Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Toplumun Tüm Dinamikleriyle Çalışmalı, Üretmeli ve Büyümeliyiz

admin
admin
  • 20.03.2017
  • 757 kez okundu

ilknur-kaplan-1Değerli okurlar İkitelli OSB Haberin 36.sayısıyla karşınızdayız. Gündemimiz ve içeriğimiz oldukça yoğun. Yine okurlarımızı bilgilendirecek ve gelişmelerden haberdar edecek röportaj Ve haberler hazırladık.

Benim gündemimi oluşturan 3 önemli konu var: istihdam Seferberliği, Sanayi Meclisi ve Kadın istihdamı… Öncelikli olarak istihdam Seferberliğinden başlamak istiyorum. Dergimiz için görüşme imkanı bulduğum birçok paydaşımızın, kurum yöneticilerimizin ve sanayicilerimizin ortak sorunu nitelikli istihdam. Kurumlar çalıştıracak nitelikli iş gücü bulamazken vatandaşlar da işsiz olduklarını ve iş bulamadıklarını beyan ediyorlar. Bir taraf iş arıyor bir taraf ise çalıştıracak iş gücü. Ülkemizin gündemini oldukça meşgul eden bu durum için önemli bir adım atıldı ve istihdam seferberliği başlatıldı. İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’in İstanbul’daki yeni istihdam için öngördüğü tahmini rakam 500 bin kişi. İstanbul Sanayi Odası ise şu ana kadar seferberlik kapsamında istihdam sağlayan firmaların listesini web sitesinde yayınladı ve istihdam edilen iş gücü rakamların’ açıkladı. Bir haftada 152 firma 1000 kişiye istihdam imkanı sağladı. Hatta oda bünyesinde istihdam seferberliği danışma masası da oluşturuldu. Firmalar istihdam teşvikleriyle ilgili bilgi almak ve istihdam sağlayan firmalar listesinde yer almak için bu masa ile iletişime geçebilirler. Ülkemizde işsizliğin düşmesi, istihdamın artması ve toplumsal huzurun gelişmesi son derece önemli. Seferberlik kapsamında yürütülecek çalışmayla; mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirlikleri arttınlacak, nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleme ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma imkanı sunulacaktır. Kısacası tarafların bu koşullarda bahane yaratması mümkün görünmüyor. Yapılacak tek şey; istemek ve fırsatları değerlendirmek.

Gelelim Sanayi Meclisi konusuna…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, endüstri camiasının bütün katmanlarını bünyesinde barındıracak bir yapı oluşturmak için “Türkiye Sanayi Meclisi” adlı bir yapı kurma kararı aldı. Bir süredir üzerinde çalışılan “Sanayi Meclisi” için son aşamaya gelindi. Kısa sürede tamamlanacak çalışmalar ile ülkemizin kalkınmasına, büyümesine önemli katkılar sağlayan sanayicileri temsil edilecekleri bir organa kavuşacaklar. Organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, endüstri bölgeleri, sektörel sanayici dernekleri, büyük sanayi kuruluşları, sanayi STK’ları gibi endüstriyle ilgili ve ilişkili bütün kurum ve kuruluşların temsil hakkı bulabileceği “Türkiye Sanayi Meclisi”nin sanayicilerimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Son gündem konumuz kadın istihdamı. Bildiğiniz gibi her yıl 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Kutlayalım kutlamasına da bazı gerçekleri de gözden kaçırmayalım. Türkiye istatistik Kurumu’nun(TÜİK) yayınladığı İstatistiklerle Kadın 2016′ çalışmasında çok iç açıcı veriler yer almadı. Verilere göre Türkiye genelinde okur-yazar olmayanların oranı %5.4 iken, erkeklerde 0/01.8 olan bu oran kadınlarda 0/09. Erkeklerde %71.5 olan işgücüne katılım oranı, kadınlarda %31.5’te kalıyor. İstihdamda geride, işsizlikte önde olan kadınlar, elde ettikleri ücret bakımından da erkeklerin gerisinde kalıyor. Kadınların TBMM’de temsili ise 1983 yılına göre yaklaşık 5 kat arttı ama tatmin edici seviyeye ulaşmadı. 1983 Meclisi’nde 399 milletvekilinin 12’si kadınken, temsil oranı sadece %3 oldu. 2016 itibarıyla ise 550 milletvekilinin 81’i kadın ve temsil oranı %14.7.

Gördüğünüz gibi iş hayatında ve temsiliyette kadınlar açısından pek iç açıcı durumlar söz konusu değil. Buna kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini de eklersek sonuç çok vahim. Dileğimiz; ülkemizde cinsiyet ayrımı olmaksızın bütün toplumumuzun huzurlu ve refah düzeyi yüksek yarınlarda yaşaması. Bunun için milletimizin tüm dinamikleriyle çalışması, üretmesi ve büyümesi için gayret göstermeliyiz.. Saygılarımla.

Kaynak: İkitelli OSB Haber Dergisi