Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

İstanbul OSB’lerinin Sorunları İSO Toplantısıda Ele Alındı

İstanbul OSB’lerinin Sorunları İSO Toplantısıda Ele Alındı
  • 26.02.2017
  • 1.055 kez okundu

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Özlü’nün yanı sıra Bakanlığın üst düzey bürokratları, OSBÜK’ü temsilen OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ünsal ve İstanbul’daki OSB’ler ile bölge kooperatifleri yönetim kurulları da katıldı.

Toplantıda, İkitelli OSB Başkan Vekili Şaban Gülbahar, Beylikdüzü OSB Başkanı Adnan Keleşoğlu, İstanbul Deri OSB Başkanı Celal Kopuz, İstanbul Kimya Sanayicileri OSB Başkanı Melek Aras, Birlik OSB Başkanı Şenol Telli, İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, Dudullu OSB Başkanı Bahri Murat Önay ve Tuzla OSB Başkanı Recep Bilal Hancı hazır bulundu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, açılış konuşmasında, İstanbul’da yerleşik olmayan, tabiri caizse göçebe olmak zorunda bırakılan bir sanayinin var olduğunu belirterek, İstanbul’a iki yeni OSB kurulmasını talep ettiklerini söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çağdaş bir anlayışla hazırlığını yaptığı yeni nesil OSB’ler konusundaki çalışmaların, sanayinin dönüşümüne büyük katkı yapacağını dile getiren Bahçıvan, “Biri Avrupa, diğeri Asya’da olmak üzere İstanbul’daki sanayinin dönüşümüne katkı sağlayacak iki yeni OSB kurulması talebimizi bir kez daha ifade ediyorum. Bu OSB’lerin ihtisaslaşmaya uygun olarak kurulması teşvik edilmelidir” dedi. Söz konusu yeni nesil OSB’lerin altyapısı, lojistik olanakları, arıtma ve geri çevrim tesisleri ile enerji olanaklarının kamu tarafından karşılanması gerektiğini düşünüyoruz.”

Sanayi 4.0’a uyumlu

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, fikri İSO tarafından geliştirilen ve Üretim Reform Paketi’nde yer alan sanayi arazilerinin uzun dönemli kiralanabileceği bir modelin, İstanbul’a yeni kurulacak OSB’lerde hayata geçirilmesini beklediklerini ifade etti.

Yeni nesil OSB’lerde teknoloji geliştirme ve mükemmeliyet merkezleri bulunması, üniversite-sanayi işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Bahçıvan, “Teknoloji,  Ar-Ge ve inovasyonu odağına alan böyle bir yaklaşım, Sayın Bakanımızın çok önem verdiği, sanayimizin yarınları için asla kaçırmamamız gereken sanayi 4.0’a da uyum sağlamamıza zemin hazırlayacaktır” diye konuştu.

Toplantıda İstanbul’un 8 OSB’si adına konuşan Tuzla OSB Başkanı Recep Bilal Hancı, OSB’lerin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili detaylı bir sunum yaptı. Hancı, İstanbul’daki OSB’lerin OSB olmadan önce sanayi siteleri, kooperatif olarak kurulduğunu, kuruluş özellikleri, parsel büyüklükleri ve mevcut yapılaşmalarının Anadolu’daki hemen hemen tüm OSB’lerden farklı konumda olduklarını söyledi. Bu nedenle OSB mevzuatlarının ihtiyaçlarını karşılayamadığına dikkat çeken Hancı, “Biz İstanbul OSB’leri olarak mevcut uygulama, yönetmelik ve mevzuatla ilgili bize göre eksik olan, uygulamayla örtüşmeyen konularla ilgili çözüm önerimizi arz ediyoruz”  dedi.

OSB’ler mağdur

Recep Bilal Hancı, en önemli konularının bir binada birden fazla sanayici bulunmasıyla ilgili düzenleme olduğunu ifade etti. OSB Uygulama Yönetmeliği’nde 2012 yılında yapılan değişiklik ile OSB’lerde bir parselde birden fazla katılımcının faaliyet göstermesi ve çalışma ruhsatı almasının engellendiğini dile getiren Hancı, belediye ve il özel idarelerinin yönetimindeki parsellerde böyle bir uygulamanın olmadığını ancak OSB’lerin bu konuda mağdur olduğunu söyledi. Hancı, “Belediye veya il özel idarelerinin yetki alanında bulunan sanayi siteleri veya parsellerinde olduğu gibi bir parselde birden çok sanayicinin üretim yapmasına izin verilmesi için OSB mevzuatında gerekli düzenlemelerin yapılmasına ivedilikle ihtiyacımız vardır” diye konuştu.

Emlak vergisi indirimi

İstanbul’daki OSB’ler adına konuşan Recep Bilal Hancı, OSB’lerin belediyelerden hiçbir hizmet almamasına rağmen OSB’lerde faaliyet gösteren firmaların belediyelere emlak vergisi ödediğini söyledi. Buna rağmen belediyeler tarafından OSB’lerin arsalarının yörenin en yüksek rayiç bedeli olarak tespit edildiğini dile getiren Hancı, “OSB firmalarının teşvik edilmesi amacıyla OSB katılımcılarının emlak vergisinden muaf tutulmaları gerekli ve faydalı olacaktır. Kar amacı gütmeden kamu hizmetinde kullanılan arıtma tesisi, güvenlik merkezi, bölge müdürlüğü gibi OSB’ye ait binalar dahi mevcut mevzuat kapsamında emlak vergisine tabidir. OSB’lerde Üretim Reform Paketin Kanun Tasarısında emlak vergisi indirimi yapılması planlanmış olup, emlak vergisinin tamamen kaldırılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Bodrum ve çatı sıkıntısı

Tuzla OSB Başkanı Hancı, OSB Uygulama Yönetmeliği gereği OSB’lerde bodrum katların emsal hesabına dahil edildiğini ancak bunun bodrum katlar hem inşaat maliyeti, hem üretimin zor oluşu sebebiyle sanayiciye ağır yükler getirdiğine dikkat çekti. OSB’lerde bodrum katlar emsale dahil edilirken bağlı bulundukları belediyelerde bodrum katların emsal dışı olduğunu vurgulayan Hancı, ayrıca OSB’lerde yer alan firmaların yağmur ve kar suyu izolasyonunu sağlamak amacıyla sanayi yapılarının üzerine minimum eğimlerde çatı yaptıklarını anımsattı. Hancı, “Yalnız İstanbul gibi sanayi alanı çok kısıtlı olan şehirlerde bu alanlar üretim hariç ofis, mescit ve sosyal alanlar gibi kullanılabilmelidir. Mevzuat güncellemeleriyle bu alanların emsal harici tutularak sanayiciye daha çok üretim alanı kazandırmanın yolları açılmalıdır” diye konuştu.

Doğalgaz indirimi

Hancı, OSB’lerde doğal gaz kullanımının üretim için çok önemli olduğuna değinerek, geçmişte yapılan OSB’lere yüzde 5 indirim uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini istedi. Asansör ruhsatlarının da eskiden OSB’ler tarafından verildiğini belirten Hancı, bu yetkinin belediyelere geçmesinin maliyet ve süre açısından sorun oluşturduğunu ifade etti. Hancı, OSB müteşebbis heyet, yönetim kurulu ve denetim kurulu görev süresinin de 2 yıldan 4 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi. Hancı ayrıca, çalışma ruhsatı, OSB’lerin muktesip hakları, müteşebbis heyet görev süresi, OSB’lerin kamusal nitelikleri ve OSB’lerin parsel devri hakkında sorunlarını da dile getirdi. İstanbul OSB’lerinin sorunlarını dile getiren Bilal Hancı’nın ardından söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlık olarak şu anda Üretim Reform Paketi üzerinde çalıştıklarını, bu paketin OSB’lerle ilgili de birçok önemli düzenlemeyi içerdiğini ifade etti. Özlü; “Bakanlığımızda size yardımcı olmayan, çözüm bulmayan hangi bürokratsa bana söyleyin, görevden alalım. Bu kadar basit. Böyle bir şey olmaz.” dedi. Toplantıda dile getirilen bazı hususları zaten hazırladıkları mevcut taslakla çözmüş olacaklarını, diğer konuları da değerlendireceklerini belirten Özlü, Üretim Reform Paketinin sadece İstanbul’dakiler için değil ülkedeki her OSB’ye yönelik düzenlemelerden oluşacağını, bütün üretim alanlarının bu paketten istifade edeceğini dile getirdi.

 İstanbul özelinde ve hatta buradaki bir OSB özelinde zikredilen hususları da ayrıca çalışacaklarını ifade eden Özlü, “Şundan emin olunuz; sizlerin, ülkenin ve ekonominin lehine olan bir adım varsa, biz bunu mutlaka atarız. Asla çekinmeyiz. İlgili tüm taraflarla oturur, sizin adınıza onlarla konuşur ve ikna ederiz. Yeter ki siz değerli sanayiciler üretmeye devam edin. Yeter ki siz üretiminizi hem miktar hem de nitelik olarak artırmaya devam edin.” diye konuştu. Özlü, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini, bu hedefe ulaşmak için daha verimli, daha rekabetçi, daha fazla ve daha nitelikli üretim yapabilen bir sanayi sektörü oluşturacaklarını kaydetti.

Rekabetçi ve çevreyle uyumlu bir sanayi sektörü inşa etmek için bu üretimin yapılacağı fiziki altyapıları ve uygun mekânları oluşturmanın önem arz ettiğine değinen Özlü, bunu sağlamak için OSB’ler, sanayi siteleri ve endüstri bölgeleriyle ilgili çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini söyledi.

 “2023 hedefimiz 70 yeni OSB daha kurmak”

Kaliteli üretim yapmak için öncelikle planlı bir sanayileşme politikası olması gerektiğine işaret eden Özlü, “OSB’ler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinin sanayimizin fiziksel gelişiminin ve planlı sanayileşmenin en önemli unsurlarıdır. Bu bölgeler, sanayicimizin dünya standartlarında üretim yapmalarını sağlayan altyapılar sunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özlü, şu anda 295 OSB’de 1 milyon 640 bin kişinin istihdam edildiğini, 2023 hedeflerinin ise 70 yeni OSB daha kurarak 1 milyon ilave istihdam oluşturmak olduğunu bildirdi.

Kurdukları beş endüstri bölgesiyle ilgili çalışmaları da hızla tamamlamayı ve bu bölgelere büyük ölçekli yatırımları çekmeyi planladıklarını belirten Özlü, “Mevcut OSB’lerimizin doluluk oranını artırmaya da büyük önem veriyoruz. Türkiye’deki OSB’lerin doluluk oranı yüzde 70’ler civarında. Bu bölgelerdeki sanayicilerimize en iyi şekilde hizmet vermek özellikle altyapı sorunlarını çözmek için OSB yönetimlerimizle birlikte yoğun bir gayret gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Özlü, “Bizim işimiz yatırımcının, sanayicinin ve girişimcinin önünü açmak. Bizim işimiz, sizlerin daha rekabetçi bir üretim yapmanızı sağlayacak yasal ve fiziki altyapıyı oluşturmak.” dedi

“Teşvik ve destekte eksiğimiz yok fazlamız var”

Bakanlık olarak 2016 yılı başında önce Ar-Ge Reform Paketini hayata geçirdiklerini hatırlatan Özlü, Ar-Ge ve İnovasyon ekosistemini ve bu ekosistemin bütün unsurlarını daha güçlü bir hale getirdiklerini söyledi.

 Yabancı menşeli bir şirkete Türkiye’deki sanayi, Ar-Ge teşvik ve desteklerini dünya ile mukayese eden bir çalışma hazırlattıklarını anlatan Özlü, “Raporun sonucu yeni geldi. Türkiye’deki Ar-Ge ve teknoloji için teşvik ve destek mekanizması dünyadan çok ileri bir seviyede, eksiğimiz yok hatta fazlamız var. Demek ki daha altlardaki mekanizmada bir eksiğimiz var. Demek ki tam anlatamadık. Demek ki sanayicilerimiz, girişimcilerimiz hangi teşvik ve desteklerin verildiği konusunda yeterince bilgilendirilmedi. Demek ki daha alt düzeydeki çalışanlarımız yeterli gayreti sarf etmedi. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu eksiğimizi de gidereceğiz. Ben geçen yıldan beri meclisteyim. Meclis, sabahlara kadar çalışıyor, yeni kanunlar, reform paketleri hazırlıyoruz. Bunların size yansıması lazım.” diye konuştu.

 Özlü, Ar-Ge’ye olan desteği artırdıkları gibi, tasarım faaliyetlerini de ilk defa destek kapsamına bu dönemde aldıklarını ifade etti.

 TBMM’de çok önemli bir kanunu daha yasalaştırdıklarını, Sınai Mülkiyet Kanunu’nun sanayiciler, iş dünyası ve araştırmacılar için hayırlı olması temennisinde bulunan Özlü, Türkiye’nin patent, tasarım ve marka başvurularındaki artış oranı açısından çok başarılı bir ülke olduğunu, yeni kanunla birlikte bu ivmeyi daha da artıracaklarını dile getirdi.

 Sınai mülkiyet haklarıyla ilgili tüm süreçleri çok daha kolay bir hale getireceklerini belirten Özlü, “En önemlisi de bu hakların ticarileşmesi noktasında çok daha aktif bir süreci başlatacağız. Dünyada söz sahibi olan daha güçlü markalar oluşturmak, dünya pazarlarında talep görecek tasarımlar ve buluşlar için altyapımız daha da hazır hale gelecek. Bu iki kanunla, Ar-Ge tasarım, patent, marka gibi çok önemli konularla ilgili mevzuatımızı zirveye taşıdık.” dedi.

istanbul-1

istanbul-2

istanbul

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...