Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Proje Üretmek İsteyen Sanayicilerimize Eğitim Desteği

Proje Üretmek İsteyen Sanayicilerimize Eğitim Desteği
  • 02.10.2015
  • 1.277 kez okundu

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlık binamızda projesi olan, proje geliştiren, sanayiye ve ülkemize katkı sağlamak isteyen sanayicilerimiz ve girişimcilerimiz için eğitim düzenlendi. Bu eğitimde proje nasıl hazırlanır, çeşitli kurumlara nasıl sunulur, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konu içerikleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Eğitimde ilk olarak konuşan  Proje Yazarı/Teşvik ve Hibe Uzmanı  Ufuk AYVAT; “ 2005 yılında kurulan firmamız,  merkez ofisi İstanbul olmak üzere; İzmir, Konya, Denizli ve Ankara irtibat noktalarındaki 25’i aşkın profesyonel danışmanı ve 80’nin üzerindeki eğitmen kadrosuyla, Danışmanlık ve Eğitim faaliyetlerini sürdürmekte; işletmelere, ihtiyaçları doğrultusunda entegre çözümler üretmektedir. Evrensel standartlara uygun hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini kendisine ilke edinmiştir. Firmamız, sürdürmekte olduğu “Danışmanlık” ve “Eğitim” hizmetlerinin yanı sıra; Prestij Danışmanlık, firmaların ulusal ve uluslararası HİBE ve teşviklerden yararlanmasını sağlamak amacıyla yaygın eğitim yöntem ve tekniklerinin uygulandığı projeler hazırlamakta, bu hususta hizmet vermektedir.  Prestije Danışmanlık olarak,  KOBİ danışmanlığı yöntemiyle tüm teşvik ve hibe konularında işbirliği gerçekleştirdiğimiz banka müşterilerine uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. KOSGEB, TUBİTAK, Avrupa Birliği, Kırsal kalkınma/ IPARD, Kalkınma Ajansları hakkında bilgilendirme yapıp, ilgili firmaların projelerinin, yazım ve uygulama sürecinin yürütmekteyiz.

Öncelikle sizlere Kobilerin en fazla yararlanmış olduğu destek kalemlerinden biri olan KOSGEB desteğinden bahsetmek isteriz. Bu destek kaleminden faydalanmanın birinci adımı KOSGEB’e kaydınızın yapılması, kayıtın yapılması için KOSGEB internet sayfası üzerinden iki tane form dolduruyorsunuz. Kayıt yaptırmadan hiçbir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanamıyorsunuz. Doldurmuş olduğunuz bu formlarla çıktısını alıp ekine firmanızın imza sirkülerini, ticari sicil gazetesini koyarak KOSGEB’e başvuruyu gerçekleştiriyorsunuz. Belirli uzmanın onayından sonra size internet sitesinden sayfa açılıyor. Tüm KOSGEB başvurularını internet sitesinden gerçekleştiriyorsunuz. Sonrasında ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli şartları yerine getirerek sizlere belirtmiş olduğumuz genel desteklerden faydalanabiliyorsunuz.

KOSGEB’in genel destek kalemleri dışında yılda 1 veya 2 kez çağrıya çıkarak kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen Kobilerin yararlanabileceği destek KOBİ Proje destek programından bahsetmek isteriz. Bu program firmanızın kapasitesini arttırmak, markalaşmasını ve kurumsallaşmasını sağlamak istiyorsanız bu isteğinize yönelik bir proje yazıyorsunuz, bu yazdığınız projede örneğin; müşterilerinizi daha iyi yönetmek adına bir CRM yazılımı ve bunun adımlarını projelendirmek isteyebilirsiniz ya da ihracatınız arttırmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak adına ihracat departmanı kurmak için gerekli adımları projelendirebilirsiniz. Bu destek kaleminin üst limiti 150.000 TL’dir. Bir KOBİ olarak markanıza yatırım yapmak adına fayda sağlayabileceğiniz yararlı bir destek programıdır.

En son olarak KOSGEB’in birçok girişimciyi teşvik etmiş olduğu girişimcilik destek programından bahsetmek isteriz. Bu programda izlenecek olan adımlar öncelikle girişimcilik eğitim programına katılım ile başlar ve bu katılım sonrasında alacağınız girişimcilik sertifikası ile işletmenizi kurmanız gerekmektedir. Sertifikanızı almadan yapacağınız bir girişimde bu destekten yararlanamazsınız. Sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizi kurarak 100.000 TL’ye kadar çıkabilen bu destek kaleminden, girişimcilik projenizi yazıp, başvurunuzu yaparak bu destekten faydalanabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

Teşvik ve Hibe Uzmanı  Özlem ERDEM ise; “İnovasyon programlarında özellikle TÜBİTAK’ın ve KOSGEB’in verdiği destek programlarından faydalanılmaktadır. Bu programlarda öncelikle projelerde,  Ürün bazında; Yeni bir ürün üretilmesi, Mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, Ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesine, Makine bazında ise; Yeni makine geliştirilmesi, Yeni tekniklerin geliştirilmesi, Yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, kriterlerinden birine uygunluğuna dikkat edilmektedir. KOSGEB Ar-Ge, İnovasyon ve endüstriyel uygulama Programı’nın bütçesi 300.000 TL’dir.

TÜBİTAK programında ise, Ar-Ge programında destek bütçesi 500.000 TL ile sınırlıdır. Desteklenecek tutar ise toplam proje bütçesinin 500.000 TL %75’i, yani 375.000 TL’si hibe olarak karşılanmaktadır.

Tarım, hayvancılık ve turizme sağlanan destek kalemlerinin bir kaçından bahsedersek en kapsamlı destek programlarından olan IPARD ve Kırsal Kalkınma programı programları bulunmaktadır.

Kırsal Kalkınma destek programı 81 ilde Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik, yeni yatırımlar, kapasite arttırımı ve modernizasyon yatırımlarına, yatırım türüne göre 3.000.000 TL’ ye kadar destek sağlamaktadır.

IPARD ise; AB’nin 42 ilde istenilen standartlarda, belirli kapasitede ki yatırım konularında vermiş olduğu bir dizi hibe programıdır. (çiftçilik faal. kırsal turizm, tarımsal ürün. işl. hayvancılık, su ürünleri üretilmesi ve işlenmesi yatırım konularını içerir) IPARD Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Et ve Süt üreten tarımsal işletmelere, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması,  su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, Yerel mikro ürünler, Kırsal turizm, Kültür balıkçılığının geliştirilmesi konularına 250.000 Euro ile 3.000.000 Euro’ya arasında hazırlanan yatırım projelerine %50 ile %65 arasında hibe desteği sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Özlem ÇAM ise; en kapsamlı destek programı olan TURQUALITY® programı konusunda bir bilgilendirme yaptı.

ÇAM; “Bu destek programı dünya pazarında rekabet avantajı ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, tüm yönetim süreçlerini kapsayacak şekilde yönetsel bilgi birikimi, kurumsallaşma ve gelişimlerini sağlamak suretiyle, uluslararası pazarlarda, kendi markalarıyla, küresel bir oyuncu olabilmelerini sağlamayı amaçlayan destek platformudur. TURQUALITY® projesi ne sıradan bir destek programı, ne de sıradan bir kalite standardıdır. TURQUALITY®, “Olumlu Türk Malı” imajını oluşturabilmek için, makro düzeyde yapılmış ve yapısı itibariyle tek devlet teşvik programıdır.

Proje, Türkiye’nin markalaşma projesidir ve rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir. TURQUALITY® ile, global markalaşma vizyonu, başta hedef pazarlar olmak üzere, tüm pazarlarda daima müşteri ve pazar odaklı, sürekli ve sürdürülebilir verimlilik esaslı, dinamik pazarlama yapılmasını esas almaktadır. Geleceğin Türk ve dünya ekonomisi için getireceği tehditleri fırsata çevrilebilmek, uluslararası arenada rekabet üstünlüğü kazanılabilmek için TURQUALITY® projesi son derece önemlidir.

TURQUALITY® Projesi kapsamında;

•           Patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka tesciline ilişkin harcamalar,

•           Kalite belgesi alımına ilişkin giderleri,

•           Moda/Endüstriyel ürün tasarımcı istihdamına ilişkin giderler,

•           Tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetleri,

•           Yurtdışı birimlere ilişkin giderler,

•           Danışmanlık (Strateji, operasyon, organizasyon, teknoloji) giderleri,

•           Bilişim ve bilgi yönetimi giderleri,

konularında 5 yıl boyunca ve %50 oranında Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından, geri ödemesiz bu kapsama giren markalar desteklenmektedir.” dedi.

Makine Mühendisi/ Enerji Etüt Proje Yöneticisi Nafi BARAN ise şunları dile getirdi; “İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki firmalarda enerji etüdü çalışmaları yürütüyoruz. Bu İstanbul Kalkınma Ajansı destekli bir programdır. Bir yıllık sürece bağlı bir çalışmadır. Ağustos ayında başladı. 6 Ocak 2015 tarihi itibariyle cihazların temin ettik ve eğitime başladık. Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak İkitelli Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde yedi tane kamu binası vardı. O binalarda çalışmaya başladık daha sonra ise bu çalışmaları sanayide yürütmeye devam ettik. Şu anda orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşumuzda enerji etüdü çalışmalarını tamamladık. Bunun haricinde yaklaşık olarak 72 adette küçük ölçekli sanayi kuruluşunda enerji etüdü çalışmaları yürütüldü. Bu çalışmalar esnasında bize başvuran firmalar önceliğimiz oldu. Yaptığımız çalışmalardan bahsetmek gerekirse; firmalara gidiyoruz enerjiyle ilgili veri tabanını alıyoruz. Daha sonra ön ziyarete gidiyoruz ve hangi alanlarda enerji tasarrufu sağlayabileceğimiz konusunda bilgileniyoruz. Bu çalışmalarımızdan sonrada etüt çalışmalarına başlıyoruz. Binamız dahil olmak üzere çok sayıda etüt çalışması sonucunda ciddi oranda tasarruf sağladık. Enerji verimliliği hizmet kalitesi ve konfor düzeyinden ödün vermeden daha az enerjiyle aynı işi yapabilme yeteneğidir. Ama enerji tasarrufu dediğimiz zamanda salonda bulunan lambaların yarısını söndürdüğümüz anda bu bir tasarruftur. Buranın konfor düzeyini düşürür. Ülkemizde tasarruf potansiyeline baktığımız zaman yaklaşık olarak binaların %30, sanayide %20, ulaşımda %15 oranında tasarruf edebileceğimiz hesaplanmıştır.”

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...