Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

İstanbul Aydın Üniversitesi olarak uluslararası akademik işbirliklerine büyük önem veriyoruz

İstanbul Aydın Üniversitesi olarak uluslararası akademik işbirliklerine büyük önem veriyoruz
  • 09.01.2017
  • 1.003 kez okundu

İkitelli OSB Başkanlığı, Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla bölgeye yakın üniversitelerle çalışmaya başladı. Sanayicinin gerek üretim gerekse yönetim aşamasında faydalanabileceği akademik kadro ve bilgi akışı için iş birliğini önemsediğimiz üniversitelerimizden biri olan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Rektörü Prof.Dr. Yadigâr İZMİRLİ ile  beklentileri, yapılacak projeleri ve üniversitenin eğitim planlarını konuştuk.

Biz öncelikle Yadigar İZMİRLİ’yi tanıyalım. Eğitim hayatı, tecrübeleri, kariyeri ve geldiği noktadan biraz bahsedebilir misiniz?

Yadigâr İZMİRLİ: 1954 Söğüt doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Eskişehir ve Ankara’da tamamladım. Daha sonra 1977 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde ticaret hukuku asistanı oldum. 1985 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktoramı tamamlayarak, 1987 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başladım. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kuruluşu ile bu fakültede kurucu öğretim üyeleri arasında yere aldım. 1994 yılında ticaret hukuku anabilim dalında doçent oldum. 1998-2001 tarihleri arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde görevde bulundum, 2001 yılında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalına profesör olarak atandım. Ticaret Hukuku alanında yapmış olduğumuz yayınların yanı sıra, Yeni Türk Ticaret Kanununun TBMM Adalet alt komisyonu ve Adalet Komisyonu görüşmelerine, Türkiye Barolar Birliği adına katılarak yapılan çalışmalara katkıda bulundum.

Ardından 2008 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ticaret Hukuku Anabilim Dalına profesör olarak atandım ve Üniversitemizde Hukuk Fakültesinin kurucu dekanlığı görevini üstlendim. 2011 yılından bu yana da İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulunuyorum. Gelinen süreçte akademik çalışmaların yanı sıra pek çok idari görevde de bulundum. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yönetim kurulu ve Üniversite senato üyeliği, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekan yardımcılığı, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde yer aldım.

 Aydın Üniversitesini seçen bir öğrencinin eğitim olanakları ve avantajları nelerdir? Sizi diğer vakıf üniversitelerinden farklı kılan etmenler nelerdir?

İZMİRLİ: İstanbul Aydın Üniversitesi olarak öğrencilerimize doğru bilgiye ulaşabilecekleri bir akademik eğitim, kendi AR-GE çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri bir teknoloji merkezi, ilk şirketlerini kuracakları bir kuluçka merkezi, eğitim verilen her alanda oluşturulmuş laboratuvar, stüdyo, atölye ve sergi salonları ile ilgi duydukları her alanda kendilerini geliştirebilecekleri bir üniversiter hayat sunuyoruz.

Akademik alanda çift ana dal, yan dal olanakları, isteyen öğrenciler için bölüm değiştirme imkânı öğrencilerimiz için daha özgür bir alan sağlıyor.

Erasmus+, Farabi, Mevlana gibi değişim programları ile öğrencilerimiz çok rahat ulusal ve uluslararası değişim programlarına katılabilirler. 3500’den fazla uluslararası öğrencimizin olduğu kampüsümüzde gerçek uluslararası akademik ortamı teneffüs edebilirler.

Yerinde Uygulama sistemimiz sayesinde İAÜ öğrencileri, öğrencilik döneminde hayalini kurdukları firmalarda aldıkları eğitimi uygulama ile zenginleştirebilirler.

7/24 açık olan en modern şekilde donatılan İAÜ Bilgi Merkezi kompleksinde öğrencilerimiz, ister bireysel ister toplu proje çalışmalarını sürdürmek için her türlü bilimsel, fiziksel ve teknolojik imkâna sahipler.

Kısaca belirtmek gerekirse, İstanbul’un merkezinde, hem şehrin sosyo-kültürel imkânlarından faydalanabilecekleri hem de bir şehir kampüsünde doya doya üniversite hayatını yaşayabilecekleri fiziki, teknolojik ve akademik ortamı öğrencilerimize sunuyoruz. Diğer yandan, öğrencilerimizin akademik ve kültürel birikimlerini zenginleştirebilecekleri, bilimsel, edebi, kültürel sportif pek çok sempozyum, panel, çalıştay, konferans düzenliyoruz. Böylece, öğrencilerimiz, sadece mesleki bilgi ve beceri ile mezun olmuyor, aynı zamanda, bilimde ve düşüncede geniş ufuklu, entelektüel birikime sahip, dünyayı tanıyan ama milli değerlerimize saygılı, küresel dinamikleri kavramış bireyler olarak Üniversitemizden mezun oluyorlar.

 Üniversitelerde yavaş yavaşta olsa yaygınlaşan ve karşılıksız yapı üzerine kurulmuş sosyal sorumluluk faaliyetleri var. Öğrenciler birebir sahaya çıkıp toplumu yakından ilgilendiren konular üzerinde insanlara yardım ediyorlar. 9 senedir eğitim veren bir üniversite olarak bu konu üzerinde çalışmalarınız var mı? Öğrencilerinizin gerçekleştirdiği ve farkındalık yaratan büyük projeler var mı? Sizin konuya bakış açınız nedir?

İZMİRLİ: Üniversitemiz kurulduğu yıldan itibaren öğrencilerimiz, ilgi duyduğu alanlarda kulüpleşmeye yönlendirilmiştir. Bununla beraber Öğrenci Kulüplerimizin öncülüğünde başlayan AYDIN’lığınızı Paylaşmaktan Korkmayın projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında desteğe ihtiyacı olan öğrencilere ve yetişkinlere kitap, eğitim materyali, kırtasiye malzemesi, kıyafet, ayakkabı desteği sağlamaktadır. Mesela 2012 yılında kurulan kütüphane sayısı 30 iken, 2016 senesinde bu rakam 45-50’lere kadar çıkmıştır. Amacımız bu artan grafiği devam ettirmektir. Bununla birlikte öğrencilerimiz sokaklarda yaşamakta olan vatandaşlarımızı tespit ederek yiyecek ve kıyafet yardımı yaparak biraz olsun destek olmaktalar. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza yönelik her yıl geleneksel hale gelen ‘’ENGELSİZ YILBAŞI’’ ve ‘’ENGELSİZ AYDIN’’ projeleri de mevcuttur. Bunun yanında huzurevleri, sevgi evleri, Çocuk Esirgeme Kurumu ve hayvan barınaklarına gidilerek destek sağlanmaya çalışılmıştır. İAÜ öğrencilerinin en büyük hedefi ve dileği yardımlaşma kültürünü arttırarak insanlara gönüllülüğün önemini anlatmaktır.

 Aydın Üniversitesinin birçok yerde kampüsü ve çok sayıda öğrencisi var. Büyük bir ailesiniz yani. Öğrencilerin bir sorunu olduğunda size nasıl ulaşıyorlar? Öğrencilerin taleplerini dinleyebiliyor musunuz? Örneğin bir öğrenci meclisi oluşturabiliyor musunuz?

İZMİRLİ: İstanbul Aydın Üniversitesi olarak 2003 yılından bu yana yaptığımız ve yapmakta olduğumuz yatırımlara yeni bir heyecan, yeni bir ruh ve bilinç ile devam ediyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal açıdan sahip olduğu güç ve istikrarın da bir sonucu olarak, Üniversitemiz son 10 yılda büyük yatırımlar gerçekleştirmiş, 8 bin metrekare ile başladığımız eğitim alanlarımız bugün 450 bin metrekarelik fiziki alana ulaşmıştır. Bunu daha da geliştireceğiz. İAÜ fiziki imkânları, modern teknolojik altyapısı, sosyal iklimi, akademik kadrosu, uluslararası ilişkileri, AR-GE çalışmaları ve geleceğe yönelik vizyonuyla öğrencilerini bugüne değil, yarınlara hazırlayan bir üniversitedir. Bugüne dek 30 binin üzerinde mezun verdik. Mezunlarımızın %75’i çeşitli iş kollarında istihdam ediliyor. İAÜ, 2023 yılında yani Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin ilk 5, dünyanın ise ilk 500 üniversitesi arasında olma hedefiyle yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

350 yatak kapasiteli Tıp Fakültesi hastanemiz dünyanın en yeni teknolojileriyle donatılmak üzere hizmete hazırlandı. Donanımının tamamlanmasının ardından hastanemizi öğrencilerimizin eğitimine ve kamunun hizmetine açacağız. Bu, hem ülkemiz hem de milletimiz için çok önemli bir yatırım olacaktır.

 Kamu- Üniversite-Sanayi iş birliği ile ilgili çalıştaylar ve toplantılar yapıldı. Konu hakkındaki çalışmalar hala devam ediyor. Sizce tam anlamıyla bir işbirliği nasıl sağlanır? Sanayici üniversitelerdeki akademisyenlerle, yöneticilerle çekinmeden nasıl diyalog geliştirebilir? Aydın Üniversitesinin bu konuda ilerleme sağlayacak bir çalışması var mı?

İZMİRLİ: Üniversite-sanayi işbirliği çağdaş üniversitelerin temel hedefleri arasındadır. Bu işbirliğinden her iki tarafın birbirinden farklı ama birbiri ile bütünleşen beklentileri bulunmaktadır. Üniversitelerin beklentileri, öğrencilerin iyi yetişerek meslek sahibi olması, öğretim elemanlarının bilimsel anlamda yetişmesi için araştırma imkânlarının verilmesi; temel ve mühendislik bilimlerinin geliştirilerek ülkemizin teknoloji üreten ülkeler arasında daha üst sıralara çıkarmaktır. Sanayinin beklentileri ise, pazara yönelik teknolojik bilgi ihtiyacının karşılanması, karşılaşılan problemlere çözüm bulunması, ürün kalitesinin iyileştirilmesi ve ekonomik büyüme sağlanması için çalışmalar yapılmasıdır. Sanayici, karşılaştığı problemleri kısa sürede çözmek ve ekonomik göstergeleri de dikkate alarak diğer firmalarla rekabet etmek zorundadır. Sanayideki bu tür problemlerin çözümünde, özellikle mühendislik eğitimi veren üniversitelere katkı sağlama fırsatı verilmelidir. Kıt kaynakları maksimum verimle kullanmak zorunda olan ülkemiz için üniversite-sanayi işbirliği son derece önemlidir.

 Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğini dünya örnekleriyle kıyasladığınızda belirgin ve başarılı örnekler var mı? Türkiye’nin bu konuda atması gereken adımlar için neler söylersiniz?

İZMİRLİ: Üniversite-sanayi işbirliği, bilgi birikimini üretime dönüştürebilmenin en önemli yollarından biridir. Üniversitelerde yapılan çalışmalarla elde edilen teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülebilmesi için üniversite-sanayi işbirliği oldukça önemlidir. Bu işbirliği sonucunda, sanayiler ihtiyacı olan teknolojik bilgiyi üniversitelerden alabileceklerdir. Şu anda üniversitemiz bünyesinde, deprem güçlendirme konusundan led aydınlatma laboratuvarına kadar birçok alandan kamu ve özel sektörle işbirliği içinde faaliyet gösteriyoruz. Bu işbirliği sonucunda sanayiciler ürün çeşidini sürekli artırmak, yüksek kaliteli ürün üretmek ve üretim maliyetini düşürme imkânına kavuşmaktadır. Üniversite-sanayi işbirliği, özellikle üniversitelerin mühendislik eğitiminde pratik uygulama imkânlarını da zenginleştirecek, yapılan bu karşılıklı işbirliği, ülkemizin bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmesini hızlandıracaktır.

 Dilerseniz birazda Aydın Üniversitesinin eğitim ve yatırım hedeflerinden bahsedelim. Üniversitenin bundan sonraki hedefleri için neler planlanıyor? Kurucunuz Sayın Dr. Mustafa AYDIN’ın yurt dışındaki üniversiteler ile çeşitli irtibatları olduğunu basından takip ediyoruz.  Eğitimin uluslararası ayağı sizce ne olmalıdır? Erasmus programlarınız var mı? Varsa hangi üniversitelerle işbirliği sağlıyorsunuz?

İZMİRLİ: İstanbul Aydın Üniversitesi olarak uluslararası akademik işbirliklerine büyük önem veriyoruz. Dünyanın dört bir tarafından saygın üniversitelerle sayıları 450’yi bulan anlaşmalarımız var. Bunların içinde Erasmus+, Mevlana ikili değişim öğrenci ve öğretim elemanı değişim anlaşmaları; araştırma projeleri, ortak konferans ve yayınlar, yaz okulları gibi alanlarda işbirliği tesis eden protokoller mevcut. Öğrencilerimiz bu anlaşmalardan yararlanarak çeşitli yurtdışı eğitim fırsatları elde edebilir. Yurtdışında İngilizce eğitimine, değişim programlarına, yaz okullarına ve yurtdışı staj programlarına katılabilir.

 Ayrıca uluslararası eğitimin bir boyutu da uluslararası öğrencilerin üniversitemizi ve ülkemizi eğitimleri için tercih etmeleri. İstanbul Aydın Üniversitesi vakıf üniversiteleri arasında en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 102 ülkeden 3500 uluslararası öğrencimiz var. Bunlar tam-zamanlı öğrenciler ve değişim programları, yaz okullarımız ve Türkçe dil kurslarımız için bizi tercih eden öğrenciler. Onların kampüsümüzü kültürel anlamda zenginleştirdiğini ve ilerde ülkemizin gönüllü elçileri olacağını düşünüyoruz.

 Son olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ’nün açıkladığı Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri raporuna ilişkin bir soru yöneltelim. Aydın Üniversitesinin girişimcilik ve yenilikçilik üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar var mı? Size göre girişimcilik ve yenilikçilik nasıl olmalıdır? Üniversiteler bu konudaki başarıya nasıl ulaşırlar?

İZMİRLİ: Girişimci Üniversite kapsamında kurmuş olduğu TEKMER (Teknoloji Geliştirme Merkezi) ile bu alanda iddiasını ortaya koymaktadır. İstanbul Aydın Üniversitesi, sadece akademik alanda değil, teknolojik ve sosyal alanlarda da Türkiye’de ve dünyadaki en son yenilikleri takip eden, uygulayan, modern yaşamı prensip edinmiş bir toplum yaratmak için yola çıkmıştır. Üniversitemiz “yenilikçi ve araştırmacı” kavramını bireye ve topluma gerçek anlamda özümsetmek için rol model olma görevini üstlenmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi bu amaçla, öğrencilerini yenilikçiliğe ve araştırmacılığa özendirecek eğitim programları düzenlemiş; tüm altyapısını yenilikçilik anlayışı ile düzenlemiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin akademik kadrosu, Türkiye ve dünyadaki tüm gelişmeleri gerek akademik gerek teknolojik alanda yakından takip etmekle ve üniversitemizde uygulamaya geçirmekle sorumludur. İstanbul Aydın Üniversitesi, reel sektöre reel mezunlar veren, sanayiye uygulanabilir projeler üreten, kısacası sadece bilmeyen yapan bir üniversiteli nesil yaratmaktadır. Bu amaçla, İstanbul Aydın Üniversitesi üniversite-sanayi işbirliğine özel bir önem vermektedir. Tüm öğrencilerimizin reel sektörle birebir paylaşımda bulunmaları için özel programlar hazırlanmıştır. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerini sadece hayata değil reel sektöre de hazırlamaktadır. Üniversitemiz, ülkemiz sanayisine katkı sağlamak amacıyla tüm akademik bilgi birikimini reel sektörle paylaşmakta; teoride kalmayan gerçek projelere imza atmaktadır. İstanbul Aydın Üniversitesi, gelişen Türkiye’nin girişimci üniversitesi olarak önde gelen sanayi şirketlerimize girişimci işgücünü oluşturmak için hazırdır.

İstanbul Aydın Üniversitesi yükseköğretimi yaygınlaştırılmasındaki rolünün yanı sıra, değişik hizmet sektörlerindeki, alanında lider binlerce çözüm ortağı ile yapmış olduğu eğitim öğretim anlaşmalarıyla; öğrencilerin öğrenimleri sırasında pratik eğitim sahalarını ve mezuniyetlerini müteakip istihdam olanakları sunmaktadır. Böylece üniversitemiz, eğitim ile iş dünyası arasındaki bağı güçlendirmekte ve bu doğrultuda ülkemizin ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...