Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Gideceğiniz Yönü Bilmek, Hızdan Daha Önemlidir

admin
admin
  • 01.12.2016
  • 728 kez okundu

ilknur-kaplan-1Değerli okurlar 2017’nin ilk sayısını sizlerle buluşturuyoruz. Yeni yılın ilk günlerine iyi başladığımız’ söyleyemeyeceğiz ancak daha güzel günlerin umudunu da kaybetmeyeceğiz. Her türlü ekonomik ve sosyal sorunlara, küresel değişimlere rağmen 2017’nin, ülkemiz ve dünya insanlarına barış, bolluk, bereket, huzur ve mutluluk getireceğine olan inancımızı sürdüreceğiz. İkitelli OSB Haber Dergimizin yeni sayısında yine bölgemizi ilgilendiren hususlara ilişkin röportajlar ve haberler okuyacaksınız. Özellikle sanayicilerimizin TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turanla yaptığımız röportajı okumalarını tavsiye ediyorum. Hemen hemen her ilçede, her ilde rastladığımız TOKİ yapılarının akıbeti, amaçlanan konut sayısı, kentsel dönüşüm süreci ve TOKİ’nin 2017 hedeflerini de bulacağınız röportajımızda sanayicilerimizi yakından ilgilendiren olumlu ifadelere denk gelebilirsiniz. İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin Üniversite-Sanayi İşbirliği bünyesinde başlattığı Ünisan-1 Projesinin açılış toplantıları, protokol imzaladığımız iki üniversitede de yapıldı. Bildiğiniz üzere daha önce İstanbul Kemerburgaz ve Aydın Üniversitelerinin rektörleri ile röportaj yapmıştık. Bu sayımızda ise yeni olmasına rağmen hızla akademik ve bilimsel ilerleme gösteren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet BULUT ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Hem üniversitenin eğitim ilkeleri ve ayrıcalıkları hem de üniversite-sanayi işbirliğini konuştuk. Yapılan açılış toplantıları ve gerçekleştirdiğini röportajlardaki izlenimime istinaden şunu söyleyebilirim; Üniversite-Sanayi işbirliğinin başarıya ulaşması için her iki tarafın da birbirinden beklemeksizin birer adım atması gerekiyor. Mesela yapılan toplantıların hemen sonrasında Kemerburgaz Üniversitesinden değerli hocalarımız bölgemizdeki bir firmamızı ziyaret etti ve incelemelerde bulundu. Firmanın üretim modelini gördü, sorunlarını tespit etti. Tespitin ardından sorunlara ilişkin bir proje hazırlanacak ve firma yetkililerine sunulacak. Kulağa hoş geliyor değil mi? Duymayan, bilmeyen okurlarımız için bu konuya özellikle değindim. Sizler de konuyla yakından ilgilenmek isterseniz ya da üniversitelerimizden destek almak isterseniz Hizmet Binamızdaki Ünisan-1 Proje ofisimizden ve ekibimizden faydalanabilirsiniz.

Yazımda arz etmek istediğim diğer bir konu ise; Türkiye’deki tüm OSB’leri ilgilendiren bir düzenlemeyle ilgili. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü, OSB’lerin kurumsal yapısını bozan, kavram karmaşasına sebebiyet veren yanlış unvan Kullanımının önlenmesi için OSB’lere yazılı uyarılar gönderildi. Kuruluş protokolünde yer alan “Organize Sanayi Bölgesi” unvanı yerine “Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı” ibaresi kullanan OSB’ler tespit edilmeye başlandı. Konu hakkında tüm OSB’lere gerekli bilgilendirme yapıldı. Hemen belirtelim İkitelli OSB, bu konuda gereken düzenlemeyi yaptı. Özellikle sosyal medya takipçilerimizden gelen isim değişikliği nedenine ilişkin sorulara da böylelikle yanıt vermiş olalım.

Kıymetli okurlarımız; İkitelli Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerimiz ve üreticilerimiz kadar çok sayıda esnafımızın da ekmeğini kazandığını bir sanayi bölgesi. Geçtiğimiz günlerde esnafımızı ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Takip etme şansı olamayanlar için yazımda da yer vermek istiyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 2017 yılında Ahilik ve Esnaf Fonu kurulacak. İşleri yolunda gitmeyen esnafımızın yararlanabileceği bu Ahilik Fonu, esnafımızın işlerini güvence altına almasına yardımcı olabilir. Ahilik ve Esnaf Fonu, İşsizlik Fonu gibi düşünülebilir. Yararlanabilecek esnaf ve devlet fona birlikte kaynak ayıracak. Fon için her ay devlet 18 lira, esnaf ise 35 lira yatıracak. Fondan yararlanabilmek için en az 2 yıl prim yatırılmış olacak. 1080 gün prim yatıran esnafımız 10 ay boyunca 711 lira ile 1.422 lira arasında destek alabilecek. Konuyla ilgili daha geniş ve ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımız İSTESOB başta olmak üzere kendilerini temsil eden ilgili kurumlardan bilgi alabilirler. Ne yapacağımızı bilerek hareket etmek sonuca ulaşmamızı kolaylaştırır. Gideceğiniz yönü bilmek, hızdan daha önemlidir. Saygılarımla…

Kaynak: İkitelli OSB Haber Dergisi