Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,73 / Satış: 5,75
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

IOSB, Hem Bölgenin Hem de Türkiye’nin Çekim Merkezi Olacak

IOSB, Hem Bölgenin Hem de Türkiye’nin Çekim Merkezi Olacak
  • 11.08.2011
  • 1.124 kez okundu

İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB)’nde günümüzde üretilen ürün çeşitliliği bakımından dünya çapında rekor kıracak seviyeye geldiğini, GAP Projesinden sonra ülkemizin en büyük organize sanayi bölgesi olduğunu belirten İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı, Türkiye Esnaf Gazetesine yaptığı özel açıklamada keyifle okunacak bilgileri paylaşırken, “İkitelli OSB, hem Bölgemizin hem de ülkemizin yakın bir gelecekte adeta çekim merkezi olacaktır” dedi.

Nihat Tunalı kimdir, kısacası kendinizi tanıtır mısınız?

Nihat Tunalı olarak, 1947 Gümülcine de doğdum. Evliyim bir oğlum, bir de kızım var. Tahsil hayatıma İstanbul da devam ettim. Eğitimimi tamamladıktan sonra16 yıl çeşitli kamu kuruluşlarında çalıştım. Ticaret hayatına Tümsan sanayi sitesinin inşaatlerini yaparak başladım. Daha sonra Tümsan sanayi sitenin yönetim kurulu başkanlığına getirildim, halen daha İOSB nde faaliyet gösteren Tümsan 2.kısımın yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Bu bölgede iş yapmamdan kaynaklı da böligemizde bulunan iki birlikten biri olan İskobir de çeşitli görevler aldım. Süreç itibariyle İkitelli OSB başkanlığın da mütevvelliği heyetinde ve yönetim kurulu görevlerinde bulundum. Bilahere yönetim kurulu başkan vekilliği görevine getirildim. Getirildiğim görevi altı aydır yapıyorum. Bu altı ay içinde İOSB kurulduğunda 34562 sayılı intibak ettiğimden bugüne kadar İOSB nin gerçekleştirdği faaliyetlerin daha da üstünde bir faaliyet gerçekleştirdik. İkitelliye çok büyük kazanımlar sağladık. Türkiye de hali hazırda 264 tane OSB vardır. Bu OSB lerin kurulduğu tarihten kanuni hakkı olan yatırım teşvik belgesini başbakanlık hazine müsteşarlığından ikitelli tüzel kişiliği adına aldık. 17 mayıs tarihinden itibaren aldığımız Yatırım teşvik belgesi ile İOSB nin yaptığı yatırım harcamalarının tümünde kablo trafo kesici vs gibi KDV muafiyeti sağladık. Aldığımız her malzeme bundan böyle İOSB nin cebinde kalacak şekilde uygulama başlattık. Maalesef bu İOSB ‘nin 10 yıllık yasal hakkıydı. Bizden önce kimse akıl edip hayata geçirememişlerdi. Türkiye deki mevcut 264 OSB ‘den sadece üç OSB bu hakkı almış. Bu belge sayesinde 2011 yılı itibari ile İOSB nin 3 milyon lira para cebinde kalmıştır. Bu göreve geldik diye icad olmadı 4562 sayılı kanunun çıktığı tarihten belli yasal bir hakkıydı. Yine ikitelliye çok büyük kazanç elde ettirdik. 1 Temmuz tarihi itibari ile aylık 70 milyon kw saat eneji kullanıyor. Bu enerji için daha önce yapıtğımız enerji alım ihalesinin süresi dolduğu için yeni bir enerji alım ihalesi açtık. Enerji birim fiyatı hiç aşağı inmediği halde bu yeni açtığımız ihalede Türkiye de 31 tane enerji üreten firmaya şartnameyi lehimize değiştirip teklif istedik. Firmalarla yaptığımız açık pazarlıktan sonra aldğımız 70 milyon kw saat için ödediğimiz bedel her ay 250 milyon daha eksik ödemek koşuyla şuan aldığımıza kadar. Ayda 250 bin tl ikitellinin cebinde kalmasını sağladık. Büyük kazanımlar sağladık. Son altı ayda göreve geldikten sonra yaptıklarımı söylüyorum. İkitelliye kesintisiz bütün hava hatları yeraltına alınmış temiz enerji vermek, sanayicimize daha iyi enerji kullanmak adına faaliyetler yaptık. İkitelli de biz ait olmayan enerji hatların tümünü yeraltına alacağız. Hiçbir yer üstünde havai hat geçmeyecek. Bu yere almamız dan dolayı %85 eneri arızası yok olacaktır. Yıl sonundan sonra tüm hatlar yer altına alınmış olacaktır.

İkitelli OSB nin kısabir tarihçesiyle birlikte neler anlatmak istersiniz?

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi 1984 yılında İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan ve şehirleşmenin sıkıntılarıyla karşı karşıya kalan işyerlerinin şehir dışına çıkarılması projesi ile bu bölge adını duyurmaya başladı. Gedikpaşa, Laleli, Sultanhamam, Süleymaniye gibi yerleşim yerleri aratık dolup taşmaya başlayan bölgeler haline geldiler. Anılan bu yerlerdeki gaprısıhhi şartlardaki atelyelerde hizmet veren esnaf-sanatkarının şehir dışına göçü için önce kooperatifler kuruldu. Bu kooperatiflere İkitelli de 7 miliyon metrekarelik bir alan ayrılarak parselasyon yapıldı. Ardından kooperatiflerin hazılattığı projeler uygulamaya konuldu ve temeller atıldı. Kurucuları, 1984 yılında İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ne bağlı meslek odalarının başkanları ve yan sanayi meslek teşekküllerinin yöneticileri oldu. İkitelli nin kısa tarihçesi böyle. İkitellinin asıl gelişmi 1990 lı yıllarda inşaatların tamamlanma sürecinde başladı. 30 bin civarında işyernin bulunduğu İOSB de çalışan sayısı bugün 300 binlere yaklaştı.

Sizin yönetime gelişinizle ilgili birkaç aylık süreçte en önemli icraatlarınız neler olmuştur?Daha değişik neler olacaktır?

6 aylık bir hizmet dönemi içinde burada yapılanları anlatmaya zaman yetmez. Hedefimizde 2011 yılı sonuna kadar İOSB nin kendi hizmet binasını bitirilecektir. Akabinde kendi meslek lisesini ,kreşini yapacaktır. İOSB nin kendine ait mevcut yer stoklarının üzerinde gerçekleştireceğimiz bu projeler ile bölgemiz adeta cazibe merkezi haline gelecektir.yer stoğu olarak tapulu mülkümüz yerlere yapacağız. Yıl sonunda tamamlanacak olan İkitelli OSB hizmet binamız, İOSB nin mülkü olan arazi üzerinde modern, çağa uygun şekilde projelendirilmiş olup, şu anda kaba inşaatı hızla tamamlanmaktadır. Kendi yerimizde hizmet vermeye başladığımızda manevra alanlarımızda son derece olumlu olacaktır. Çok daha kaliteli hizmetlere hep birlikte imza atmış olacağız. Yönetime getirildiğimde ekibimizle birlikte son 6 ayda yapılan ve yapılacak hizmetlerimizi sıraladık. Ve bu kısa sürede İOSB ye en büyük kazanımı bizim yönetimimizin sağladığnı açıklıkla belirtmeliyim. Zira Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından ilk defa bir OSB olarak Yatırım Teşvik Belgesi aldık. Bu belge 2011 yılında İOSB ye 3 trilyon liraya yakın kazanç sağladı. Yatırım teşvik belgesi ile ilgili her yıl yapacağımız yatırımlarda OSB ye KDV muafiyeti sağlıyor. Peki bu belgeyi almaya daha önceki yönetimlerin hakkı yok muydu, vardı. Biz bu imkanı araştırmalarımız sonucu ortaya çıkardık ve uyguladık. Ne yazık ki bir çok OSB’den çoğu bunu bilmiyor ve bugüne kadar sadece bir kaçı kullanmış. Son altı aylık yönetimimiz sırasında bir başka sağladığımız kazanç da enerji konusunda oldu. Üst üste üç defa elektrik tüketim bedelinde indirim yaptırdık. Ayda 70 milyon kw saat enerji tüketilen İkitelli’ye elektirk tüketimi 1 Temmuz dan itibaren Aksa Enerji’den karşılanacak. İhaleden İOSB’ye geçen yıla göre büyük bir kazanım elde edildi. Bu kazanım ile İkitelli de enerji dağıtımına teknolojik yenilikler sağlanacak. Enerji hatları yer altına alınacak ve skada sistemi ile enerji dağıtımında merkezden konrol ve izleme ve müdahale teknolojisi kullanılacak. Enerji ihalesinde bir önceki yıla göre ayda 70 milyon kwsaat elektrik için yapılan ödemede 250 bin liralık indirim elde edildi. Böylece İOSB nin sağladığı yıllık kazanım 3 milyon tl oldu.

İOSB de Çalışma Kapasitesi ile ilgili veriler sunar mısınız?

Sanayi bölgesinin kapasitesi bazı sitelerin tam dolmaması ya da inşaatlarının tamamlanmaması sebebiyle yüzde 80 seviyelerindedir. 37 Sanayi sitesi ve müstakil parsellerden oluşan bölgemiz, artan üretimi, katma değeri, istihdamı ve üretim teknolojeleriyle donanan makine parkuruyla ülkemizin örnek ve en büyük Organize Sanayi Bölgesidir. Sektör ve ürün çeşitliliği de önemli rol oynuyor olmalı. Son 10 yılda İkitelli çekim merkezi oldu. Bunun başlıca sebebi de ürün çeşitliliğinden dünya çayında rekor kırmasıdır. Burada iş yapan hem aradığı malı buluyor hemde üretitğini yanı başındakine satıyor, bu büyük bir avantaj. İkitelli nin diğer avantajlarıda gerçekten büyük… Öncelikle şehir merkezine, havalanına ve otogara yakınlığı ile cazip bir bölge. Ulaşımı metrorunda açılmasıyla büyük avantaj olacak. Planlı bir yerleşimi, geniş ara yolları, site içinde ferahlık ve ulaşım kolaylığı bir başka cazibe. Çok yakında yer altına alınacak olan elektrik enerjisinin sanayiciye kesintisiz, temiz enerji olarak verilmesi bir diğer avantaj. Bir önemli avantajımızda, başta İstanbul Valisi ve İOSB Y.K ve Müteşebbis Heyet Başkanı Hüseyin Avni Mutlu nun başkanlığında sorunlarımızı kolayca çözüyor olabilmemizdir.

Bölge toki ve şerhleriyle ilgili hangi aşamayı yaşıyor ve ne gibi çalışmalar içindesiniz?

Toki şerhi ve tecridi bedel davaları alakalı olan eski arsa ofisi bugün TOKİ dediğimiz kurumla olan itilaflarımız bazı kooperatiflerimiz maalesef hala çözülebilmiş değil. İkitelli’nin en güncel sorunlarındandır. Tecrici bedel hakkında kesin rakam söyleyemeyeceğim. Davalar hala sürüyor bazı bilir kişiler, yüzde 50 eski arsa ofisinde bilirkişi raporunda bazılarında yüzde 20 bazılarının yüzde 100 kooperatiflerden kaynaklanmadığını, 20 küsür yıl önce arsa ofisinde vasıtasıyla istimlak edilip kooperatiflere tahsis edilen, kooperatiflerden yüzde10 fazla para alınan, maalesef Avrupa uyum yasaları çerçevesinde, zaman aşımının kaldırılmasıyla, maalesef yine arsa ofisinde ve TOKİ de çalışan avukatların usulüne uygun tebligat yapılmadığını tesbit ve tayin ettikleri, bazı muhaliflere ulaşarak onlardan temlik alarak, o çıkacak olan parayı bölünmesini sağlayarak açtığı davalarda TOKİ’yi bedel ödemeyle karşı karşıya bırakmış, o bedeli TOKİ ödedikten sonra kooperatiflere yansıtmıştır. Kooperatif üyeleri borcunu ödediği, tapusunu aldığı yerlerle yeniden çok vahim şekilde büyük meblağlarla karşı karşıya kalınmıştır. Tecridi bedel ile ilgili konu bu. Şerh konusun da bazı kooperatifler dava yoluyla; örneğin ben Tümsan arsa ofisine dava açarak davayı kazanarak temyize de tasdik ettirerek şerhi kaldırtdım. Bazılarımız bürokratik yollarla, bazılarımız şerhi kaldırtamadığı için mallarının üzerinde tassaruflarını yeterince kullanamadılar. Biz bu konuyu bizzat benimde içinde bulunduğum heyet ile Cumhurbaşkanımıza, Meclis başkanımıza, ilgili Bakanımıza gittiğimiz halde şu ana kadar bir çözüm bulamadı, bir arpa boyu da yol alınamadı. Ama seçim öncesi tekrar bir girişimde bulunduk. Bakanımızla görüştük AK Parti İstanbu İl Başkanı ile görüştük, her şey aynı noktada duruyor. Seçim sonrası bir kararname ile bir yasa ile düzeltilebileceğini bölgemiz milletvekili şu an milli eğitim bakanı Ömer Dinçer ‘e arz ettiğimizde çözeceklerine dair söz verdiler. Bir şekil de gündeme getirerek çözeceklerini söylediler biz de umutla bekliyoruz. İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu bu konuyla bizzat ilgileniyor. Valimiz müteşebbis toplantılarına ve yönetim toplantılarına iştirak ederek bizlere bu konuda inanılmaz destek veriyor

İOSB Başkan Vekili olarak gelecekle ilgili planlarınızdan söz ederek, Bölgeyi yakından ilgilendiren konularla ilgili bilgi verir misiniz?

Bölgemiz Türkiye nin GAP Projesinden sonra en büyük bir projedir. Böyle bir projenin içinde bulunup, bu doğrultuda plansız, projesiz ve bu kapsamdaki çalışmaların paylaşılmadan hayata geçirilmesi mümkün olamaz. Bölgemize ülkemizin ekonomisine sağladığı katmadeğerler itibariyle baktığımızda, burada stratejik hedeflerimizi saptamak durumundayız. Biz ekip olarak bu konuda da son derece uyum içinde hareket ediyoruz. Başbakanın ortaya koyduğu 2023 hedefi, son derece heyecan vericicdir. Biz de çağın yeniliklerini, teknolojinin katkılarını mutlaka sağlayarak, üretimde, kalitede yüksek, maliyette düşük imalatlarını kurmanın yöntemlerini kurma yolunda ARGE çalışmalarına hızla yön vereceğiz. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki, ülkemizin geleceği üretimden ve ihracattan geçiyor. Endüstrinin sanayinin bugünkü temposu, hızı ve gelişimi gelecek için umut vericidir. İOSB ile ilgili son bir rakam vermek gerekirse, İOSB, Katma Değer olarak Türkiye nin GAP Projesinden daha büyük bir projedir. İkitelli OSB den ülkemize yıllık 8 milyar dolar katma değer sağlanmaktadır. İOSB de 37 katılımcı kooperatif 700 milyon metrekare üzerinde hiçbir devlet katkısı ve kredisi almaksızın 8 milyon metrekarelik kapalı alan inşaatları için 8 milyar dolarlık kendi öz kaynakları ile yatırım yapmışlardır. Sanırım bu rakamlar da İOSB yi anlatmaya yeter. İOSB yönetim kurulumuz ise İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu nun başkanlığında ve benim Nihat Tunalı Başkan Vekilliğimde icraatlarını sürdürmektedir. Yönetim Kurulum ise Tahir Oruç-İSDÖK, Tahsin Karagöz-Giyim San. Koop ve Rafet Ayık-Dolapdere Koop. İsimli kooperatif başkanlarından müteşekkildir.

Bölgedeki kobi ve esnafa yönelik mesajlarınızı alabilir miyiz?

Bölgemizin tasarrufunda olmayan ancak bölgeyi yakından ilgilendiren metro çalışmalarının bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz. Sizlerinde bildiği gibi metro hep geri erteleniyor. Her söylediğimizde bize bir tarih veriliyor. Verilen tarihlerde de sonuç alınamıyor. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, bize tarih vermekten kaçınıyor. Bize en son ifade edilen bu yıl sonuna kadar bu bölümün kesin açılmış olacağı yönünde olmuştur
2011 yıl sonuna kadar bizim bildiğimiz son tarih budur. Metro ile ilgili her konuda İOSB başkanlığı olarak elimizden geleni yapamaya hazır ve nazırız. Metro çalışmalarından duyulan rahatsızlık artık en aza inmiştir. Kobilerimiz bu çalışma ile ilgili ciddi sıkıntılar çektiler. Her şey de en önde gitmeye hazırız. Diğer yandan sizinde bildiğiniz gibi, bölgemizin tasarrufundaki arazi üzerinde yap-işlet-devret modeli ile başta bölge esnaf ve sanayicisine hizmet verecek olan petrol istasyonu hizmete açıldı. Çok şeffaf bir ihale ile sonuçlanan bu proje şu anda hayata geçti ve bölgeye hizmet veriyor. Benzinliğin ihalesinde en küçük bir değişik durum olduğunu düşünmüyorum. Günün şartlarında göre de gayet iyi bir değere verildi. Bugün kü şartların kolay olmadığını her geçen günün daha zor olduğunu, maalesef buradaki üreticimizin desteklenmesi gerekirken her türlü ürünün dışardan getirerek temin edilmesinin çözüm olmadığını üretime ağırlık vererek istihdamın önlenebileceğini esnafın bu konuda en büyük sıkıntısının da üretimin desteklenmesin deki yetersizliğini daha fazla bir şekil de esnafa yansıtılmasını gerek KOBİ lere verilen krediler gerek esnafın vergisinin ağırlığını, nasıl esnafın nefes almasını düşünmekteyim. Şuan da esnafımız küçük ve orta ölçekli KOBİ miz ancak kendi yağıyla kavruluyorlar. İkitelli içerisinde bi fuar alanı olarak kobiler için neler yapıyorsunuz ? İOSB nin yeni yapılan binasında çeşitli sosyal alanları bulunacak hizmete açtığımız da göreceksiniz. Onun dışında 112 acil hizmeti devreye aldık 10 yıldır yoktu. 37 kooperatife 112 harici özel bir telefon verdik .4 ay önce devreye girdi . 112 acilin burada açılmamasıda büyük bir eksikliktir. 112 ye telefon açıldığında 37 kooperatife 2 dakika ulaşabiliyor. Tam teşekküllü ambulans doktoru ve hemşiresiyle en yakın hastaneye yetiştiriyor. Anında müdahale edilebiliyor. Diğer yandan böligemizde üretilen ve dunyaya dağıtılan ürünlerin bölgemizde tanıtılmasıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Bölge fuar ve tanıtım merkezimiz ile ilgili ileriye dönük Sanayi Bakanlığına teklif revize ettiğimiz planımız var. İOSB Sanayi Ticaret Bakanlığının Bölgemizdeki binasında olan bölümü var. Burada fuar alanı, tanıtım alanı, konaklama alanı diye projelendirip gönderdiğimiz bir çalışmamız var. Sanayi Bakanlığı arz etti, bizde projeyi yaptık ilgili bakanlığa bir buçuk ay önce gönderdik.

kaynak:esnaf gazetesi

 

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...