Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Milli Devlet, Güçlü iktidar Odaklı Çalışmalıyız

admin
admin
  • 21.03.2017
  • 770 kez okundu

saban-gulbaharKıymetli okurlar değerli sanayici arkadaşlarım; zaman su gibi akarken bizler de zamana yetişmenin gayretini gösteriyoruz. Zamanı doğru ve verimli kullanmaya çalışırken, yaptığımız çalışmaların da önce ikitelli’ye sonra ise ülkemize katkı sağlamasını umuyoruz. Ülkemizin gündemi çok hızlı ve hareketli seyrederken, ekonomik değişimleri ve mevcut sorunlara ilişkin önlemleri beraberinde getiren gelişmeler de yaşıyoruz. Şubat ayının başında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın iştirakleriyle gerçekleşen TOBB Türkiye Ekonomi Şûrasına katılma imkânım oldu. Şûrada ele alınan konuların başında OSB’lerin sorunları ve  istihdam Seferberliği çağrısı vardı. Her iki konuda Türkiye’nin üretenleri için çok önemli konular. Bir sanayici olarak her zaman daha fazla üretmeyi ve dünya pazarına açılmayı öncelikli hedeflerim olarak belirledim. Lakin başta istihdam olmak üzere her sanayicinin yaşadığı birçok konuda sıkıntılar yaşadık. Bizler Dünya’da söz sahibi olmaya başlayan ve dünya pazarını elinde tutan Çin ve Hindistan gibi olmak, ucuz iş gücü ile düşük kalitede üretim yapmak istemiyoruz. Biz genç nüfus konusunda çok avantajlı ve şanslı bir ülkeyiz. Bu avantajı doğru kullanabilirsek, nitelikli iş gücü ve performansı yüksek çalışanla üretim kapasitemizi arttırabiliriz ve ülke istihdamına yeni istihdamlar kazandırabiliriz.

Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı istihdam seferberliği çalışmalarından hızlı sonuç almak için bölgemiz, İstanbul ve Türkiye genelinde toplantılar yapılmaya başlandı. Şûra’nın hemen sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın belirlediği hususlar çerçevesinde Sayın Valimiz Vasip ŞAHİN’in başkanlığında, İstanbul istihdamına katkı sağlayan kurumlarla bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda ‘Çalışma Hayatında Milli istihdam Seferberlik” gündemiyle İstanbul’daki kurumların istihdam konusunda neler yapabileceği ve katkılarının ne düzeyde olacağı belirlendi. Sayın Valimizin Istanbul’dan beklentisi yüksek. Tahmini olarak 500 bin yeni istihdamın sağlanması bekleniyor. Dolayısıyla bizim üzerimize de önemli görevler düşüyor. İkitelli başta olmak üzere 310 OSB’nin neredeyse birçoğunda istihdam Seferberliği toplantıları gerçekleştirildi ve kararlar alındı. Bu kararların uygulanmasını kolaylaştıracak çalışmalara ise başlandı. Bir önceki dergimizde yayınlanan yazımda da ifade etmiştim. Bizlerin gönül seferberliğine ve çalışma seferberliğine ihtiyacı var. istihdamına destek olacağımız her bir yurttaşımızın ülkemizin kalkınmasına değer katacağını düşünüyorum. Peki, bu konuda işverenlerin ve iş arayanların uygulaması gereken hususlar nelerdir? Konu hakkında İOSB bünyesinde bir bilgilendirme toplantısı yaptık ve katılımcılarımızı bilgilendirdik. Başakşehir SGK Müdürlüğü, Başakşehir İŞKUR Hizmet Merkezi ve seferberlik çatısı altında birlikte hareket eden kurumlarımızın katkılarıyla devletimizin sunduğu teşvik ve destekleri sanayicilerimiz ve işverenlerle paylaştık. Çok verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Toplantıya katılım gayet iyiydi. Toplantıya katılamayan işverenlerimiz ve sanayicilerimiz konu hakkında yapılan sunumlara www.iosb.org.tr adresinden ulaşabilirler.

Toplantı bünyesinde dikkatimi çeken bir

deneyimi yazımda da ifade etmek isterim. Bölgemizdeki Saraçlar Sanayi Sitesi Başkanı ve sanayici dostum Ahmet HACISOYU, kendi üretim çalışmaları ve şirketleri için yararlandığı teşvik ve destekleri açıklayıcı bilgilerle takdim etti. izlenecek doğru yöntemlerle devlet teşviklerinden kolaylıkla faydalanılabileceğini ve sanayicilerimizin bu konuyu dikkate almaları gerektiğini deneyimleri üzerinden dile getirdi. Ben de sanayicilerimizin ve işverenlerin gerek istihdam seferberliği gerekse ürün çeşitliliği ve pazar paylarını arttırabilecek koşulları sağlayabilmeleri adına bu teşvik ve desteklerden yararlanmalarını önemli buluyorum. Yine Başakşehir Kaymakamımız Sayın Kazım TEKİN’in Japonya gezisi sonucunda edindiği izlenimine ilişkin ifadeleri, benim az önce yukarıda ifade ettiğim genç nüfus yaklaşımımı destekleyici nitelikteydi. Japon yöneticilerin yaşlı nüfusları konusunda çok endişeli ve tedirgin olduklarını dile getiren Kazım TEKİN, ülkemizin diğer ülkelere göre ne kadar şanslı olduğunu hatırlatarak bu nüfusun istihdam seferberliği kapsamında doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Kesinlikle katılıyorum ve gençlerin iş hayatına kazandırılması için elimizden gelen her şeyin yapılmasını diliyorum. Bakınız istihdam seferberliği çalışmalarının ilk verileri açıklandı. Şu ana kadar Türkiye genelinde 1-20 Şubat tarihleri arasında yaklaşık 103 bin kişiye istihdam sağlandı. Yıl sonunda rakamın yaklaşık 2 milyon’u bulacağı düşünülüyor. İstanbul’da ise Sanayi Odasının verilerine göre son bir haftada 152 firma 1000 kişiye istihdam sağladı. Gelecek günlerde katılımın daha da artacağını söyleyebiliriz. Toparlayacak olursak; Türkiye yeni bir yolun yolcusu ve yepyeni bir kaderin sahibi olmak üzere yola çıkıyor. Artık bundan sonraki yolumuzun öncelikleri; milli devlet, güçlü iktidar olmalıdır. Tabanı güçlü ve ekonomisi sağlam bir Türkiye’ye, düşmanlarının asla boyun eğdiremeyeceğini biliyoruz. Saygılarımla

Kaynak: İkitelli OSB Haber Dergisi