilendiren geniş bir yelpazenin de tartışılması gerektiğini aktardı.

Gümüş, bugün Türkiye’de ilaç harcamalarının 20 milyar liranın üzerine çıktığını kaydederek, Türkiye’nin Avrupa’da yedinci, dünyada 18’inci ilaç harcaması yapan ülke olduğunu, her geçen gün yeni ilaçların, yeni teknolojilerin, medikal anlamdaki değişimlerin görüldüğünü anlattı.

Sağlık endüstrisine ilişkin gerçekleştirilen reformlardan ve gelişmelerden bahseden Gümüş, Biz tükettiğimiz ilaçların bir kısmını üretme kabiliyetine kavuşmalıyız. dedi.

Gümüş, ilaç sanayisinin yerlileştirilmesi kapsamında yapılan çalışmalar çerçevesinde plazma ürünlerin imaline yönelik başlatılan faaliyetleri anlatarak, Kızılay’ın kan bağışlarını koordine ettiğini, buradan ortaya çıkan plazmanın Türkiye’de işlenmesini ve buradaki ürünlerin uzun dönem alım garantisini hedeflediklerini bildirdi.

Plazma ve aşı üretiminin yerlileştirilmesinin önünü açacağız

7+7 olmak üzere 14 yıla kadar geri alım garantisi ile plazma fraksiyon ürünlerinin önümüzdeki dönem Türkiye’de üretimi başlayacak. Şu anda son görüşmeleri yapıyoruz diyen gümüş, bu ihalenin yakın zamanda yapılacağını söyledi.

Gümüş, Türkiye, plazma fraksiyon ürünlerine yılda 1 milyar lira para ödüyor. 10 yıllık alım garantisi olduğunda bu teşvikle beraber bu ürünlerin Türkiye’de imalına yönelik önemli bir adım atmış olacağız. Burada yurtdışında firmalarla Türkiye’deki firmaların işbirliğini göreceğiz. Türkiye’de bu fabrikalar kurulmuş olacak. Burada hem plazma hem de rekombinant ürünler için önemli bir açılım göreceğiz. diye konuştu.

Bir diğer önemli açılımın aşı üretiminde olacağını aktaran Gümüş, Türkiye’nin yılda yaklaşık 200 milyon doalr aşıya bedel ödediğin, bunların da Türkiye’de üretimine yönelik çalışmalar yapacaklarını ve bunun da önünü açacaklarını aktardı.

Gümüş, sağlık teknolojilerinde kullanılan tıbbi malzemelerin, teknolojilerin Türkiye’de üretilmesine yönelik de uzun dönem alım garantileri ile yerlileştirme projelerinin hayata geçeceğinin altını çizdi.

Üç yılda 90 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri açılacak

Türkiye’de gelecek 3 yıl içerisinde 90 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin devreye gireceğini dile getiren Gümüş, Mersin’i haziranda, Adana’yı ve Yozgat’ı yıl sonunda, Ankara Bilkent’i 2017 Mayıs’ta açacaklarını anlattı.

Gümüş, Sağlık Bakanlığı’nın TOKİ ile yaptığı toplamda 40 bin yatak kapasiteli hastanelerin 2018’e kadar biteceğini belirterek, bu yıl 20 bin yatak kapasiteli hastanelerin ihalesine çıkılacağını söyledi.

Sağlık turizminin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik çalışmalara ve planlamalara değinen gümüş, kapasiteler artırılırken hastanelere çok ciddi cihazlar alınacağını vurguladı.

Gümüş, bu çalışmalarla birlikte ilaç sanayisinde atıl kapasitenin daha güçlü hale getirilmesini ve aktif olmayan fabrikaların değerlendirilmesini amaçladıkalrının altını çizerek, yerli üreticilerin yabancılarla işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Mea: Türkiye’ye güveniyoruz

Servier İlaç ve Araştırma A.Ş (Servier Türkiye) Genel Müdürü Philippe Mea, geçen yıl şirketin cirosunun yüzde 24’ünün Ar-Ge faaliyetlerine ayrıldığını belirterek, halihazırda onkoloji, kardiyoloji, metabolik hastalıklar, no¨ropsikiyatri ve romatoloji alanında 23 ilaç gelis¸tirdiklerini söyledi.

Türkiye 38 yıllık bir geçmişlerinin bulunduğunu anımsatan Mea, buraya yılda 10 milyon liradan fazla yatırım yaptıklarını aktardı.

Mea, Servier I·lac¸ u¨ru¨nlerinden 5’i kendi endikasyon alanında lider konumdadır. Tu¨rkiye’de her yıl yaklas¸ık 6 milyon hasta Servier I·lac¸ u¨ru¨nleri ile tedavi edilmektedir. Üru¨nlerinin tamamına yakınını Tu¨rkiye’de farklı tesislerde u¨retmek u¨zere yeni projeleri hayata gec¸iriyoruz. Buradaki şirketimizde 300 kişi çalışıyor. dedi.

Türkiye’de sağlık sistemine ve sektöre büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Mea, Sadece sektörün değil ülkenin ekonomik gücü de bizim için önemli. Bizim için Türkiye ana vatan haline gelmiştir. Türkiye’nin 2023 planlarına destek olmak üzere bu ülkede üretime geçmeye karar verdik. diye konuştu.

İlk 18 ayda 21 milyon kutu ilaç

Mea, şu anda Türkiye’de Abdi İbrahim’in fabrikasında yıllık 6 milyon kutu ilaç ürettirdiklerini belirterek, Türkiye pazarına yönelik Fransa ve İrlanda’da ürettikleri ilaçların artık burada üretileceğini vurguladı.

Philippe Mea, şöyle devam etti:

30 yıl önce Abdi İbrahim ile başlayan olumlu ilişkileri daha da güçlendirmeye karar verdik. Konya’daki İlko ile de yeni ve ümit vaat eden bir işbirliğine imza atıyoruz. Yaklaşık 11 milyon liralık ek yatırım yapılacak ve ek istihdam ortaya çıkacak. 21 milyon kutuya ek olarak her yıl 5 milyon kutu üretim yapılması planlanmaktadır. 2018 yılında Türkiye’deki toplam üretim kapasitemiz 32 milyon kutuya çıkacak. Komşu ülkelere ihraç ile bu rakam yukarıya çıkabilir. Servier Grubu olarak Türk mühendislere tamamen güveniyoruz. Türkiye ilerde yapılacak araştırmalar için pilot ülke seçilmiştir. Türkiye, medikal kalkınma konusunda ümit vaat ediyor.

Satışların yüzde 97’si yerel üretim olacak

Gelecek 18 ay içerisinde üretimin Türkiye’ye talınacak kısmının burada satışan ürünlerin yüzde 97’sine denk geleceğinin altını çizen Mea, ayrıca yapılacak 11 milyon lira değerindeki ilave yatırımın yeni istihdam da oluşturacağını söyledi.

Mea, üretimi 5 milyon kutudan 32 milyon kutuya çıkardıktan sonraki aşamanın ihracat olduğunu kaydederek, dışardan bir ortakla nasıl ihracat yapacaklarını araştıracaklarını bildirdi.

Türkiye’deki cirolarının 200 milyon lira civarında olduğunu anımsatan Mea, bu cironun yüzde 97’sini Türkiye’de üretilecek ürünlerle elde edeceklerini aktardı.

Yerli üretim ortağı Abdi İbrahim ve İlko olacak

Servier’in yerli üretim ortağı İlko İlaç Genel Müdürü Hatice Öncel, bu önemli kararı şirketleri ve Türkiye adına memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, üretim tesislerinin işbirliğiyle doğan talebe her alanda cevap vereceğini ifade etti.

Diğer bir yerli üretim ortağı Abdi İbrahim’in Üst Yöneticisi (CEO) Süha Taşpolatoğlu ise anlaşma ile önceden beri devam eden işbirliğinin gelişeceğini kaydederek, Türkiye için gerçekleştirilmesi istenen sanayi dönüşümüne katkıda bulunmak, otoritelerin açtığı yolda gitmek istiyoruz. İlk etapta Türkiye’nin üretim üssü haline geleceğini biliyoruz ve bundan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. diye konuştu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay konuşması
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP 36. Olağan Kurultayı’nda konuştu. CHP’nin 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda başladı. “Adalet ve...