Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Yıldız Teknopark Dış İlişkiler Koordinatörü ve İkitelli Şube Müdürü Burak KESKİK ile Röportajımız

Yıldız Teknopark Dış İlişkiler Koordinatörü ve İkitelli Şube Müdürü Burak KESKİK ile Röportajımız
  • 02.06.2016
  • 1.087 kez okundu

Teknopark uygulamasında bir ilke imza atarak Sanayi Bölgesi içerisinde açılan Yıldız Teknopark’ın bölgeye faydalarını ve bölge için amaçlanan çalışmaları bir de Yıldız Teknopark Dış İlişkiler Koordinatörü ve İkitelli Şube Müdürü Burak KESKİK ile konuştuk. Yıldız Teknopark’ın İkitelli Şubesini gezdik,Teknoparkta yer alan firmaları ve Kuluçka Merkezini sizler için görüntüledik.

Hatta Teknopark Kuluçka Merkezinde çalışarak icat ettiği cam silme makinesini yine ilk olarak Teknopark’ta deneyen genç mucit Barış ŞAHİN’i de tanıma fırsatı bulduk. İcat ettiği cam silme makinesini Çağlayan Adliyesine satan Barış’ın sevinci ise gözlerinden okunuyordu. Ayrıntıları merak eden okuyucularımıza röportajımızı sonuna kadar okumalarını tavsiye ediyoruz.

Biz soru sormaya başlamadan İkitelli Şube Müdürü Burak Bey, Teknoparkları anlatmaya başlıyor…

Burak KESKİK: Teknoparklar, Türkiye’de üniversite ile sanayi işbirliğini sağlamak amacıyla kurulmuş olan yapılardır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geliştirmiş olduğu bir kanun ile belirli teşvik ve muafiyetler, Ar-Ge yapan firmalar için sunulmaktadır. İkitelli’de açılan Teknopark’ın ilk olma özelliği bulunuyor. Türkiye’de ilk defa sanayicinin ayağına gelinerek bir Teknopark yapılmıştır.

İkitelli OSB Haber: Bu bir ilk değil mi? Sanayi bölgesi içerisinde bir Teknopark oluştu. Sanayici üniversiteye ulaşmakta biraz zorlanıyor.

Burak KESKİK: Aynen öyle. İlk defa bir üniversite, Teknoparkı dediğiniz gibi üniversiteden çıkarıp sanayicinin ayağına getirdi. Normal işleyiş her zaman budur. İTÜ’de, ODTÜ’de, Boğaziçi’nde, bütün üniversitelerde üniversite içerisinde belirli alana Teknoparklar kurulur ve bu alanlara sanayicinin gelmesi beklenir. Bu beklenti gerçekleşmediği için Teknoparkların kullanımı Türkiye çapında %60-70 gibi bir oranla hep yazılım firmalarına kalır. Çünkü sanayici burada üretimini bırakıp, üniversiteye gelip, Ar-Ge yapmayı çok uygun bulmuyor. Bir şekilde üretime dokunması gerekiyor. Sanayici için Ar-Ge oturup bilgisayarlarda yazılıp, uygulanabilen bir şey değildir. Yaptığı tasarımı, üretim bandında denemesi gerekiyor. O yüzden de biz ilk defa rektör hocamız Sayın İsmail YÜKSEK’in vizyonu ile birlikte Teknopark’ı buraya taşıdık. Dedik ki; ‘Gelin sanayicilerimiz, hemen yanın başınızda yürüyerek bile gelinebilecek mesafede Ar-Ge’nizi yapın. Gün içinde oluşturduğunuz işlerinizi test etmek için, üretim yerinize gidip bu testlerinizi yapabilirsiniz.’

Teknopark suiistimallere açık bir konu olabiliyor. Firmanın buradan bir ofis tutup, dışarıda çalıştırdığı personellerini de teknopark desteklerinden yararlandırsın istemiyoruz. Bizde aslında bir noktada bunun bekçisiyiz diyebiliriz. Giriş çıkışları kontrol ediyoruz.

İkitelli OSB Haber: Sanayicinin kafasında Teknopark tamda oluşmuş değil. Bu durum teknoparkların bugüne kadar üniversitelerde kurulmuş olması, işleyişin böyle devam etmesinden kaynaklıdır. İkitelli için durum artık farklı. Peki bir firmanın Teknoparkta yer alması adına ilk yapılması gereken nedir?

Burak KESKİK: Şöyle ki, firmada bir proje kültürünün oluşması gerekiyor. Firmanın proje yapmış olması gerekmektedir. Biz firmalara şunu demiyoruz:’Siz zaten makine üretiyorsunuz gelin makinenin tasarlamasını burada yapın.’ Farklı, yenilikçi bir şey yapması gerekmektedir. Bir Ar-Ge çalışması yapmış olması gerekiyor. Yeni bir üretim şekli, yeni bir hammadde, yeni bir tasarımda olabilir. Yenilikçi, Ar-Ge boyutu olan bir projesinin olması gerekiyor. Bu proje ile firmalar bize başvuruyor. Bizim üniversitemizde hakem heyetimiz var. Bu projeler inceleniyor ve gerçekten bir ar-ge projesi olduğuna kanaat getirilir ise Teknopark’a giriş için firmaya onay veriliyor.

İkitelli OSB Haber: İsteyen herkes burada bir yer kiralayamıyor yani. Teknoparkta yer almak için bazı şartları yerine getirmiş olmalı.

Burak KESKİK: Çok zorlu bir süreçtir. Türkiye’de Teknoparkların neredeyse hepsi tam kapasite çalışıyor. Hatta çok fazla talep var. Yeterli Teknopark yok. Özellikle sanayiciye bu şekilde hizmet veren bir Teknopark maalesef yok. Ama dediğinizde gerçekten doğru. Sanayici Teknopark’ın ne tür avantajları olduğunu bilmiyor. Çok fazla tanıtamamışız. İkitelli olarak şuanda bunu yapıyoruz. Sanayicimizin ayağına gidiyoruz ve onlardan randevu istiyoruz. Bugün bir sanayicimiz ile buluştuk. Ona anlattık ve ne tür hizmetler verebileceğimizi söyledik.

İkitelli OSB Haber: Gidebileceğiniz, irtibat kurabileceğiniz sanayicilerin bilgisini nasıl temin ediyorsunuz? Onlar mı size ulaşıyor?

Burak KESKİK: Sanayicimiz zaten proje yapma, Ar-Ge yapmaya başlamış durumdadır. Biz onlara ulaşıyoruz. Şuanda TÜBİTAK ile bir şekilde proje yapmış olanların takibindeyiz. Çünkü onlar ilk aşamayı geçmiş oluyorlar. Bir Ar-Ge kültürünü oluşturmuşlar, bir şeyler yapmaya çalışmışlar. Bizde gidip onlara yardımcı olmak, ellerinden tutmak için çaba sarf ediyoruz. Sadece Teknoparka gelmeleri ve burada Ar-Ge yapmaları değil önemli olan. Kendi yerlerinde de Ar-Ge yapabilirler. Çok fazla Teknopark’a gelmek istemeyebilirler. Ama bizim bir şekilde üniversitemiz ve Teknoparkımız kapsamında bir teknoloji transfer akışımız var. Onlara bu hizmetleri ve nasıl proje hizmeti geleceğini anlatıyoruz. TÜBİTAK olsun, KOSGEB olsun çeşitli kurumlara uzman kadromuz ile proje hazırlamalarında yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Çıkarmış oldukları ürünlerin patentleri konusunda yine onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Üniversitemizin akademik kadrosunu onların hizmetine sunabiliyoruz. Bu çok önemli bir konudur. Üniversite-sanayi işbirliği hususu budur. Sanayicimiz hep pratikte kalıyor. Ama teorik kısmında çözülemeyen sorunlar ile de uğraşamıyorlar. Aslında diğer taraftan üniversitede müthiş bir akademisyen ağı var. Onlarda genelde üniversite içinde kalıyorlar.

İkitelli OSB Haber: Cümlenizin içinden bir şey yakaladım ve sormak isterim. Patentleşme dediniz. KOSGEB’TEN alınabilecek destekler için yani proje geliştirme ve proje nasıl hazırlanır aşaması için buradan bir ofis kiralama zorunluluğu var mı? Yoksa destek isteyen herkes faydalanabilir mi? Bunlar için ücret ödeyecek mi? Sanayicimiz için önemli konular bunlar.

Burak KESKİK: Ücret ödeme tabi ki bizde de var ama normal piyasanın çok altında bu hizmeti sunuyoruz. Sadece belli maliyetlerin karşılanmasını istiyoruz. İkinci kısmı ise; TÜBİTAK’TA, KOSGEB’DE projelerde akademisyen çalışmasını ister. Akademisyenlerin çok fazla sanayiye destek olamamasının sebebi aslında biraz yasa ve kanunlardır. Üniversitenin kendi iç kanunları gereği bir akademisyenin dışarıda iş yapması zordur. Yaparsa da kazandığı geliri üniversite ile paylaşması gerekir. Bu Teknoparklarda çok daha kısıtlı seviyede olabiliyor. Teknopark dışında bir akademisyen ile çalışan firma ödediği ücretin %60-50 gibi bir kısmını döner sermaye verirken, Teknoparkta sadece %20’sini veriyor. %80 akademisyene kalıyor. Akademisyeni de daha çok cezbeden bir durum oluyor ve dışarı çıkmasını destekleyen bir konu olmuş oluyor. Bizim proje yazma desteğimiz de var. Projeleri, Teknopark dışındaki firmalar için de dinleyip, şekillendirip yazarak hizmete sunabiliyoruz. Çünkü gerçekten zor süreçlerdir. TÜBİTAK’IN istediği şekilde proje yazabilmek, gerçekten bir uzmanlık gerektiriyor. Hakem heyetleri oluyor onlara gidiyoruz. Projeleri hakemlere anlatıyoruz. Geçmesi için destek oluyoruz. Teknoloji transfer ofisimiz bütün bunları Teknopark firması olmasa da yapabiliyor. Teknopark’ın avantajı var. Teknoparkta bu hizmetlerin hepsini alırken birde yanında teşviklerden faydalanılıyor. Ve bu hizmetlerin birazda farkına varıyor firmalarımız. Dışarıda belli firmaya ulaşabiliyoruz. Ama içerideki her firmaya ulaşabiliyoruz.

İkitelli OSB Haber: Yıldız Teknoparka ilgi nasıl? Ofis kiralamak isteyenler var mı? Firmalar ofis kiraladıktan sonra hangi avantajlardan faydalanabiliyor? Kendi elemanlarını çalıştırmayıp, sizin belirlediğiniz personelle mi hareket ediyorlar? Bildiğim kadarıyla çalıştırdıkları personel için de bir indirim sağlanıyor. Bu ayrıcalıklardan biraz bahsedebilir misiniz?

Burak KESKİK: Teknoparklar kanunu gereği Teknoparkta bulunan firmalar burada ürettikleri Ar_Ge ürünlerinin satışından bir gelir vergisi, kurumlar vergisi ödemiyorlar. Yazılım firmaları ürettikleri belli yazılımlarda KDV’siz faturalar kesme hakkına sahiptir. Yani KDV’den de muaflar. Bu pek sanayicinin hizmetinde olan bir şey değil. Daha çok yazılım sektörüne yöneliktir. En büyük destekler daha çok çalışanların ödediği, çalışanların üzerinden firmaların ödediği vergiler konusundadır. Biliyorsunuz çalışanların gelir vergisini de firmaları ödüyor. Çalışanların gelir vergisi de Teknoparklarda %100 muafiyet kapsamındadır. Bir de devlet çalışanların, SGK işveren payının %50’sini muaf tutmak zorunda. Kabaca bir hesap yaparsak ortalama 4 bin lira net maaş alan bir Ar-Ge personeli düşünün. Yılda 14 bin lira civarında gelir vergisinden, 7 bin lira civarında da SGK işveren payından muafiyet alabiliyor. Bir personelden 21-22 bin lira gibi bir avantajı olmuş oluyor.

İkitelli OSB Haber: Personelin hangi birimden olması gerekiyor?

Burak KESKİK: Ar-Ge personeli olması gerekiyor. Burada bir satış pazarlama ya da destek personelini çok çalıştıramıyorlar. Orada şöyle bir konu var. 10 tane Ar-Ge personeli, bir tane destek personeli muafiyet kapsamına alınabiliyor. Yani 10 tane Ar-Ge personeli mühendis varsa bir tane de sekreter muafiyet kapsamında olabiliyor. Bunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kendi işçilerini de çalıştırabilirler, yeni işçi alımı da yapabilirler. Tabi devletin aradığı gerçekten Ar-Ge personelidir, olup olamadığını inceliyorlar. Belirli şartlar var. Muafiyet alabilmesi için en az 4 yıllık lisans mezunu olması gerekiyor. SGK işveren payından, 5 yıl boyunca %50 indirimli,gelir vergisi muafiyetinden ise 2023 yılına kadar faydalanabiliyorlar. Kabaca bir hesap yaparsak 10 tane Ar-Ge personeli çalıştıran bir firma, yılda 200-250 bin lira arasında Teknoparktan muafiyet alabiliyor. Bunun şöyle güzel bir yanı da var. TÜBİTAK olsun, KOSGEB olsun alınan destekleri önce harcarsınız, sonra geri ödeme alırsınız. Burada ödeyeceğiniz parayı ödemiyorsunuz yani cebinizden para çıkmamış oluyor. Teknopark dışında 6 bin 500 lira olan bir brüt ücret Teknoparkta 5 bin lira gibi oluyor.

İkitelli OSB Haber: Sanayicimiz için çok önemli bir avantaj diyebiliriz.

Burak KESKİK: Maddi açıdan bu faydası vardır. Gelir vergisi de ödemiyorlar buda çok büyük bir faydadır. Diğer taraftan da üniversite ile iç içe oluyor. Uluslar arası projeler yapmaya teşvik ediyoruz. Aynı zamanda burası çok büyük bir ekosistemdir. Şuanda İkitelli’de 70’in üzerinde firma var. Bütün Teknoparklar, Davutpaşa dâhil 300’ün üzerinde firma teknik parkımızda hizmet veriyor. İkitelli’nin tam doluluk rakamı 115 civarında olacak. Oldukça doluyuz şuanda. Boşluklar ise bizim seçici olmamızdan kaynaklanıyor. Bahsettiğimiz gibi her firmayı içeri alamıyoruz. Belirli şartlar ve kurallar var. Ar-Ge yapıyor olması lazım. Bunu bizim tespit etmemiz lazım.

Bizim önümüzdeki zorluk; gerçekten Ar-Ge yapacak ve buradan alabileceği teşvikler ile daha fazla katma değer yaratacak firmalara ulaşmaktır. En büyük zorluğumuz budur. Firma bulmak zor değil. Buraya gelecek ama buraya geldiğinde de gerçekten ülkeye katma değer yaratacak çıktılar üretecek firmalar lazım. O yüzden İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki firmalar ile tek tek görüşüyoruz. Bir şekilde TÜBİTAK’A ya da farklı kurumlara proje, Ar-Ge yapan firmalar ile görüşüyoruz. Onların ihtiyaçlarını dinliyoruz. Onlara yönlendirmeler yapıyoruz. Yoğun bir şekilde İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki firmalarla görüşmeler halindeyiz diyebilirim.

İkitelli OSB Haber: Üniversite-sanayi işbirliğinin yanında birde kamu var. Kamu üniversite sanayi işbirliği için çalıştaylar da düzenlendi. Bu çalıştaylara OSB’de ev sahipliği yaptı. Çok önemli akademisyenler katıldı. Burada üniversite- sanayi işbirliği bir anlamda hızlandırılmış gibi görünüyor. Kamu desteği noktasında, teşvikler ve indirimler etkili gibi görünüyor. Eksik kalan hususlar var mı? İkitelli OSB’den beklentileriniz nelerdir? Bölgede KOSGEB var. KOSGEB ile nasıl bir işbirliği yapmayı planlıyorsunuz?

Burak KESKİK: Tabii OSB ile daha iyi bir çalışma yürütebiliriz. Biz firmalara kendi imkânımız ile ulaşıyoruz. Aslında bu firmaların bilgisi İOSB’DE de vardır. Hangi firma hangi tür faaliyetler yürütüyor? Hangisinin gerçekten Ar-Ge faaliyeti daha ileri pozisyondadır? Hangisinin Teknopark’ın sunmuş olduğu hizmetlere ihtiyacı vardır. Aslında hepsi İOSB’ de vardır diye düşünüyorum. KOSGEB, Ar-Ge tarafında çok yoğun değil. KOSGEB kobilere destek sunan bir kurumdur. TÜBİTAK daha çok bilim ve araştırma yapan bir kurum olduğu için biz TÜBİTAK ile çalışıyoruz. Yoksa KOSGEB’DE bizim paydaşımız, TÜBİTAK’TA. Bizim teknoloji transfer ofisimizin fonlamasını %100  TÜBİTAK yapıyor. Hepsi ile iç içe çalışıyoruz. Belki İOSB ile daha yoğun bir çalışma yapabiliriz. İkitelli Teknopark’ın görevi sadece içerdeki 100 küsur firmaya hizmet sunmak değil. Bütün İkitelli’ ye, İkitelli OSB’ ye hizmet sunmak. Onun dışında bölgeye yani Esenler’e, Beylikdüzü’ne, Büyükçekmece’ye hizmet sunabilmekteyiz.

İkitelli OSB Haber: İkitelli’deki Teknopark’a kimler gelebilir? Sadece İkitelli bölgesi ile mi sınırlı?

Burak KESKİK: Tüm Türkiye’den firmalar gelebilir aslında. İstanbul içinden olabilir. Yeter ki burada olmak istesinler. İkitelliye daha çok yönelmemizin sebebi; lokasyon olarak daha rahat olacağındandır. Yan tarafta üretimini yaparken, 10 dakikalık mesafede Ar-Ge’sini yapabilir. Birlikte çalışma imkânı bulabilirler. Yakınlık çok önemli bir özelliktir. Davutpaşa’daki yerimiz, İstanbul’un merkezine ve ulaşım alanlarına çok yakın olması nedeniyle tercih ediliyor. Ama tabi ki daha çok yazılım firmaları tarafından tercih ediliyor. Sanayi firması için Ar-Ge’nin yanında üretim de varsa İkitelli çok büyük bir avantajdır. Tasarladığı ürünü hemen yan tarafta çıkıp üretebilir.

İkitelli OSB Haber: 70 firma içerisinde en çok hangi sektör temsilcileri var?

Burak KESKİK: Yine ağırlıklı olarak yazılım firmaları çoğunlukta. Ama makine üreten, ilaç sanayisine üretim yapan, gıda sektöründe araştırmalar yapan firmalarımız var. Maalesef burası da yazılım ağırlıklı. Maalesef diyorum çünkü asıl amacımız olan sanayicimize ulaşma noktasında hala yeterli seviyede değiliz. Ama yüksek oranda başaracağımızı düşünüyorum.

İkitelli OSB Haber: Yazılımın bu kadar ön planda olma nedeni nedir sizce?

Burak KESKİK: Çünkü yazılımcılar buranın desteklerinden daha yoğun bir şekilde faydalanabiliyor. KDV desteği dedik mesela, KDV muafiyetini yazılım firmaları alabiliyor. Sanayicinin işine yaramıyor. İşte gelir vergisi, Ar-Ge’nin çıktısından elde edilen gelir olduğu için yine yazılımcılara daha çok hitap ediyor. Lisanslama yaparak sattıklarında bir gelir vergisi ödemiyorlar. Ama sanayici bir seri üretimde bu gelir vergisinden faydalanamıyor. Yazılımcılar A’ dan Z’ ye bütün desteklerden faydalanabiliyorlar.

İkitelli OSB Haber: Sizce bu durumda bir değişim gerekli midir? İlerleyen dönemlerde sanayiciye daha fazla destek söz konusu olursa yazılımdan sanayiye bir kayma olabilir mi?

Burak KESKİK: Aslında ben onun yine yakınlıkla ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Sanayici Davutpaşa’ya, Maslak’a gitmek istemiyor. Ar-Ge personeli yanında olsun istiyor. Yukarıda tasarlayıp, aşağıda üretmek istiyor.

İkitelli OSB Haber: Tanıtım konusunda bir sorun yaşıyor musunuz? Özellikle 38 tane sanayi sitesi var. Her bir sanayi sitesine ulaşmak, Başkanları ile görüşmek ve oradan bilgi almak gibi bir tanıtım aşaması var mı? Planlıyor musunuz?

Burak KESKİK: Bütün Başkanlarla görüşüyoruz. Hepsi ile tanışıyoruz. Hepsi ile yakın ilişkiler içerisindeyiz ama asıl sanayiciye ulaşmak çok önemli. Bir de, biz bir AVM mantığıyla çalışmadığımız için o tarz reklam, tanıtım yapmak istemiyoruz. Gerçekten Ar-Ge potansiyeli olan firmalara ulaşmak istediğimiz için ona özel bireysel bir çalışma yapıyoruz.

İkitelli OSB Haber: Yıldız Teknopark’taki çalışan sayınız nedir?

Burak KESKİK: Tüm Teknopark 90 kişi. Burada da 15-20 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. Tabi bunun idari tarafında benimle birlikte 5 kişilik bir kadro var. Geri kalanı güvenlik, temizlik çalışanı. Bir de bina yönetimi tarafı var. 24 saat güvenlikli bir şekilde korunan, firmalarımızın 7/24 saat, bayramlar her türlü tatiller dâhil çalışabilecekleri, istedikleri saatte gelip faaliyet üretebilecekleri bir ortam var. Temiz ve güzel ortamlarda kurulan ofis hizmetimiz var. Sosyal olanaklarda da iddialıyız. Otoparklarımız,  iki restoranımız ile hizmet sunmuş oluyoruz.

İkitelli OSB Haber: Sosyal alan açısından da merkezi bir noktadasınız. Biraz inceleme yaptığımda, gelecek firmalara katkı sunabilecek bir bölgedesiniz. Konum çok avantajlı.  Röportajımızın sonuna geliyoruz.Bizim eksik bıraktığımız, sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa dinlemek isteriz?

Burak KESKİK: Yok ben genel olarak anlattığımı düşünüyorum. Zaten genel müdürümde anlatmıştır. Burada Yıldız Teknopark şubesi olarak tek hedefimiz, daha öncede bahsettiğim gibi gerçekten Ar-Ge yapan ve belli sıkıntılar yaşayan, belli sorunlarına çözüm bulamayan firmalara ulaşarak çözümlerine, üniversitemizin gücüyle destek olmak. 2000 kişilik akademisyen kadromuz ile yardımcı olmak. Bir şekilde maddi destek arayan firmaların Teknopark’tan faydalanmalarını sağlamak. Üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmektir.

Ayrıca bizim bir de kuluçka hizmetimiz var. İkitelli bünyesinde 500 metrekare. Burada 12 tane kuluçka firmamız faaliyetlerini sürdürmektedir. Kuluçka merkezinde yenilikçi ürünler ortaya çıkıyor. Kuluçka firmalarımızdan bir tanesi bu binaların camlarını dışarıdan temizleyen otomatik bir makine yaptı. Bizde temizlik firmamız ile görüştük. Onlarda bu ürünü ilk satın alan firma oldurlar. İlk uygulamasını da bu binada yapacağız. Kendi kuluçka firmamızın ürettiği bir ürünün bu binada uygulamasını ve geliştirmesini yapacağız.

İkitelli OSB Haber: Kuluçka firması ne demek?

Burak KESKİK: Kuluçka firmaları; yurt dışında start-up dediğimiz, yeni kurulan, daha çok akademisyen öğrenci ve mucitler tarafından oluşturulan, Ar-Ge yapan ve yenilikçi ürünler geliştiren firmalardır. Bu firmalar da Teknoparka giriş sürecinde olduğu gibi bizim kuluçka komisyonumuzdan geçiyor. Kuluçka komisyonunda projelerini sunuyorlar. Eğer orada kabul alırsa, 1 sene boyunca kuluçka merkezimizde ücretsiz olarak çalışabiliyorlar. Onlara masa, sandalye, elektrik, internet hizmeti sunuyoruz. Hiçbir ücret almıyoruz. Gerekirse 1 yıl daha uzatabiliyoruz. 2 senede ilk girişimlerini gerçekleştirebiliyorlar. Teknoparklarda, birçok kuluçka merkezinde olmayan bir özellik vardır. Teknoparkın sağladığı bütün muafiyetlerden yararlanmak. Ürünlerinin satışından gelir vergisi ödemiyorlar. Eleman çalıştıracak boyuta gelebilirler. Hatta öyle kuluçka firmalarımız var, onlarda bu muafiyetlerden yararlanabiliyorlar. İkinci kısmı yine akademisyenlerimiz ile iç içe oluyorlar. Onlara yardımcı oluyoruz, birlikte proje yapmalarını sağlıyoruz. Bir diğer önemli etken ise buradaki büyük firmalarımızdan da destek alabilmeleridir. Birlikte iş yapabiliyorlar. Onlarla birlikte büyüyebiliyorlar. Bizde tüm bunları destekliyoruz, teşvik ediyoruz.

İkitelli OSB Haber: Özellikle bunu üniversiteli gençlerde daha çok görüyoruz. Bir inovasyon yarışması için jüri üyeliği yapmıştım. O yarışmada dereceye girenlere kuluçka merkezi desteği verilmişti. Bu tür çalışmaları olanlar için bir mesaj vermiş olalım mı?  Yıldız Teknoparkta böyle bir imkân var. Projenizi onaylatıp, firma kurarak yolunuza devam edebilirsiniz. Buradan başlayabilirsiniz diyebilir miyiz?

Burak KESKİK: Kesinlikle. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ın içerisinde bulunan kuluçka merkezi şuanda Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezidir. Yeni bir bina yapıyoruz. Binanın altını komple kuluçka alanına ayırıyoruz. Toplan 4.000 metrekare bir kuluçka alanımız olacak. Mevcutta 100’ün üzerinde kuluçka firması var. Sadece öğrencilerden oluşmuyor, bazıları akademisyenlerdir. Farklı üniversitenin farklı akademisyenleri projelerini burada geliştirebiliyorlar. Gelirlerini tamamen kendileri alabiliyor. Eskiden yoktu. Akademisyen olması ve buradan gelir etmesi mümkün değildi. Teknopark yasalarında önü açıldı ve akademisyenlerimizin sahanın içinde yer alması sağlandı. Bizimde sizin bahsettiğiniz gibi proje yarışmalarımız var. İletişim-gelişim alanında yine bir yarışmamız var. Belirli destekleri sunuyoruz ve sponsorlar aracılığı ile bir fon oluşturuyoruz. Aynı zamanda teknopark bünyesinde kuluçka merkezine de alıyoruz.. Bütün kuluçka firmalara her zaman kapımız açık. İkitellide yer alabilirler. Davutpaşa’da da yer alabilirler. İki farklı lokasyonda yer verebilen tek Teknopark biziz.

İkitelli OSB Haber: O zaman sanayicilerimiz ve mucitlerimiz adına umutluyuz diyebiliriz. Türkiye zaman zaman beyin göçü ile suçlanır. Böylelikle beyin göçünü terse çevirecek bir adım atmış oluyoruz.

Burak KESKİK: Kesinlikle. Bizim rektörümüzün bir vizyonu var. 2008 de göreve geldiğinde ilk şunu demiş; “Bizim Türkiye olarak belirli hedeflere gelebilmemiz, G-8’e girebilmemiz ve 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için en az 300 bin Ar-Ge personeline ihtiyacımız var.”

Şuan bu rakam 100 binler civarındadır. Bunun büyük bir çoğunluğu akademisyen ve sanayiye çok ulaşamıyor. Bu yüzden rektörümüz üniversitenin yapısını değiştirmiş ve meslek yüksekokullarına yatırım yapmayı bırakıp mühendislik bölümlerine yoğunlaşmıştır. Üniversite olarak hem Ar-Ge elemanı yetiştiriyoruz hem de Ar-Ge yapan firmalarımıza Teknoparkta destek vermeye çalışıyoruz. Ve ben inanıyorum ki; 2023 hedeflerine bu teknolojik çıktılar sayesinde ulaşabiliriz. Çünkü bunlar katma değeri yüksek çıktılar. Dünyada WhatsApp örneği var. Biliyorsunuz İsrail firmasıdır. 19 milyar dolar değerle Amerika’ya, Facebook’a satıldı. Baktığımızda 19 milyar doları, 53 kişilik çalışma ekibiyle yapmış bir firmadır. Bizim en büyük değerimiz Türk Hava Yollarıdır. Türk Hava Yollarında, 30.000 personel çalışıyor. İnanın WhatsApp kadar değerli değil. Böyle ürünleri; Teknopark üzerinden destekler ve üniversite-sanayi işbirliği ile çıkarabiliriz. 2023 hedeflerine bu şekilde ulaşabiliriz. Yoksa normal büyüme ile çok zor.

İkitelli OSB Haber: Facebook, 3-4 kişinin bir odada aynı teknik donanımları kullanarak ortaya çıkan bir projedir. Firma değeri gerçekten çok yüksek. Belki ülkemizden de bir silikon vadisi çıkar.

Burak KESKİK: Bence Türkiye’nin silikon vadisi şuan Teknoparkta oluşuyor. Her yerdeki Teknoparklarda büyüye büyüye İstanbul’u kocaman bir silikon vadisi haline getireceğiz.

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bitlis konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “PYD, PKK, YPG terör örgütü müdür? Yiğitsen açıkla ama açıklayamazsın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te...