Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,48 / Satış: 6,51

Küllerinden Doğan Anka Kuşu Gibi Olmalıyız

admin
admin
  • 03.12.2016
  • 630 kez okundu

nihat tunalıSaygıdeğer okurlarımız; yeni yıla yine acı bir olayla başladık. Ülkemizdeki terör saldırılarını kınamaktan başka bir şey yapamamak beni ve ülkemizin tüm yurttaşlarını çok üzüyor. En son Beşiktaş Şehitler tepesindeki saldırıyı kınamak maksadıyla olayın gerçekleştiği yere gitmiştik ve şehitlerimiz için karanfil bırakıp dua etmiştik. Şehitlerimizin ailelerine sahip çıkacağımızı, çocuklarına Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde ücretsiz eğitim imkanı vereceğimiz bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştık. Dileğimiz; Beşiktaş saldırısının yaşadığımız son felaket olmasından yanaydı. Ancak hemen ardından Kayseri’de ana kuzusu askerlerimizi, daha sonra Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’u, yılbaşı gecesi Ortaköy’de 25’i yabancı uyruklu 39 kişi, 5 Ocak’ta ise İzmir’de bir polis ve bir adliye görevlisi olmak üzere iki yurttaşımızı kaybettik. Yazmak ve konuşmak basit gibi görünse de yaşadıklarımız bir insan psikolojinin kaldırabileceği şeyler değil. Zaten 2016 yılı Türkiye için çok zor bir yıl olmuştu.

Hain iç ve dış güçler, Türkiye’yi etkisizleştirecek ve küresel boyutlarda mücadele edemeyecek bir pozisyona düşürmek amacına ulaşamamış olsalar bile bu ülkenin insanlarında derin yaralar açtılar. Aynı zamanda Türkiye ekonomisi 2016 yılında dış faktörlerden çok olumsuz etkilendi. Dolar kurundaki yükseliş sanayicimizi, üretenleri, yatırımcılar’ hırpaladı. Buna rağmen Türkiye’nin ekonomisi bu yılı yüksek bir direnç göstererek ve kazanarak tamamladı.

Şimdi hepimizin merak ettiği soru; 2017 nasıl geçecek? Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ın, 2016 Aralık ayının başında yaptığı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının aldığı kararları içeren açıklamalarının 2017’ye ayna tutacağım düşünüyorum. Reel sektörün desteklenmesi, istihdamın artırılması, reformlara devam edilmesi ve hızlandırılması, kamuda tasarruf yapmaya devam edilmesi gibi hususları içeren teknik çalışmalar vatandaşlarımızın yararına olacaktır.

Mesela KOBİ’lerimizi ilgilendiren bir gelişmeyi yazı aracılığıyla ilgilenenlere duyurmak isterim. Bildiğiniz üzere firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var. Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini büyütmelerini sağlamak ve istihdamı artırmak için hazine kefareti getirmek suretiyle kredi garanti fonunun kefaretiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuluyor. Böylelikle KOBİ’ler, büyük işletmeler, ihracat yapan firmalar yani ekonomimizi ayakta tutan bütün sektörlere, nakit sıkışıklığını giderecek ve işlerini düzene sokacak yeni bir kaynak sağlanıyor. Kaynaktan ağırlıklı olarak KOBİ’ler yararlanacak.

Bir başka önemli mesele ise “iş”. İşsizlik rakamları dikkate alındığında; 2017 yılının iş ve istihdamını arttırmaya, özel sektör firmalarının ise maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tedbir açıklandı. Artık iş başı eğitim programları, mesleki eğitim kursları ve girişimcilik eğitim programları daha da güçlendiriliyor. Bu 3 program için özel sektörde toplam 500 bin vatandaşımız İŞKUR’un aktif iş gücü programlarından yararlandırılacak. Yani 500 bin yurttaşımız, 2017 yılı içinde özel sektörde iş sahibi olma imkanını yakalamış olacak.

Gördüğünüz gibi Türkiye’de iyi şeyler de oluyor. Zaman zaman bu haberleri de insanlarımızla paylaşmamız gerekiyor. İçinde bulunduğumuz kargaşa ortamında bizleri psikolojik olarak çökertmeye yönelik her girişime dur demeliyiz. Hayatlarımız’ beklentilerimiz ışığında yenilemeli ve umutlarımız’ ayakta tutmalıyız. Her ne kadar zor olsa da normal yaşantımızı sürdürmeliyiz. Sokağa çıkmalıyız, sevdiklerimizle bir araya gelmeliyiz, kültür ve sanatsal etkinliklere katılmalıyız. Hainlerin ruhlarımızı da öldürmelerine izin vermemeliyiz. Ülkemizin güzel günleri için; karamsarlığa kapılmadan, rehavete düşmeden, korkmadan, sinmeden, bıkmadan çalışmalıyız, çalışmalıyız, çalışmalıyız…

Değerli dostlar Türkiye’nin hedefleri var. Bizler; Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında bu hedeflerimizi gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşamak için mücadele ediyoruz. Edirne’den Kars’a kadar vatanımızın her bir karış toprağında, Çanakkale şehitlerimizin kanı, canı ve emeği var. Eğer onlar canları uğruna bu vatanı selamete ulaştırdıysa bizler de yapabiliriz. Emin olun şu anda onlardan çok daha rahat ve iyi koşullara sahibiz. Üstelik o vatan evlatlarına bu ülkeye sahip çıkma borcumuz var. O halde gelin borcumuzu ödeyelim. Gücümüzü birleştirelim ve Anka kuşu misali küllerimizden yeniden doğalım.

Saygılarımla…

Kaynak: İkitelli OSB Haber Dergisi