Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Siber Saldırılardan Nasıl Korunuruz

admin
admin
  • 23.03.2017
  • 696 kez okundu

İkitelli OSB Haber 37.sayısıyla yayında Her zamanki gibi çok önemli röportajdan ve haberleri okuyacağınız yeni sayımızın bir önceki sayımızda dâhil olmak üzere sayfa sayısının arttığını fark etmişsinizdir. Daha dolu ve yoğun bir akışla gerek güncel gelişmeleri gerekse haberdar olmadığınız konuları, kurumları, firmaları sizlere ulaştırmaya çalışacağız. Bu sayımızda İSTKA Genel Sekreteri Özgül ÖZKAN YAVUZ, AFAD İl Müdürü İbrahim TARI, Prof.DrFuat SEZGİN İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yöneticisi Mecit ÇETİNKAYA, ülkemizin özellikle havacılık alanında gösterdiği üstün başarılarıyla tanınan müteşebbisi Nuri DEMİRAĞ’ın torunu Bilge KUM ile röportajlarımızı okuyabilirsiniz. Her biri ayrı ayrı önem arz eden ve dikkatle okunması gereken röportajlar. Ayrıca Savunma Sanayi Fuarına dair detaylar ve sanayicilerimizin merakla beklediği Üretim Reform Paketine ilişkin ayrıntıları da bu sayımızda takip edebilirsiniz. Değerli okurlar dergimizin içerik bilgilerinin yani sıra dikkatinizi bazı konulara da çekmek istediğim yazılar kaleme almayı tercih ediyorum. Bu yazımda son zamanlarda ülkemizin de etkilendiği siber saldırılardan bahsetmek istiyorum. “Wanna Cry” adli zararlı bir yazılım ile düzenlenen siber saldırılar dünya genelinde çok etkili oldu. Avrupa Polis Teşkilatı Europol, küresel siber saldırıların 150 ülkede en az 100 bin kurumu etkilediğini açıkladı. Avrupa’da baş gösteren saldırıların en az 75 bin bilgisayara yayıldığı belirtildi. Alman Demiryolları Işletmesi Deutsche Bahn’ın sistemleri kilitlendi, istasyonlann dijital göstergeleri bozuldu. İngiltere’de hastaneler hedef olurken, Ispanya’da telekomünikasyon şirketi Telefönica. ARD’cie kargo şirketi FedEx etkilenen kurumlar arasında oldu. Rusya’ya ulaşan siber saldırının hedefinde ise bankalar vardı. Ukrayna, Hindistan, Tayvan ve Türkiye de etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Bursa OSB’deki Renault fabrikasında, Fransa kaynaklı olmasına rağmen bilgisayar ve otomasyon sistemlerinin etkilenmesi nedeniyle üretim durdu. Aslında Türkiye bu saldırıdan çok fazla etkilenmedi diyebiliriz. Teknoloji ve intemet, hızlı iletişim kurmayı ve dünya ile ayni anda hareket kabiliyetini kazandırsa bile riskleri sıfırlamıyor. Bana kalırsa dünyanın ve ülkelerin önümüzdeki yıllarda mücadele edeceği en tehlikeli güvenlik zafiyeti siber saldırılar olacaktır. İlkeler ya da

şahıslar birbirleri ile Siber Savaş içine girebilir. Buradaki amaç sadece bilgi silmek ya da bilgi ele geçirmek olmayabilir Bazen can alan, can yakan siber saldırılar da yapılabilir. Günümüzde internet kullanım oranının arttığını düşünürsek siber saldırı, cep telefonu, sosyal medya ve iletişim ortamları, web siteleri, online oyunlar, elektronik posta aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu yüzden kullanıcılar evde, işyerinde ya da cep telefonunda intemet üzerinden ulaştığı tüm uygulamalara dikkat etmesi gerekir. Konunun uzmanlarına ve ülkemizin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan’a göre dünyada yayılan WannaCry saldırısından ya da benzer saldırılardan korunmanın yolu Windows sistemleri ve anti virüsleri güncellemek. Ben bu konunun bölgemiz için de önem arz ettiğini düşünüyorum. Ülkemize yüksek katma değer yaratan bölgemizdeki firmaların herhangi bir e-posta ya da mesajla bu tür saldırılara maruz kalması, hem firmalanmız hem de ülkemiz için ciddi zararlar doğuracaktır. Bu nedenle önlem almak amacıyla şahsi ya da kurumsal tüm kullanicilarin bilgisayarlananda kullandığı programların orijinal ve lisanslı olmasına özen göstermeleri gerekmektedir. Peki, siber saldırılardan korunmak için daha fazla neler yapabiliriz? Çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgilere göre hemen madde madde izah edelim.

– Kullanılan işletim sistemi güncellenmeli ve güncelleme ileride de sürdürülmeli.

– Önemli dosyalar, farklı bir yerde yedeklenmelidir. Uzmanlar bunu düzenli olarak yapmayı öneriyor.

– WannaCry’ın bilgisayarlara sızma yöntemlerinden biri, yanıltıcı e-mailler Mail kutusuna gelen e-maillere dikkat edilmelidir ve şüpheli e-mailler açılmamalıdır.

– Şüpheli intemet siteleri ve uygulamalara da dikkat edilmeli, şüpheli linklere tıklanmamalı, şüpheli yazılım ve uygulamalar indirilmemelidir.

– Bilinmeyen web sitelerine linkler üzerinden değil, sitelerin adları yazılarak girilmelidir.

– Saldırıya uğrayanlar fidye ödememelidir – Güncellenmiş anti-virüs programları kullanılmalıdır.

– Parolalar başkalarla paylaşılmamalı ayrıca sık sık değiştirilmelidir.

-Güvendiğiniz kişiler dışındakiler ile çevrimiçi paylaşımınızı sınırlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızda gizlilik ayarları kullanılmalıdır.

– Şayet çocuklarınız var ise, interneti bilinçli bir biçimde kullanmaları için gerekli eğitimi almalarını sağlayın.

Saygılarımla…

Kaynak : OSB Haber