Reklam
Reklam
iosb ikitelli haber -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa ALBAYRAK ile Röportajımız

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa ALBAYRAK ile Röportajımız
  • 02.06.2016
  • 1.077 kez okundu

Teknoparklar; üniversiteler/araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri; birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirdikleri; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği organize araştırma ve iş geliştirme ekosistemleridir.

KOBİ sayısı ve istihdam kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan Yıldız Teknopark üniversitedeki bilgi birikimin sanayiciye ulaşması ve üretimlerine yansıması amacıyla bölgenin parlayan yıldızı.

Yıldız Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmalarını yürüten 331 Ar-Ge firması, 93 kuluçka firması ve 5.000 den fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapmaktadır.

Yıldız Teknoparktan faydalanan firmaların sayısı oldukça fazla. Peki bu sürece dahil olmak isteyen ve kurumları, üretimlerini geliştirmek isteyen firmalar ne yapmalıdır? Yıldız Teknopark’tan nasıl faydalanabilirler? Beklentiler ve sonuçlar karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo nedir?
Sizler için Yıldız Teknopark’ı tanıtacak ve bilgilenmenizi sağlayacak bir tanıtım serisi hazırladık. Bu sayımızda Teknoparklara ilişkin kafanızda oluşan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Öncelikle Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa ALBAYRAK, daha sonra İkitelli Şube Müdürü Burak KESKİK, son olarak ise Demiriciler Sanayi Sitesi Başkanı Mustafa TOPÇUOĞLU ile konuştuk.

Uzun ancak keyifle okuyacağınız röportajlarımızın ilki olan Mustafa ALBAYRAK röportajıyla başlayalım.

İkitelli OSB Haber: Sayın ALBAYRAK Yıldız Teknopark Genel Müdürü olarak önce sizi tanıyabilir miyiz?

Mustafa ALBAYRAK: 1974 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yüksek lisans eğitimimi Liderlik ve Uluslararası Girişimcilik üzerine yaptım. Halen pazarlama üzerine doktora yapmaktayım. Kamunun çeşitli branşlarında 18 yıl çalıştım. Yıldız Teknopark’taki görevimden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Daire Başkanı olarak görev yapmaktaydım. Yaklaşık bir yıldır da Teknoparkımızda görev yapmaktayım.

İkitelli OSB Haber: “Teknopark” terim olarak üreticinin, sanayicinin aşina olduğu bir terim değil. Ar-ge, inovasyon, teknolojik yenilikler dediğimizde bizim aklımıza Teknoparklar geliyor. Türkiye’de Teknoparkların tarihi hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Mustafa ALBAYRAK Teknopark fikri ilk olarak 1950 yılında Stanford Üniversitesi’nin öncülüğünde yaptıkları araştırmaları ticarileştirmek isteyen bir grup araştırmacının çabalarıyla Amerika’da ortaya çıktı. Türkiye’de ise ilk Teknoloji Geliştirme Bölgesi çalışması 1991 yılında başlatılıyor. Türkiye’deki bütün teknopark çalışmaları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kontrolü ve yetkisi altında yürütülmekte. 2001 yılında kabul edilen 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin yasal zemini oluşturuldu. Yıldız Teknik Üniversitesi ise öncülerden biri olarak, ülkemizin ar-ge faaliyetlerine katkıda bulunan 21. yüzyılın girişimci üniversite modeli doğrultusunda teknoloji geliştirme bölgesi açma faaliyetlerine başlamış ve 2003 yılında Yıldız Teknopark’ı kurmuştur.

İkitelli OSB Haber: Türkiye’de ve dünyada kaç Teknopark bulunuyor? Dünya ve Türkiye modellerini karşılaştırabilir misiniz?

Mustafa ALBAYRAK: Bugün dünyada 1000’e yakın teknopark bulunmaktadır. Bu sayı inkübasyon merkezleriyle birlikte 4000’e ulaşmaktadır. Türkiye’de ise 61 Teknoloji Geliştirme Bölgesi Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiştir. 61 teknokent’in 48 tanesi şu an için faaliyette, diğerleri ise geliştirme aşamasında. Teknoparkların amaçları, kurucularına ve kurulus politikalarına göre farklılık gösterir. Kamu yönetimi tarafından bölgesel ekonomik kalkınmayı hedef alan teknoparklarda yeni iş olanakları yaratmak öncelik taşırken; üniversiteler tarafından kurulan teknoparklarda, araştırma-geliştirme çalışmalarına önem verilir. Kurulduğu ülkenin bilim ve teknoloji politikası, üniversite olanakları, endüstri dokusu, cografi yapısı ve teknolojik gelismişlik düzeyine göre farklı uygulama biçimleri gösteren teknoparklar için farklı tanımlar da yapılabiliyor ancak farklı kavramlarla ifade edilen bu tanımların gerçekte birbirlerini tamamladığını söyleyebilirim.

İkitelli OSB Haber: Yıldız Teknopark’ın mevcut kadrosu ve yürütülen çalışmalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa ALBAYRAK: Yıldız Teknopark olarak genç ve dinamik bir kadromuz var. Teknoloji Transfer Ofisimizle birlikte 55 kişilik bir kadro ile çalışmaktayız. Yönetici şirket olarak bizim şu anda hedeflerimiz, sonuna yaklaştığımız fiziki büyüme projelerini ve aynı zamanda kurumsal gelişimimizi tamamlamak, bir yandan tabii ki ağırlık verdiğimiz paralel yürüyen konular var.  Firmalarımızın Ar-Ge yapmasına destek olmak ve danışmanlık hizmetlerimizi geliştirmek, sanayi ve üniversite ile işbirliği noktalarında destek sağlamak gibi gelişime açık alanlarımızda ilerliyor ve yeni projeler geliştiriyoruz. Dubai ve Silikon Vadisinde Teknoparkımıza ait ofisler açmak da bu projelerin  hedefleri arasında. Böylelikle yabancı sermayeli şirket açmanın bazı zorluklarının olduğu Dubai’de, firmalarımızın hedefledikleri pazarın tam ortasında yer almalarını sağlayacağız. Serbest Bölge, Intercity ve Teknopark bölgelerinde yer alacak ofisimizle, sanal ofis desteği, çalışanların görevlendirilmesi, serbest bölge vergi muafiyeti gibi imkanlar hizmete sunulacak. Nihai amaç burada ihracata ve firmaların yurt dışına açılabilmesine katkıda bulunmak.

İkitelli OSB Haber: Üniversite ve sanayi işbirliği; sanayiciyi, üniversiteleri ve kamu otoritelerini yakından ilgilendiren, üzerinde mesai harcanan bir husus. Sizin konu hakkındaki yaklaşımlarınız nelerdir? Üniversite ve sanayi iş birliği neleri geliştirebilir?

Mustafa ALBAYRAK: İş stratejileri   mevcut ürün teknolojilerinin iyileştirilmesi, yeni teknolojilerdeki gelişmelerin izlenmesi  ve yeni ürünler için Yeni teknolojiler geliştirilmesi biçiminde kurgulanıyor. Teknoloji geliştirme sürecinde  bilim dünyasının da yer alması, temel ve uygulamalı  araştırmaların birleştirilmesini sağlamakta ve araştırma yeteneği  olan üniversitelerden  uygulama yeteneği olan kuruluşlara teknoloji transferine imkan yaratmakta. Ayrıca Üniversite sanayi işbirliklerinin ülkemiz için küresel anlamda rekabet avantajı oluşturacak  yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı açıktır. Biz bu kapsamda, Yıldız Teknik Üniversitemizin sahip olduğu bilimsel birikimden yararlanmak amacıyla   Teknoparkımızda bu yıl itibariyle 2 yeni program planladık. Teknoparkta yer alan firmalarımıza yönelik üniversite ile yapılan işbirlikleri kapsamında kira indirimleri ve yine üniversitede yürütülen doktora ve yüksek lisans  tezlerinin sanayide bir ürün geliştirilmesine katkı sağlaması konusunda destekleyici programlar başlattık. Ayrıca Yıldız Teknopark bünyemizde yer alan TÜBİTAK1513 Programı ile desteklenen Teknoloji Transfer Ofisimiz üniversite sanayi işbirliği kapsamında faaliyetlerini sürdürmekte.

İkitelli OSB Haber: Yıldız Teknopark’ın hedeflerini nasıl ifade edersiniz? Amaçlar sadece KOBİ’ler bünyesinde mi değerlendirilir yoksa üniversite, akademisyen için de belirlenen amaçlar var mıdır?

Mustafa ALBAYRAK: Yıldız Teknopark olarak fiziksel ve finansal  büyüme hedeflerimize yanında Teknoparkımızda mevcut  ürün teknolojilerinin iyileştirilmesi ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi önem verdiğimiz bir alan ele almaktayız. Bu konuda üniversiteden teknoloji transferinin sağlanması gerekliliği çok açık bir gerçektir. Biz Teknopark olarak  üniversitenin  bu süreçlere katılımını destekliyor ve bu konudaki faaliyetlerimizi geliştiriyoruz.  Teknoparkımızdaki firmaların üniversite ile geliştirdikleri işbirliklerinin ve Teknoparkımızda yürütülen projelerde görevlendirilen üniversite öğretim görevlerinin sayısının artırılmasını önemli bir hedef olarak görmekteyiz. Üniversite öğrencilerimiz için Teknoparkta sağlanan staj imkanları ile onların  teknolojik süreçlerle tanışmalarını ve kendilerini geliştirme konusunda yönlendirilmeleri hedeflenmektedir.

İkitelli OSB Haber: İncelediğimiz kadarıyla ulusal ve uluslar arası destekler konusunda önemli başlıklar var? İlgilenen okuyucularımız için bu destekler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mustafa ALBAYRAK: Sanayi kuruluşlarımızın faydalanabileceği ulusal ve uluslararası 200’den fazla destek programı mevcuttur. Ülkemiz, Endüstrisini devlet destekleri vasıtası ile destekleyen ülkeler arasında ön sıralarda yer almakta.

Kuruluşlarımızın faydalanabileceği destekleri sınıflandıracak olursak;

-Kurumsal altyapılarını geliştirebilmeleri adına; fuar, tanıtım, seyahat, basılı tanıtım dökümanları vb.ihtiyaçları için ödenek alabilecekleri Genel Destek Programları,

-Ar-Ge faaliyetlerini sürdürebilir kılabilmeleri adına; Ar-Ge Altyapısını, Ar-Ge İnsan Kaynağını ve Katma Değerli Ürün nicelik ve niteliklerini geliştirebilecekleri TÜBİTAK, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları Destek Programları,

-Başarılı tamamlanan Ar-Ge projelerinin ardından, Üretim Altyapılarını zenginleştirebilmeleri adına KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Programları,

-Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış prototiplerin, AB Pazarında ve Global Pazarda yer alabilmeleri noktasında H2020 / SME Programları, olarak sıralanabilir.

Bu tarz programların, firmalarımıza nakdi olarak destek sağlamasının yanında, devlet nezdinde Ar-Ge çalışması gerçekleştiren firmaların elde edecekleri; personel vergi muafiyetleri, gelir vergisi muafiyetleri gibi farklı imkanlar da bulunmaktadır.

İkitelli OSB Haber: İkitelli sanayicisi, Yıldız Teknopark’ın bölgede açılması nedeniyle gerçekten şanslı. Yıldız Teknopark’ı şanslı bulduğunuz durumlar var mı? Bölgeyi inceleme fırsatınız oldu mu? İkitelli hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Mustafa ALBAYRAK: İkitelli Organize Sanayinin parlayan yıldızı Demirciler Sanayi Sitesi içinde Yıldız Teknopark İkitelli Organize Sanayi Bölgesi olarak ocak ayından itibaren hizmet vermeye başladık.  Ülkenin ar-ge ve inovasyon dönüşüm hedefine de katkı sağlayacak, akademik çevreyle sanayicileri buluşturarak düşünce ve üretim potansiyeli yüksek bir beraberliği gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Bu her iki taraf içinde şanlı bir durum.

İkitelli OSB Haber: İkitelli OSB, yıllık yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracatıyla Sanayi’nin Başkenti. Teknopark’ın bu rakamın artması ya da katma değer yaratan ürünlerin keşfi için katkı sağlayabileceğini düşünüyor musunuz?

Mustafa ALBAYRAK: Günümüzde rekabet her noktada sanayiciyi ilgilendiriyor. Bu rekabette farklılaşmak isteyen sanayicinin Ar-Ge dışında bir alternatifi yok. Teknoparklardaki imkân ve destekler sanayiyi ve girişimcileri Ar-Ge yapmaya yöneltiyor. Ayrıca Teknoparkların ülkemize sunacakları katma değerin arttırılabilmesi için Ar-Ge’nin pazarlanması ve ticarileştirilmesi de dahil tüm süreçlerini kapsayacak kamusal desteklerin yaratılması, özel sektörün Ar-Ge’ye ilgisinin artması, girişim sermayesi gibi finansal mekanizmaların oluşması, küçük firmalara yol gösterecek mentör gibi yapılarının hayata geçmesi, işbirliği ve dayanışma kültürünün gelişmesi gibi faktörler, teknoparklarda üretilen başarılı ürünlerin uluslararası markalar haline getirilerek piyasaya sunulması açısından büyük önem taşımakta. Sanayici inovasyona kapılarını açarak ihtiyaçlarına çözüm buluyor ve yeni ürünler ortaya koymak için önemli fırsatlar yakalıyor. Diğer bir yandan da sanayinin gelişmesine imkan sağlayan yenilikler yeşeriyor, böylece Teknopark’ların çıktısı olan ürünler, sanayicinin çeşitli alanlarda ihtiyacını karşılıyor.

İkitelli OSB Haber: İkitelli’de Yıldız Teknopark’ın varlığından haberdar olamayan çok sayıda kurum ve KOBİ var. Tanıtım süreci için nasıl bir yöntem izlemeyi planlıyorsunuz? ( Bölgedeki 38 sanayi sitesine ve bünyelerindeki firmalara özel bir tanıtım süreci izlenecek mi)?

Mustafa ALBAYRAK: Yıldız Teknopark olarak tüm ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlamaya çalışıyoruz. Gazetelerde ve basında yer alarak Yıldız Teknopark’ın imkân ve desteklerini aktarıyoruz. İkitelli OSB yer alan sanayiciler ile sıcak temasta bulunup birebir görüşmeler ve toplantılar gerçekleştiriyoruz.

İkitelli OSB Haber: Yıldız Teknopark’ın Sosyal sorumluluk ve olanaklarından da bahseder misiniz?

Mustafa ALBAYRAK: Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri ve firmalar burada yer alarak üniversitemizin araştırma merkezlerinden, laboratuvarlarından ve sosyal olanaklarından faydalanabiliyorlar. Kütüphane, kapalı ve açık spor tesisleri, yarı olimpik yüzme havuzu, restoran ve kafeteryalar, servis hizmetleri, bayan ve erkek kuaförü, elektrikli araç şarj istasyonu ve oto kuaför bunlar arasında.

Kan bağışı, fidan dikim etkinliği gibi buradaki çalışanların kaynaşmasına da destek olan sosyal sorumluluk projelerine de imza attık. Firma yöneticilerinin ve personellerin bireysel gelişimleri için Kapsül adı altında eğitim ve seminerler düzenliyoruz.

İkitelli OSB Haber: Son olarak röportajımızdan ya da farklı bilgi kaynaklarından etkilenip Yıldız Teknopark’a başvurmak isteyen firmaları nasıl bir başvuru süreci bekliyor ona değinelim. Ayrıca sizinle(yani teknoparkla) iletişimi güçlendirebilmeleri için firmalara ne önerirsiniz?

Mustafa ALBAYRAK: Şu an Davutpaşa Kampüsünde doluluk oranımız %100, İkitellide de kısa zamanda %70’lere ulaştık. Yıldız Teknopark ‘a başvurmak isteyen firmalar YTÜ Davutpaşa Kampüsü ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yönetim ofislerimizi ziyaret ederek binalarımızı gezip, kiralama birimi yetkilileri ile yüz yüze görüşüp tüm sorularına cevap bulabilirler.  Ar-Ge projelerini hayata geçirmek isteyen ve  teknopark avantajlarından yararlanmak isteyen sanayicilerimizin başvuru evraklarını doldurmaları yeterlidir. Hakem komisyonunca uygun bulunan Ar-Ge projelerini gerçekleştirmek isteyen firmaların kabulü sağlanıyor.

CUMHURBAŞKANIN’DAN SANAYİ AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Endüstri ve savunma...
TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı...
TOSİAD Yönetim Kurulundan İkitelli OSB’ye Ziyaret
TOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semra SANİYE MERT, Başkan Yardımcısı Salih TANRIVERDİ ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan TUNÇ’u ziyaret...
Konya Tanıtım Günlerinin Açılış Programı Gerçekleştirildi.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan TUNÇ, KONSİAD’ın düzenlediği “Konya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak 62., 63. ve 64. Türkiye...
HDP’li Garo Paylan Fransız kanalında Türkiye’yi suçladı
France 24 kanalının konuğu olan HDP’li Garo Paylan, bir Ermeni olarak Türkiye’nin Afrin’de soykırım yapmasından korktuğunu söyledi. Türkiye sınırında oluşturulmak...
Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerini örnek aldı
Yarın 36. Olağan Kurultay’ını düzenleyecek olan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerinde olduğu gibi salonun ortasına kurulan platformda eşiyle birlikte...
Nevşin Mengü CHP’ye üye olmak istedi
Parti Meclisi üyeliği için CHP’ye üye olmak isteyen Nevşin Mengü’nün talebi reddedildi. CNN Türk’ten kovulmadan önce ekranda gazetecilere tarafsız olma...
CHP’de kurultay günü
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu’na gidecek partililere kavga edilmemesi için özel uyarılar yapıldı. Aldığı seçim yenilgilerinden sonra...
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultay heyecanı sardı
Kurultay öncesi bir açıklama daha yapan CHP Lideri, kurultaydan sonra AK Parti’yi devireceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 36....
İHA’larda yeni dönem: Uydudan görüntü ve kontrol
Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiği savunma sanayisinde gurur verici adımlar atılıyor. TAI’nin geliştirdiği ANKA İHA’lar artık uydudan kontrol edilebilecek, görüntü alınabilecek....
Zeytin Dalı’nda son bilanço: 897 terörist etkisiz hale getirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın son rakamlarını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği...
Sokak hayvanları için barınak inşa ediyorlar
Edirne’nin Keşan ilçesinde Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, gönüllülerin de yardımıyla sokak hayvanları için barınak inşa ediyor. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma...
Vatan Caddesi’nde minibüs yandı
Fatih’te bulunan Vatan Caddesi’nde, seyir halindeki bir minibüs aniden yanmaya başladı. Yanan araç kısa süre içinde küle döndü, trafik durma...
Kazalar artınca, polis emniyet kemeri uygulaması yaptı
Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüs ve minibüslerine yönelik emniyet kemeri uygulaması yaptı. Yolcuları, emniyet kemeri takmaları konusunda tek...
Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay konuşması
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP 36. Olağan Kurultayı’nda konuştu. CHP’nin 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda başladı. “Adalet ve...