Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

admin
admin
  • 30.04.2017
  • 910 kez okundu

C Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen günlerde kilo alımına da zemin hazırlar. ,

Toplumsal hayatımızda önemli bir yer teşkil eden Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutulmakta ve bununla birlikte bireylerin günlük yaşantılarında önemli değişiklikler olmaktadır. Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirip üç ana öğün olan günlük beslenme düzeninin iki öğüne indirilmesi ve özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin artması yer almaktadır. Oysa oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması esas olmalıdır. Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediği ve bu süre zarfında da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğu unutulmamalıdır.

RAMAZAN’IN YEMEK KÜLTÜRÜ AÇISINDAN EN BİLİNEN ÖZELLIĞI İFTAR SOFRALARINDAKİ ÇEŞİTLİLİK VE BOLLUKTUR. İFTAR SOFRALARINDA BİR İNSANA YETECEK YEMEĞİN 2-3 KAT FAZLASI BULUNABİLMEKTEDİR.

İFTAR SOFRALARIMIZDA HANGİ BESİNLERİ NASIL TÜKETMELİYİZ?

Ramazan’ın yemek kültürü açısından en bilinen özelliği iftar sofralarındaki çeşitlilik ve bolluktur.

İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. Kan şekeri çok düşük olduğundan kısa süre-de çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlar. Bu nedenle iftar yemeğini yavaş yavaş yiyip yediklerimizi iyi çiğnememiz sindirim sistemimize yardımcı olmamızı sağlayacaktır. İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

SAHURDA YEMEK YEMENİN ÖNEMI “UYKUYA YENİLMEYİN SAHURU IHMAL ETMEYİN”

Günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 12 saat olan açlığı, ortalama 18 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine neden olmaktadır. Kan şekeri düşüklüğünün yanında sahura kalkmayan kişilerde; sin-dirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi, dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalması ve su

— tuz dengesinin bozulması. olabilir. Bu nedenle sahura mut-laka kalkılmalı ve bu öğünde süt, yoğurt, az tuzlu peynir, domates salatalık gibi besinlerden oluşan bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve kurubaklagil yemeklerinden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Sahurda aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden kaçınılmalıdır. Iftardan sonra 1-1,5 saat aralıklar-la iki ara öğün düzenlenmelidir.

ORUÇ TUTANLAR İÇIN SAĞLİKLİ BESLENME ÖNERILERINI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ: -Ramazan ayında 4 öğün beslenilmeli, öğünler; sahur, iftar yemeği, iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir. -Sahur yemeğinde midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren; yumurta, süt, yoğurt, peynir veya kuru fasulye, nohut, mercimek yemeklerinin tüketilmesi uygundur.

GÜNÜN ORUÇ TUTULMAYAN BÖLÜMÜNDE EN AZ ÜÇ ÖĞÜNÜ TAMAMLAMAK VE SAHUR ÖĞÜNÜNÜ ATLAMAMAK GEREKİR.

-Iftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.

-Günde ortalama 2-2.5 litre su içmeye, bununla birlikte enerji verirken sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları vb. içmeye özen gösterilmelidir.

-Iftarda sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

-Iftar yemeğinden sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sin-dirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır. -Yemek pişirme yöntemi olarak özellikle ızgara, haşlama, ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

-Kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Kaynak : İkitelli OSB Haber