Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,75 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,36 / Satış: 6,39

İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN ile Röportaj

İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN ile Röportaj
  • 02.06.2016
  • 1.098 kez okundu

İstanbul medeniyetlere ev sahipliği yapan ve her geçen gün yeni yatırımlarıyla, nüfusuyla gelişen, büyüyen sanayi, ticaret, kültür, turizm ve dünya şehri.  Bu şehri yönetmek, yaşayanları için kararlar almak ve güvenliğini sağlamak, tüm kurumlarıyla iletişim halinde olmak bir yönetici için oldukça  meşakkatli.

İstanbul’u yönetmenin yanı sıra İkitelli Organize Sanayi Bölgesine de zaman ayırmayı ihmal etmeyen ve İkitelli OSB’nin Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN’le hem İstanbul’a hem de İkitelli’ye dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu özel röportajı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İkitelli OSB Haber: Sayın Valim, İkitelli OSB’nin Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak İkitelli OSB’yi değerlendirir misiniz? Daha önce görev yaptığınız illerle karşılaştırıldığında İkitelli OSB’nin alt yapı, yerleşim, eğitim, istihdam, üretim, ulaşım, yatırım, vb. alanlardaki değişim ve gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Vasip ŞAHİN: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, rakamsal veriler ve sektörel çeşitlilik açısından diğer sanayi bölgelerine kıyasla farklı bir konumda yer almaktadır. Yaklaşık 30.000 KOBİ, 300.000 çalışan, 700 hektarlık alanı ve 7 milyar dolarlık katma değeri ile Türkiye’nin en büyük OSB’si. Bölgenin konumu, istihdam şartları ve üretim yapısı değerlendirildiğinde hususi bir yapıyla karşılaşıyoruz. Şunu söyleyebiliriz; İkitelli OSB sanayicisi genel itibari ile zaman içinde gelişmekte, mevcut atölyesi kendisine yetmeyip şehrin dışında fabrika alanlarına yönelmektedir. Bu açıdan bakıldığında İkitelli küçük ölçekli işletmeler için bir büyüme durağı fonksiyonu üstleniyor.

            Bölgemiz enerji tüketimi yüksek bir bölge. Bu nedenle mevcut yüksek gerilim trafo gücümüz 300MVA’dan 450MVA’ya yükseltildi. Enerji Yönetim Binamızın hizmete alınarak Scada ve OSOS’un (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) hayata geçirilmesi ile Elektrik Dağıtım Sistemimiz dünyanın kullandığı en son teknolojiye kavuşmuştur. Bu sayede hedeflemiş olduğumuz asgari elektrik kesintisi, asgari kayıp ve sıfır kaçakla sanayicilerimizin layık olduğu kalitedeki elektrik arz edilmektedir.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yılda yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmektedir. Günlük rakamlara baktığımızda ise; her gün 300 bin kişinin işine gelip, evine döndüğü İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde ulaşım, karayolu ve raylı sistemle kent içine farklı merkezlerden yapılmaktadır. 2014 yılının ilk çeyreğinde metronun açılması; bölgenin ulaşım sorununu azaltmış, trafik yoğunluğunu ise hafifletmiştir.

Günlük 400-500 bin kişi arasında değişen yolcu hareketi ve yaklaşık 50 bin tonluk eşya hareketi ile sanayi, ticaret ve istihdamın başkenti konumundaki İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yeni yatırımlarla değerli olan stratejik konumunu daha da arttıracaktır.

İkitelli OSB Haber: İkitelli OSB’nin yaklaşık 30.000 KOBİ ve 300.000 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük OSB’si olduğunu biliyoruz. Tarihi Yarımada’dan İkitelli’ye gelen küçük üretici ve sanayiciler, İkitelli’nin bugünkü konumunu hayal bile edemediklerini söylüyorlar. Kısaca İkitelli zaman içinde hem potansiyeli hem de sorunları ile birlikte büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Artık İkitelli’de sanayi ve yaşam merkezleri iç içe. Bu nedenle sanayicinin “İkinci İkitelli OSB” isteği var. Bu talebi nasıl değerlendiriyorsunuz? İkitelli-2 oluşturulmalı mı? Oluşturulursa bölge olarak neresi seçilmeli? Ya da mevcut yapı çerçevesinde önlemler mi alınmalı?

Vasip ŞAHİN: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulduğu yıllarda şüphesiz kimse böylesine büyük bir potansiyele hizmet edeceğini düşünmüyordu. Sanayi siteleri, dükkânlar, ofisler, üretim sahaları bu potansiyele uygun olacak şekilde yapılmamış.

Dolayısıyla mekânların küçüklüğünden şikâyet ediliyor. Hasılı; İkitelli kabuğuna sığmıyor. Bu hususta gereken incelemeler ve istişareler tamamlandıktan sonra icap ettiği takdirde, İstanbul’a yakın ancak yerleşim merkezlerini rahatsız etmeyecek bir konumda ikinci İkitelli Organize Sanayi Bölgesi kurulabilir.

İkitelli OSB Haber: Sayın Valim, ‘Enerji’, sanayicimizin sıklıkla şikâyet ettiği en önemli maliyet kalemini oluşturmaktadır. İkitelli OSB’nin gelecekteki enerji ihtiyacı da dikkate alındığında önümüzdeki dönemde hangi tür enerji kaynaklarına yatırım yapılmalıdır? Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarının bu yatırımlardaki payı ne olmalıdır? Kendi enerjisini kendisi üreten bir OSB olmak fikri nasıl realize edilebilir?

Vasip ŞAHİN: Enerji alanında ciddi çalışmalar yapılmakta. Elektrikte kayıp-kaçak oranını indirdiğimiz %1,9 seviyesinde tutabilmeyi ya da daha aşağı çekebilmeyi, bir yıllık tahsilât oranını % 97 seviyesinin üstüne çıkarmayı, arıza oranını % 30 azaltmayı hedeflemekteyiz. Biliyoruz ki; bölgemizde %17 daha ucuz elektrik kullanan yatırımcımız için kayıp-kaçak oranını düşürmek ve kaliteli enerji kullanımını sağlamak, âdil koşullar yaratmak, yatırımcılarımızın elini daha da güçlendirecektir.

İşte bu amaçla, ileri teknoloji ile yatırımını gerçekleştirdiğimiz, Elektrik Dağıtım Merkezimiz sanayicimiz için hizmet vermeye başlamıştır. Uzaktan kontrol imkânıyla; arızalara ve kazalara anında müdahale edebilmeyi, kayıp-kaçak kullanımını engellemeyi ve kesintisiz, kaliteli enerjiyi sanayiciye ulaştırmayı dağıtım merkezimiz sayesinde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu bölgemiz için büyük bir yatırımdır.

Bunun yanı sıra yine enerji gündemimize katkı sağlayacağını düşündüğümüz İstanbul Kalkınma Ajansı için hazırlanan “Sanayide Enerji Verimliliği Projesi” SAN-VER ile İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odası (İSTESOB) ve İkitelli OSB’nin ortak olduğu “Verimli ve Temiz Enerji Projesi”nden de bahsetmek isterim. Son yıllarda çeşitli kamu kuruluşları ve Avrupa birliği tarafından ilan edilen proje yarışmalarına çok sayıda proje hazırlanmıştır. Bu projelerden, “Sanayide Enerji Verimliliği Projesi” desteğe layık görülmüş ve proje tamamlanmıştır. Proje sayesinde Sanayide enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve temiz enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması ile İstanbul’un enerji yoğunluğunun, sera gazı salınımının azaltılması ve bölgemizde temiz enerji ve enerji verimliliği uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik kapasitenin geliştirilmesi çalışmaları yapılmıştır.

Enerji bizim ve ülkemiz için gerçekten çok ciddi bir mesele. Eğer şu ana kadar koruduğumuz rakamları korur, yeni kullanım teknolojilerini uygular ve yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanabilirsek bölgemize ve ülkemize önemli bir katkıda bulunmuş oluruz.

İkitelli OSB Haber: Sanayi bölgelerinin en büyük dezavantajı çevre kirliliği yaratma potansiyeli taşımalarıdır. Ancak çevre kirliliği sadece İkitelli’nin değil aynı zamanda bütün İstanbul’un da sorunu. İkitelli OSB’nin yerleşim birimleriyle çevrelendiği gerçeğini de göz önüne alırsak sanayinin çevreye olan zararlı etkilerini önlemek amacıyla ne gibi önlemler alınıyor?

Vasip ŞAHİN: Biz bu konuda önemli bir adım attık. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğümüz bünyesinde Çevre Yönetim Birimini kurduk. Çevre Mühendislerimizin itinayla görev yaptığı bu birimde ambalaj atıklarının toplanması ve değerlendirilmesi yükümlülüğü çerçevesinde geri dönüşüm üniteleri yaptırıldı. 37 kooperatifimize 96 ambalaj geri dönüşüm ünitesi tesis edildi ve ambalaj atıklarının toplanmasıyla ilgili organizasyon sağlandı. Aynı zamanda bölgemizde yer alan yağmursuyu hatlarının temizliği ve komple kaplama yöntemiyle rehabilitasyonu, muayene bacalarının yol seviyesine getirilmesi, lokal kanal çöküntüsü onarımı işleri 2014 yılında başlamış olmakla birlikte çalışmalarda sona yaklaşılmıştır. İkitelli Organize Sanayi Bölgemizde tehlikeli atıklar da sorun teşkil etmektedir. Bununla ilgili olarak mevcut tehlikeli atıkların kontrol altına alınması maksadıyla “Tehlikeli Atık Ara Depolama Transfer İstasyonu” hizmete açılmış, tehlikeli atıkların buralarda depolanması ve lisanslı tesislerde bertaraf edilmesini sağlayacak çalışmalar başlatılmıştır.

İkitelli OSB Haber: İstanbul’da 8 OSB bulunuyor. Yeni OSB’ler için talep var mı? Bununla beraber İstanbul’un sanayiden arındırılması görüşlerini siz nasıl değerlendiriyorsunuz? İstanbul sadece kültür, turizm ve ticaret şehri mi olmalı?

Vasip ŞAHİN: İstanbul, dünyanın en büyük ve nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerinden. İstanbulluların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için İstanbul’u sanayisiz düşünemeyiz. Mevcut OSB’ler bu ihtiyacı karşılamakta zorlanıyor. Yeni OSB’lere lüzum var. Daha öncede belirttiğim gibi İstanbul’a yakın ama yerleşim merkezlerini etkilemeyecek konumlarda yeni OSB’ler kurulabilir. Kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimin sanayi ve yatırımlarla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Sanayi ve ticari yatırımlar ve dünya ülkeleriyle aynı standartlara sahip bir İstanbul; sosyal, kültürel ve ekonomik olarak daha da gelişecektir. İstanbul pekâlâ hem bir kültür-sanat kenti, hem de dev bir sanayi kenti olabilir

İkitelli OSB Haber: İstanbul sanayi yatırımları için cazip bir şehir mi? Her geçen gün artan nüfusu ve konut projelerine rağmen yeni sanayi ve üretim yatırımlarına alan yaratılabilir mi? Dünyaya açılan penceremiz olan İstanbul, dünya ile daha fazla rekabet edebileceğimiz üretimlerle gelişmiş bir sanayi şehrine dönüşebilir mi?

Vasip ŞAHİN: İstanbul, dünyanın göz bebeği olan şehir. Tarihi mirasıyla, tabii güzellikleriyle, coğrafi konumuyla, boğazıyla, deniziyle, kalabalık nüfusuyla, her daim ve her cihetten cazibesi inkâr edilemeyecek bir şehir. Şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi namına üretim yatırımlarına önem vermeli ve alan yaratmalıyız. Ancak bu surette üreterek büyüyen bir ekonomiye ve dünya ile rekabet edebilecek güce kavuşabiliriz.

İkitelli OSB Haber: Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK’ın bir açıklaması oldu. Şöyle diyordu; “1 kilogram Türk gömleğini 26 dolara ihraç ediyoruz, İtalyan gömleğinin fiyatı ise 98 dolar. Aynı fabrikadan çıkıyor, aradaki fark marka ve tasarım. Biz kendi markamıza ve tasarım kabiliyetimize yatırım yaptığımız ölçüde aradaki farkı kapatacağız.”

Sanayici ve üreticilerimiz yıllarca Ar-Ge ve İnovasyon alanlarına yeterli yatırımın yapılmadığını dile getiriyorlar. Artık dünya standartlarında tasarım, inovasyon, üretim koşullarını sağlayacak yatırımlar söz konusu. Teknoloji Geliştirme Merkezleri, Teknoparklar, Teknoloji ve İnovasyon Merkezleri yatırımları ve Üniversite-Sanayi İşbirliğini sağlayacak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Buna rağmen sanayiciyi, girişimciyi bu noktalara çekmekte sorun yaşanıyor. Dolayısıyla da marka ve tasarım farkını kapatamıyoruz. Bu sorun nasıl aşılabilir? OSB’lere ve yöneticilere düşen görevler nelerdir?

Vasip ŞAHİN: Ülkemizin markalaşma ve tasarım konusunda yaptığı onca çalışmaya ve kaydedilen ilerlemeye rağmen uluslararası rekabet açısından bakıldığında hala bir açığa sahip olduğumuz bir gerçek. Ama arayı kapattığımız ve kapatmaya devam ettiğimiz de ayrı bir gerçek.

Gerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, gerek üniversitelerimiz ve sayıları son yıllar içinde hızla artan Tekno kentler ile Ar-Ge ve tasarım çalışmaları hız kazandı. Bu gayretlerin neticelerini almaya başladık. Üretim üsleri olan OSB’ler zaten üniversite ve bakanlıklarla yakın işbirliklerini geliştirmeye başladılar. Bütün bu ortaklaşmalar ve işbirliklerinin güzel hasılalarını toplamaya da başladık. Üniversite sanayi işbirliği daha genişlemeli ve derinleşmeli, aynı zamanda açıklanan tasarım ve Ar-Ge destekleri OSB’ler tarafından etkin şekilde kullanılmalıdır. OSB’leri bu noktada daha etkin olmaya ve inisiyatif almaya davet ediyorum. Bu şekilde dünya ile söz konusu tasarım ve katma değer açığı hızla kapanacaktır.

İkitelli OSB Haber: Sayın Valim İkitelli Organize Sanayi Bölgesi sektörel anlamda çok renkli bir bölge. Tekstil, dokuma, plastik, ayakkabı, gıda, deri, döküm, metal bunlardan sadece bir kaçı. İnsansız hava aracı gibi ileri teknoloji uygulamalarını da İkitelli’de görmek mümkün. Bu durumda bölgeye ilişkin beklentilerde yükseliyor. İOSB’nin gelecek dönemde gelişimini daha da arttırmak için hangi teknik ve sosyal altyapılarla desteklenmesi sağlanmalı, bu kapsamda neler yapılmalıdır?

Vasip ŞAHİN: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, beklenenden daha fazla büyüdü. Mevcut şartlar yeni yatırım alanları yaratmak için pek uygun değil. Mevcutta bölgemizde bulunan sanayicimiz ve girişimcimiz için belirli hedefler gerçekleştirildi. Ulaşımdan ibadet alanlarına, sosyal tesisten eğitim kurumlarına, enerjiden teknoloji merkezlerinin kullanımına kadar birçok yatırım bölgemize kazandırıldı. Gelecek dönem için İOSB Sosyal Tesis Alanları bünyesinde hastane, üniversite ya da bölgenin ihtiyaç duyduğu kompleksler ve bölgemizde çalışan kadınlarımıza kolaylık sağlayacak KREŞ yapılması gibi hedefler belirlenmiş olmakla birlikte yeni hedeflerin gerçekleşebilmesi için azami gayret gösterilmektedir.

İkitelli OSB Haber: Müsaadenizle İkitelli’ye ilişkin diğer bir sorumuz da ulaşım hakkında olacak. Yine bölge sanayicisinin ve işi gereği bölge ulaşım yollarını kullanan vatandaşlarımızın çoğunun şikâyeti yoğun trafik. Bölgeye metro gelmesine rağmen istenilen rahatlama maalesef sağlanamadı. İkitelli’nin ulaşım sorunu nasıl çözülebilir?

Vasip ŞAHİN: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin etrafında kurulan yeni yerleşim alanları bölgedeki ulaşımı olumsuz yönde etkiledi. Trafik yoğunluğu çok arttı. Metronun gelmesi kısmen bir rahatlama getirse de istenen çözümü sağlayamamıştır.

Ancak ümit ediyorum ki 3.Köprü ve 3.Havaalanı ile yeni ulaşım kanallarının bölgemizle bağlantısı gerçekleştiğinde ulaşım hususu ciddi bir sıkıntı olmaktan çıkacaktır.

İkitelli OSB Haber: İstanbul medeniyetlere ev sahipliği yapan ve yapmaya da devam eden bir şehir. Bu şehri yönetmek, yaşayanları için kararlar almak, güvenliğini sağlamak yorucu olsa gerek. İstanbul’u tüm değerleriyle yaşatmaya çalıştığınızı, halkıyla, kurumlarıyla sürekli diyalog halinde olduğunuzu biliyoruz. Görev sürecinizi, deneyimlerinizi ve yedi tepeli İstanbul’u sizin gözlemlerinizle dinleyebilir miyiz?  İstanbul’u, daha doğrusu yaşadığımız her neresi olursa olsun orayı güzelleştirmek ve yaşanabilir kılmak için bireylere düşen görevler nelerdir?

Vasip ŞAHİN: Zikrettiğiniz gibi İstanbul tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, eşi benzeri olmayan ve bana göre dünyanın en güzel şehri. Böyle bir şehri yönetmek hem harikulade güzel, hem de son derece meşakkatli ve yükü ağır bir iş. Bu ağır sorumluluğun idrakinde, tüm birimlerimiz ve personelimizle şehrimizi daha güzel ve güvenli kılmak için çalışmaktayız.

Yedi tepeli İstanbul, vatan hissinin en derinden hissedildiği şehirdir. Zaman mefhumunun kaybolup, ecdâd ile aynı lahzada yaşayabilmenin, kâh fetih rüzgârına kapılıp, kâh Göksu’da, Sâdabâd’da sandal sefâsı sürebilmenin hazzını bir anda yaşarsınız İstanbul’da. Boğazın ve erguvanların muhteşem âhengini dünyanın başka hiçbir yerinde bulamazsınız. Bu muhteşem güzelliği koruyabilmek için elbette her birimize ayrı ayrı vazife ve sorumluluklar düşmekte. Yaşadığımız şehri sever, sahip olduğumuz kıymetli güzelliğin farkında olursak zaten ona halel gelmemesi için ne icap ediyorsa yaparız.

Bu sebeple bilhassa yeni yetişen nesillere İstanbul’u iyi tanıtmalı, nasıl müstesna bir şehirde yaşadıklarını idrak ettirmeliyiz.

İkitelli OSB Haber: Sayın Valim, son olarak büyükşehirleri hedef alan terör olayları hakkında bir soru yöneltmek istiyorum. İstanbul’un hem nüfusu fazla hem de nüfus hareketliliği son derece yüksek. Böyle bir ortam doğal olarak terörist saldırılara karşı hassasiyet oluşturabilmekte, insanlar da bu durumdan endişe etmekteler. İstanbullular sizce bu korkuyu nasıl yenebilirler? Bunun için neler yapmalılar? Alınan önlemler nelerdir? Aynı zamanda vatandaşlarımıza düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

Vasip ŞAHİN: İstanbul dünyadaki diğer metropollere baktığımızda en güvenli şehirlerden biridir. Terör, bütün dünyanın ortak sorunu aslında. Son yıllarda ülkemizde, alfabemizin neredeyse her harfinin kombinasyonu kadar türemiş olan terör örgütleriyle mücadele edilmektedir.

Ancak vatandaşlarımızdan serinkanlı olmalarını, terör örgütlerinin asıl amaçları olan halkı korkutup sindirmelerine izin vermemelerini rica ediyorum.

Halkımız müsterih olsun ki, bizler Emniyet Teşkilâtımızla birlikte gücümüzün yettiğince ve yetmediğini de zorlayarak, gece gündüz demeden çalışmaktayız. Bu aziz şehirde huzur ve güveni tesis etmek için yılmadan, yorulmadan vatandaşlarımızın da desteğiyle tüm imkânlarımızı seferber ederek mücadele etmekteyiz.

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...