Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN

Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN
  • 10.12.2016
  • 801 kez okundu

çagrı erhanOnisan-1 Projesi Açılış Toplantılarının ilki Kemerburgaz Üniversitesinde Yapıldı

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında başlatmış olduğu Ünisan-1 Projesinin açılış toplantısı Kemerburgaz Üniversitesinde gerçekleştirildi. Toplantı, Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN, İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban GÜLBAHAR, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri UÇAN ve Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İkitelli OSB Güvenlik Koordinatörü Dr. Eray GÜÇLÜER’in konuşmalarıyla başladı. Konuşmaların sonrasında ise toplantıya katılan sanayiciler, üniversitenin akademisyenleri ile bir araya gelerek sorunlarını ve projelerini konuşma fırsatı buldu.

Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN; “Burada akademik yıl açılışından itibaren çok konuşmalar yaptım ama emin olun beni en fazla heyecanlandıran etkinlikten biri bu oldu. Sağolsun Sayın Şaban GÜLBAHAR’m girişimleriyle ilk adımı attık. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve Üniversitemiz arasında stratejik işbirliği sözleşmesini imzaladık. Bu sözleşmeyi imzalamak çok da güzel bir güne denk geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk ÖZLÜ’nün, organize sanayiyi ziyareti esnasında, Sayın Valimizin huzurunda, Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, ben, organize sanayi bölgemizin başkanı ve yönetim kurulu üyeleriyle imzalama fırsatı yakaladık. Imzaların ve anlaşmanın kağıt üzerinde kalmadığını, yavaş yavaş somut meyvelerini vermeye başladığını görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu noktaya gelene kadar 2 aylık dönemde çok önemli işler yaptık. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Hizmet Binası içerisinde üniversitemi-zin ofisi açıldı. Ofisimizin açılmasını, öğrencilerimizin projelerde görev almaya başlamalarını, ortak olarak projelere müracaat edilmesini somut adımlar olarak görüyoruz. Yakın iki kuruluş olarak sektör tabanlı işler yapmaya başlayacağız. Devletin ortak bir hedefi var. Hedeflere ulaşmanın yolu ise Üniversite- Sanayi işbirliğinden geçiyor. Teknolojinin, üretimin bilimsel tabanlı gerçekleştirildiği bu dönemde üniversite-sanayi işbirliğini kuramayan bir ülkenin çağdaş uygarlık seviyesini yakalaması mümkün görünmüyor. Böyle olduğu içinde devlet ben başından itibaren teşvik ediyorum diyor. Gerçekten de üniversite- sanayi işbirliği, TUBİTAK ya da başka projelere önemli destekler verilerek teşvik edilmeye başlandı. Özellikle Ar-Ge, patentleşme, markalaşma, eğitim bacakları destekleniyor. Biz de çorbada tuzumuz olsun istiyoruz. Bir de ihtiyaçlarımız var. Biz akademik bir kurumuz. Hocalarımızın büyük bir bölümünün buluşları ve projele-ri var. Geliştirmeye çalışıyorlar. Onlara sanayicilerimizin ortak ya da destek olması lazım. O buluşların patentlenerek ürüne dönüştürülmesi gerekiyor. Öğrencilerimiz sınıfta ve laboratuarda ders görüyor ama pratik hayatta yoklar. Fabrikada üretim nasıl olur bilmiyorlar. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde bir uygulama başlatarak stajın ötesine geçtik. KOOP adı altında bir uygulama ile öğrencilerimizin 3,5-4 ay sanayicinin yanında işçi olarak çalışmasını sağlıyoruz. Böylelikle hem çocuk para kazanıyor hem de sanayicimiz bünyesinde çalıştırabileceği bireye deneyim kazandırıyor.

İSTANBUL ICEMERIBURGAZ ONIVERSİTESi

Ona not veriyor. Genellikle okul bitince gel burada işe başla diyorlar. Çocuk daha 3. sınıfta iş dünyasına adımını atmış oluyor Eminim bu iş birliğinin sizler için de önemli tarafları vardır. Yoksa burada olmazdınız. Anlaşmamızın bir diğer boyutu ise topluma hizmettir. Ben bu üniversitede göreve geldiğim günden itibaren 3 maddeyi önemseyerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum. 1-Eğitim, 2- Araştırma Proje, 3- Topluma sağladığı fayda. İçinde yaşadığımız mahalle ve semt başta olmak üzere İstanbul ve Türkiye için faydalı projeler üretmeye çalışıyoruz. Projelerimizin içeriğine topluma hizmet ve sosyal sorumluluk maddelerini mutlaka eklemeliyiz. Ortak bir proje geliştiriyorsak sadece iki kurumun faydasını gözetmemeliyiz. Projeleri Bağcılar Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, sosyal dernekler ya da sivil toplum örgütleri ile de yapabiliriz. Maddi yönü olsun ama manevi yönü daha önce gelsin isteriz. Manevi yönü yüksek bir çalışmada hem insanların hayır duasını alırsınız hem de kimse işi yarım bırakıp gidemez. Ben bir kez daha başından beri bizden desteğini esirgemeyen İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban GÜLBAHAR’a, İkitelli OSB Yönetim Kuruluna, o bünye-de yer alan işadamlarımıza şükranlarımı sunmak istiyorum. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi olarak ortaya çıkacak her türlü ürüne sonuna kadar sahip çıkma sözü veriyoruz. Umarım bu değerli birliktelik, memleketimiz ve her iki kurum için güzel sonuçlar doğurur.” ifadelerine yer verdi.

ŞABAN GÜLBAHAR; TÜRKİYE YENİ BİR YOLUN YOLCUSU VE YENİ BİR KADERİN SAHİBİ OLMAK DURUMUYLA KARŞI KARŞIYA. BU YOL ELBETTE KI TÜRK MİLLETİ’Nİ İLİMDE, BİLİMDE, SANAYİDE YERYÜZÜNÜN EN İLERİ ÜLKELERİ SEVİYESİNE GETİRMEK İSTEYENLERİN YOLU OLACAKTIR.

İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban GÜLBAHAR;

“Çok kıymetli rektörüm, çok değerli hocalarım, muhterem katılımcılar hepinizi en kalbi duygularımla selamlı-yorum. Türkiye yeni bir yolun yolcusu ve yeni bir kaderin sahibi olmak durumuyla karşı karşıya. Bu yol elbette ki Türk Milleti’ni ilimde, bilimde, sanayide yeryüzünün en ileri ülkeleri seviyesine getirmek isteyenlerin yolu olacaktır. Ülkemiz çok zorlu günlerden geçiyor. Olmaması gereken durumlar yaşadık ve Cumhuriyet tarihinin en ağır travmasıyla karşı karşıya kaldık. Güven ortamı yok edildi. Insanların birbirlerine olan güvenleri sarsıldı. Şu anda ise büyük bir kargaşa yaşanıyor. Maalesef üç yerde savaşan bir ordumuz var. Irak, Suriye ve içeride büyük bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleden alnımızın alçıyla çıkmak gibi bir mecburiyetimiz var. Türkiye; gönül ve çalışma seferberliğine girmek zorundadır. Bu seferberlik milletin birlik ve beraberliğinin yanı sıra ülkemizin iyi yetiştirdiği hocalarımızın yol göstericiliğiyle sağlanmalıdır. Herkes elini taşın altına koymalıdır Türkiye ceberut bir bürokrat devleti. Sistem iş yapmamak ve yaptırmamak üzerine kurulmuş. Bunu değiştirmek için uğraşmallyız. Hocalarımız sahaya inmeli hatta fabrikalara gelip bizleri rahatsız etmelidir. Üretim kabiliyetlerimizi görerek, yön çizmemiz için katkı sunmalıdırlar. Açılışmı yaptığımız Ünisan-1 Projesi bunun bir parçası. Bütün kapılarımız hocalarımıza ve akademik kadronuza açık. Kaldı ki projeye öncülük etmek sizlerin sosyal sorumluluğudur.” şeklinde konuştu.

osamn nuri ucarİstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri UÇAN da bir konuşma gerçekleştirdi ve şunları dile getirdi:

“Yaklaşık 45 gün evvel üniversitemize başladığımda Sayın Rektörüme 89 maddelik iş planı sunmuştum. Bu planı hayata geçirmeye başladığımdan dolayı çok mutluyum. Aslında bu toplantı 35 yıllık akademik kariyerimdeki en önemli toplantılardan biri. Sebebi çok net; Sayın Rektörüm ve Şaban Bey’in de ifade ettiği gibi sanayicilerimiz ve uzman hocalarımız karşımda ve birazdan sizlerle hocalarımızı yüz yüze getireceğiz. Firmalarımızm; dertlerini, sıkıntılarını ve hedeflerini bizzat hocalarla görüşme imkânı olacak. Gelen 11 firmamız var. Her firmadan proje ve patent istiyorum. Bugüne kadar birçok projede bulundum ama bu projedeki hedefimiz çok önemli. Proje yapacağız, ürün patentini alacağız ve dünyaya satacağız. Gerçekten iyi bir proje yapmak ve projelerinize sanayiyi de katmak istiyorsanız buyurun gelin, kapımız sonuna kadar açık. Hocalanmızın projelerini takip edeceklerine inanıyorum. Bizim de firmalardan öğreneceğimiz çok şey var. Akademik kadronun bilişim ve teknolojideki bilgi birikimi ile sanayicinin üretim deneyimi birleşirse çok iyi sonuçlar elde edebiliriz. Üniversitemizde KOOP’un dışında bir de marka dersleri açtık. Bizim mühendislik fakültesi dekanlığı olarak siz değerli sanayicilerimizden öğrenmemiz gereken çok bilgi var. Gelin bize ders anlatın. Bilgilerinizi bize aktarm. öğrencilerimiz, birinci ağızdan yani sanayicimiz-den dertleri, sıkıntıları ve başarı hikâyelerini dinlesinler ve birbirlerine anlatsınlar. KOOP ve marka derslerinin amacı; bizi gerçek anlamda kucaklaştırmak. Üniversite-sanayi işbirliğindeki en önemli adım marka derslerinin arkasın-da saklı. Eğer marka dersleri istenen düzeye gelebilirse, firmalardan doktora yapmış ve yapmakta olan ilgili çalışanı buraya getirebilirsek, ortak çalışma sonucu elde ettiğimiz başarıyı yansıtabilirsek; öğrencilerimiz patent alan, proje yapan kişiler olacaklardır. Toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim.”

Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Görevlisi aynı zamanda İkitelli 05B Güvenlik Koordinatörü Dr. Eray GÜÇLÜER ise;

“Öncelikle bugüne gelmemize büyük katkısı olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Çağrı ERHAN’a, bize rehber olan ve bizi her şekilde destekleyen kıymetli başkanımız Şaban GÜLBAHAR’a buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Her sanayicinin ve KOBİ’nin amacı para kazanmaktır Akademik gözden baktığmızda farklı görülebilir ama neticede insanlar karnının doymasını, gelirlerinin artmasını, daha refah ve modern bir yaşam standartına ulaşmayı istiyor. Dünyada bunu başaran uluslar var. Biz neden bunu başarmayalım? Buradan hareketle araştırmaya başladık ve gördük ki devletimiz imkânlannı ve kaynaklarını bu işler için seferber etmiş Ancak tabana yani KOBİ’lere bu imkânlar pek fazla ulaşmıyor. Biz de organize sanayi bölgesi olarak bu işe bir çözüm bulalım dedik. Bir proje başlattık ve üniversite olarak da Kemerburgaz Üniversitemizle protokol imzaladık. Şu ana kadar neler yaptık? Proje ofisi kurduk, proje dokümanı hazırladık ve İSTKA ya başvurduk, sonucunu bekliyoruz. Projenin duyurularını yaptık ve belirli firmaları seçip tanıtım toplantısı yaptık. Firmalarımızı ayrı ayrı bir masaya alacağız ve her öğretim görevlimiz bu firmalarla birebir görüşecek. Firmalanmız, ilk etapta sorunları nedir onu öğrenecek. Firmalardan isteğimiz şu; birçok sorununuz olabilir ama öncelikli sorununuz nedir, hangi sorunlarınızın çözülmesini istiyorsunuz ilk olarak bunlardan bahsedin. Ondan sonra kendinizi anlatın. Proje kapsamında hazırladığımız proje dokümanı için anketör firmalarla anket yapmayı ön gördük. Projenin son aşamasında ise firmaları sisteme girip Google üzerinden dünyaya tanıtacağız. Google temsilcilerimiz ile de görüştük. Hocalarımız, sorunları nasıl çözebiliriz konusunda firmalarımıza kurumsal danışmanlık görevi üstlenecekler. Makul bir süre içerisinde çözüme yönelik ekiple birlikte proje hazırlayıp, devletin sağlamış olduğu kaynakları da kullanarak firmalarımıza kurumsal danışmanlık yapacaklar. Oradan sağlanan kaynakları da firma içerisinde değerlendirip firmalarımıza katma değer yaratacaklar. Proje hepimize hayırlı, uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İkitelli OSB Haber Dergisi

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay konuşması
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP 36. Olağan Kurultayı’nda konuştu. CHP’nin 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda başladı. “Adalet ve...